Oczopląs – czym jest i jak się go leczy?

Oczopląs to kolejna, nieco tajemnicza choroba, o której większość z nas słyszała, jednak mało kto potrafi wyjaśnić na czym polega, jakie są jej rodzaje oraz jak ją skutecznie leczyć.

Czym jest oczopląs?

Za oczopląs uważa się mimowolny, ale jednocześnie rytmiczny ruch gałek ocznych, który może być wrodzony, jak również spowodowany chorobami – zazwyczaj Ośrodkowego Układu Nerwowego; zdarza się także, że jest skutkiem przyjmowania niektórych leków. Drgania oczu mogą zmieniać się w zależności od kierunku spojrzenia; mogą być również stałe. Warto wspomnieć, że związany jest z uszkodzeniem sensorycznym, tzn. słabym obustronnym widzeniem bądź uszkodzeniem motorycznym – przykładem może być zez (przeczytacie o nim tutaj ).

Rodzaje oczopląsu - najczęściej wyróżnia się:

  • Oczopląs fizjologiczny

W tej grupie wyróżnić można oczopląs nastawiczny, który pojawia się aż u 60% ludzi. Czym się charakteryzuje? Otóż pojawia się w momencie patrzenia bocznego na przedmiot znajdujący się na granicy pola obserwacji. Kolejny typ oczopląsu fizjologicznego, to oczopląs optokinetyczny. Cóż kryje się pod tym tajemniczym określeniem?  Zazwyczaj ujawnia się on podczas obserwacji poruszających się przedmiotów np. w momencie spoglądania przez okno podczas podróżowania samochodem czy pociągiem. Natomiast oczopląs przedsionkowy może być wywołany wlewaniem zimnej bądź też gorącej wody do ucha zewnętrznego.

  • Oczopląs patologiczny

Ten rodzaj oczopląsu może być efektem dziedziczenia, najczęściej połączony jest z obuoczną słabą ostrością wzroku, a także wspomnianym wyżej niezoperowanym we wczesnym dzieciństwie zezem. Oczopląs narzuca wyrównawczą pozycję galowy – w pozycji, w której jest on najmniejszy. Do dziś nie jest znana przyczyna oczopląsu wrodzonego, jednak zdarzają się przypadki samoistnej poprawy. Warto wspomnieć, że może on być skutkiem uszkodzenia Ośrodkowego Układu Nerwowego (OUN), krwotoków, guzów czy też stwardnienia rozsianego.

Leczenie oczopląsu

Celem leczenia oczopląsu patologicznego jest zmniejszenie ruchów oczopląsowych, a także zniesienia pojawiającego się wyrównawczego ustawienia głowy. Do leczenia zachowawczego używa się szkieł korekcyjnych. Spore znaczenie w leczeniu oczopląsu odgrywają regularne ćwiczenia zwiększające zakres obuocznego widzenia, a także leczenie szkłami pryzmatycznymi.

Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych efektów, konieczna może okazać się operacja, która polega na ustawieniu gałek ocznych w taki sposób, by ich ruch był minimalny.

Pamiętajcie, by regularnie badać swoje oczy!

Bezokularow.pl tylko oryginalne soczewki.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię