Ortoptysta – kto to? Czym się zajmuje?

Ortoptysta to specjalista w zakresie widzenia obuocznego, potocznie nazywany rehabilitantem oczu. Jest to profesja wciąż relatywnie mało znana w Polsce, jednak konieczna do bezinwazyjnego rozwiązywania licznych problemów ze wzrokiem. W takim razie – kim jest ortoptysta, co robi i jakimi problemami się zajmuje? Wszystkiego dowiesz się u nas!


W Polsce ten zawód znany jest dopiero od 1979 roku. To właśnie wtedy po raz pierwszy w kraju otwarty został Wydział Ortoptyczny na uczelni Medyczne Studium Zawodowe nr 1 w Krakowie.

Kim jest ortoptysta? Co robi?

Sekret profesji ortoptysty zdradza już samo pochodzenie słowa – jest ono połączeniem greckich słów orthos, oznaczającego „proste” oraz opticos, czyli wzrok. Ortoptysta zajmuje się więc diagnozowaniem i leczeniem dysfunkcji widzenia obuocznego i innych problemów, takich jak:

  • Zez – tutaj dowiesz się, czym jest i jak go rozpoznać. To właśnie z tą chorobą najwięcej osób zgłasza się do gabinetu ortoptysty.
  • Leniwe oko.
  • Nieprawidłowa koordynacja wzrokowo-ruchowa – czyli ręka-oko. Jej usprawnienie jest szczególnie ważne w przypadku dzieci i dorosłych po urazach neurologicznych.
  • Zaburzenia akomodacji oka – czyli brak umiejętności poprawnego postrzegania przedmiotów znajdujących w różnych odległościach. Najczęściej jest skutkiem starczowzroczności – w tych przypadkach ortoptysta pomaga wzmocnić oczy i złagodzić jej objawy.

Główną metodą, którą ortoptysta posługuje się w trakcie rehabilitacji wzrokowej to specjalistyczne ćwiczenia oczu – tutaj znajdziesz 8 technik na wzmocnienie oczu. Są one dobierane indywidualnie do każdego pacjenta, aby pobudzić do pracy słaby narząd wzroku, stymulować obszar mózgu odpowiadający za kontrolę oczu i tym poprawić ich koordynację. Jest to jedna z metod wspomagających funkcjonowanie pacjentów dotkniętych małooczem.

Ortoptyści pracują z pacjentami w każdym wieku – od bardzo małych dzieci z pierwszymi objawami schorzenia, po osoby starsze. Na konsultację może udać się każdy ten, kto skarży się na powyższe problemy.

Kim jest ortoptysta? Czy to lekarz?

Ortoptysta jest zawodem medycznym w zakresie zdrowia oczu, jednak nie wymaga ukończenia studiów medycznych – nie jest więc lekarzem. To zawód medyczny w zakresie zdrowia oczu, który można wykonywać po ukończeniu technicznej szkoły policealnej na kierunku ortoptyka. Aby zapewnić najwyższy poziom opieki medycznej, leczenie odbywa się w ścisłej współpracy technika ortoptysty i lekarza okulisty. 

Kwalifikacje, którymi dysponuje ortoptysta to więc przeprowadzanie szerokiego zakresu badań okulistycznych i bezinwazyjne, czyli nieoperacyjne leczenie zaburzeń widzenia obuocznego. Odbywa się ono za pomocą nie tylko ćwiczeń, lecz również doboru soczewek kontaktowych lub okularów dla korekcji widzenia obuocznego.

Ortoptysta zajmuje się zarówno osobami dorosłymi, jak i dziećmi.

Ortoptysta – kto to? Jak wygląda badanie ortoptyczne?

Czego spodziewać się na badaniu w gabinecie ortoptysty? Diagnozę poprzedza badanie ostrości wzroku, aby stwierdzić lub wykluczyć wadę refrakcji – krótkowzroczność i dalekowzroczność, a także astygmatyzm. W trakcie badania odbywa się również ocena jakości widzenia obuocznego, sprawności gałek ocznych oraz akomodacji oka.

W przypadku podejrzenia zeza, ortoptysta szczegółowo bada ustawienia gałek ocznych przy użyciu specjalistycznego sprzętu - synoptoforu. Dzięki temu można otrzymać dokładny kąt ich odchylenia, stwierdzić zakres choroby i dobrać odpowiednie leczenie.

Ortoptysta a optometrysta – czym się różnią te dwa zawody?

Niektórzy zastanawiają się – jaka jest różnica pomiędzy ortoptystą a optometrystą? To podobnie brzmiące zawody w obszarze zdrowia oczu, jednak o innej specjalizacji. Jak już wiesz, ortoptysta to swego rodzaju rehabilitant oczu, który w bezinwazyjny sposób leczy zeza i inne problemy z widzeniem obuocznym.

Optometrysta zajmuje się zaś głównie diagnostyką wad refrakcji oraz ich korekcją, czyli doborem okularów oraz soczewek kontaktowych. Często Ci specjaliści współpracują ze sobą w trakcie wielopoziomowego leczenia, łącznie z lekarzem okulistą. Nie wiesz, kto lepiej przeprowadzi badanie wzroku – okulista czy optometrysta? W tym wpisie rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Gdzie przyjmuje ortoptysta? NFZ i gabinety prywatne

Usługi medyczne są świadczone przez ortoptystów zarówno w gabinetach prywatnych, jak i na NFZ. Jeśli chcesz udać się na badanie do ortoptysty, znajdziesz go w następujących miejscach:

  • Gabinety ortoptyczne
  • Poradnie leczenia zeza
  • Szpitalne oddziały okulistyczne
  • Przychodnie

Wiesz już, do kogo się udać w przypadku problemów z widzeniem i czego spodziewać się na badaniu ortoptycznym. Zadbaj o zdrowie swoich oczu i wybierz się na konsultację, jeśli tego potrzebujesz!

 

 

Bibliografia:

Mayo Clinic College of Medicine and Science, Orthoptist, college.mayo.edu

British and Irish Ortopedic Society, What is an Orthoptist?, orthoptics.org.uk

Ewa Witowska-Jeleń, Polskie Towarzystwo Ortoptyczne, Definicja Zawodu Ortoptysty Polskiego Towarzystwa Ortoptycznego, pto-ipkk.pl

the Canadian Orthoptic Society, Orthoptists, tcos.ca

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię