Ortoptysta i optyk okularowy - czym się zajmują?

Mieliście już styczność z przedstawicielami tych zawodów? Wiecie czym się zajmują w swojej pracy? Jeśli chce się dowiedzieć się czegoś nowego to zapraszamy do przeczytania tego wpisu :)

        Optyk okularowy

Tu sprawa jest prosta ;) Optyk okularowy to osoba zajmująca się wykonywaniem szkieł okularowych na zlecenie lekarza okulisty. Wykonuje naprawy i konserwacje okularów oraz pomaga w ich doborze. Optyk może też prowadzić obrót soczewkami kontaktowymi oraz potrzebnymi do nich akcesoriami jak płyny czy pojemniki. Nie bada więc naszego wzroku a jedynie zapewnia dostęp do narzędzi korekcyjnych.

Ortoptysta

W Polsce zawód ten znany jest od 1979 r gdzie to w tym właśnie roku w Medycznym Studium Zawodowym nr 1 w Krakowie otwarto jako pierwszy w kraju Wydział Ortoptyczny.

Kim jest ten specjalista?

Ortoptysja tak jak optometrysta i okulista jest pracownikiem służby zdrowia, który opiekuję się narządem wzroku. Do kompetencji tego specjalisty zalicza się diagnozowanie i rehabilitację określonych dysfunkcji w zakresie narządu wzroku, a szczególnie zaburzeń widzenia obuocznego oraz ruchomości gałek ocznych. Ortptysta pomoże nam w takich zaburzeniach jak: niedowidzenie, zez oraz w przypadkach zaburzeń widzenia obuocznego u dorosłych oraz u dzieci.

Leczenie ortoptyczne polegać będzie m.in. na rehabilitacjach mających na celu:

  • zmniejszenie kąta zeza,
  • poprawę oraz uzyskanie widzenia obuocznego,
  • terapię zaburzeń akomodacji, dzięki temu zwiększy się wydajności i komfortu podczas pracy wzrokowej,

  • poprawę postrzegania wzrokowego,
  • usprawnienie koordynacji wzrokowo-ruchowej, szczególnie pomocnej dzieciom w wieku szkolnym oraz dorosłym po urazach neurologicznych.

Ćwiczenia jakie przeprowadzać będzie otoptysta mają za zadanie wyćwiczyć pewne mechanizmy wzrokowe tak by stały się automatycznymi, dzięki czemu dojdzie do korekcji zaistniałej wady. Ortoptysta jest więc kimś w rodzaju rehabilitanta oczu.

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia swoich oczu, zgłoście się jak najszybciej do odpowiedniego specjalisty.

Bezokularow.pl zaprasza:)

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię