Terapia widzenia – jak działa?
Terapia widzenia znajduje zastosowanie przy wielu problemach zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Opracowany indywidualnie dla każdego pacjenta zakres ćwiczeń pozwala na wsparcie funkcji oczu, leczenie niektórych zaburzeń i usprawnienie narządu wzroku. Jakie są wskazania do terapii widzenia? Sprawdź jakie dolegliwości można zniwelować w ten sposób.
Wszystko, co trzeba wiedzieć o terapii widzenia:
- Czym jest terapia widzenia?
- Terapia widzenia – jak się odbywa?
- Jak długo trwa terapia widzenia?
- Do kogo zgłosić się na terapię widzenia?
- Terapia widzenia u dzieci
- Terapia widzenia – wskazania
- Terapia widzenia – cena
Czym jest terapia widzenia?
Terapia widzenia to metoda wspierająca funkcjonowanie wzroku, która powstała w oparciu o wieloletnie doświadczenia specjalistów. Kompleksowe podejście do schorzeń okulistycznych pozwoliło na stworzenie szeregu ćwiczeń i sposobów stymulacji, które pomagają odzyskać sprawność oczu i zniwelować niektóre dysfunkcje.
Narząd wzroku człowieka to gałki oczne oraz ich nerwowe połączenia z mózgiem, więc cały proces widzenia jest skomplikowanym układem. Terapia widzenia ma na celu wprowadzenie pewnych modyfikacji w działaniu ośrodkowego układu nerwowego. Powtarzane treningi wywołują zmiany w systemie między okiem a korą mózgową. W ten sposób możliwe jest wypracowanie prawidłowych odruchów i nawyków bez udziału świadomości.
Terapia widzenia – jak się odbywa?
Pacjent zgłaszający się na terapię widzenia w pierwszej kolejności jest poddawany całościowej ocenie kondycji wzroku, na którą składa się:
- badanie okulistyczne
- konsultacja optometryczne
- konsultacja ortoptyczna
Sprawdź >> jakie badanie u okulisty można zrobić na NFZ?
Przy uwzględnieniu wszystkich czynników i warunków u danej osoby, opracowywany jest indywidualny plan terapii. Część ćwiczeń jest wykonywanych w gabinecie pod okiem fachowca. Pacjent otrzymuje też wskazówki i instrukcję odnośnie treningu, który należy wykonywać samodzielnie w domu. Systematyczność jest kluczowa dla efektywności terapii widzenia, a nieodłączną częścią jest korekcja wady za pomocą najlepszej dla pacjenta metody. Mogą to być okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe.
Na terapię widzenia składają się m.in. ćwiczenia synchronizujące współpracę obu półkul mózgowych. Dzięki nim pacjent może nabyć lepszą sprawność wzroku, a świadome patrzenie wpływa korzystnie na zdolność widzenia peryferyjnego i centralnego.
Rehabilitacja wzroku poprawia zdolność akomodacji oka, rozwija koordynację wzrokowo-ruchową i wzrokowo-słuchową.
Jak długo trwa terapia widzenia?
Czas terapii widzenia zależy rodzaju problemu i jego zaawansowania. Istotną rolę odgrywa wiek pacjenta. Ćwiczenia wzroku u dzieci dają znakomite efekty! Ale dla terapii widzenia nie ma ograniczeń wiekowych. U osób dorosłych i seniorów jest ona ważnym elementem rehabilitacji wzroku np. związanej z zabiegami okulistycznymi lub przywróceniem sprawności po przebytych chorobach i doznanych uszkodzeniach.
Do kogo zgłosić się na terapię widzenia?
Terapia widzenia jest prowadzona przez ortoptystów i optometrystów. Takie usługi są świadczone w prywatnych gabinetach, w klinikach okulistycznych i poradniach leczenia zeza. W profesjonalnych placówkach mamy możliwość korzystania z aparatury takiej jak:
- pryzmat
- ekran Hessa
- hektogram
- cheiroskop
- tranaglif
Rehabilitacja wzroku obejmuje też zajęcia ze stymulatorem widzenia oraz sprzętem do ćwiczenia konwergencji. Nowatorskie metody terapii widzenia wykorzystują najnowsze rozwiązania technologiczne, takie jak gogle do ćwiczeń z wirtualną rzeczywistością.
Terapia widzenia u dzieci
Najczęściej terapia widzenia u dzieci jest prowadzona z powodu różnych rodzajów zeza. Jej atutem u najmłodszych jest wysoka efektywność. Niektóre wady wzroku u dziecka można skutecznie zniwelować w ten sposób. Do gabinetu specjalisty zgłaszają się rodzice z maluchami, u których występuje tak zwany syndrom leniwego oka.
Ćwiczenia oczu przynoszą tak znakomite rezultaty ponieważ młody, wciąż jeszcze rozwijający się organizm wykazuje dużą elastyczność i ma duży potencjał regeneracji. Odpowiednia stymulacja może w krótkim czasie ukształtować prawidłowe nawyki. Sensory śledzące i specjalne oprogramowanie komputerowe skutecznie stymulują funkcje wzroku dzieci i dorosłych. Wirtualna rzeczywistość jest jednym z możliwych narzędzi.
Terapia widzenia – wskazania
Istnieje wiele wskazań dla terapii widzenia. Dzięki nowoczesnym metodom możliwe jest skorygowanie wad takich jak krótkowzroczność. Zestawy ćwiczeń mogą skutecznie zredukować niektóre zaburzenia bez konieczności operacyjnego leczenia.
U dorosłych pacjentów wskazaniem do terapii widzenia jest:
- oczopląs
- zaburzenia w postrzeganiu głębi
- objawy migreny ocznej
- nieprawidłowe ruchy gałek ocznych (wergencji)
- problemy z koncentracją
- zmęczenie wzroku (astenopia)
- zaburzenia w działaniu mięśni okołoruchowych
- przeciążenie spowodowane czytaniem i pracą przed ekranem
- nieprawidłowości w koordynacji wzrokowo-ruchowej
- podwójne widzenie
Dowiedz się więcej >> soczewki kontaktowe a praca z komputerem
Dzięki rehabilitacji wzroku pacjenci odzyskują sprawność po uszkodzeniach doznanych w wypadkach. Ćwiczenia oczy są też ważną częścią rekonwalescencji po udarach, porażeniach mięśni i po operacjach mózgu.
Terapia widzenia – cena
Na całościowy koszt terapii widzenia składa się kilka warunków. Zajęcia w gabinecie ze specjalistą kosztują od 100 do 200 zł, a czas trwania jednej sesji to około 25 minut w przypadku dzieci i od 30 do 60 minut u dorosłych.
Długość całej terapii niezbędnej do poprawy sprawności widzenia to sprawa bardzo indywidualna. Niekiedy wystarczy kilka tygodni ćwiczeń, a w bardzie skomplikowanych przypadkach rehabilitacji wzroku może trwać kilka lat.
Szukasz odpowiednich soczewek kontaktowych? W naszym sklepie znajdziesz wszystkie rodzaje:
Źródła:
- David P. Piñero, Science-based vision therapy [w:] Journal of Optometry vol. 9. Issue 4 (October - December 2016) (dostęp: 1.07.2025).
- R. Lazarus, Vision Therapy: Evidence-Based Research [w:] Optometrists Network (dostęp: 1.07.2025).
- M. Scheiman, S. Cotter, M.T. Kulp,; G. Lynn. J. Cooper, M. Gallaway, K. Hopkins, M. Bartuccio, I. Chung, Treatment of Accommodative Dysfunction in Children: Results from a Randomized Clinical Trial [w:] Journal of the American Academy of Optometry (dostęp: 1.07.2025).