Budowa oka - z czego się składa?

Oko - to najwspanialszy aparat fotograficzny z jakim na co dzień obcuje każdy z nas, a dodatkowo jest w 100% naturalny. Dzięki niemu jesteśmy w stanie przyswoić nawet do 80% informacji z otaczającego nas świata. Oczy stanowią także istotny element w niewerbalnym komunikowaniu się. Są też zwierciadłem naszej duszy, warto wiedzieć więcej o budowie oka.


Z czego składa się oko?

Oko to bardzo skomplikowany, a przez to bardzo potrzebny narząd w organizmie człowieka. Dobrze wiedzieć z czego tak naprawdę zbudowana jest gałka oczna, gdyż to z pewnością niektórym pomoże docenić to jak bardzo potrzebne są oczy i zachęci do większego dbania o wzrok. 

Błony w budowie oka

  • zewnętrzna to błona włóknista, w której skład wchodzi twardówka i jej przednia przezroczysta część czyli rogówka,
  • środkowa błona naczyniowa, w której skład wchodzi ciało rzęskowe i naczyniówka wraz z tęczówką,
  • wewnętrzna błona, czyli siatkówka mająca złożoną budowę, w której skład wchodzi: warstwa komórek nabłonka barwnikowego, komórki fotoreceptorów (pręciki, odpowiedzialne za widzenia nocą i czopki, odpowiedzialne za widzenie w dzień) oraz komórki nerwowe.

Układ optyczny oka

Do układu optycznego oka, czyli elementów przez które przechodzą załamane promienie świetlne, zaliczamy: rogówkę, ciecz wodnistą, soczewkę i ciało szkliste. Jeżeli mamy do czynienia z okiem miarowym, obraz powstanie na siatkówce, gdzie dalej zostanie poprzez nerw wzrokowy przekazany do ośrodków wzrokowych w korze mózgu. W oku niemiarowym promienie spotykają się przed siatkówką lub za nią - mówimy wtedy o krótkowzroczności i dalekowzroczności.

budowa oka - schemat

Budowa oka - rogówka

Stanowi ona główną i najważniejszą część układu optycznego. Zapewnia ona około 40 dioptrii mocy optycznej oka, dzięki czemu nawet bez soczewki jesteśmy w stanie widzieć zarysy przedmiotów. Rogówka jest też bardzo silnie unerwiona przez co jesteśmy w stanie szybko zareagować w momencie zanieczyszczenia oka, dotyku rogówki czu urazu.

Budowa oka - tęczówka

Pełni ona bardzo ważną funkcję, gdyż decyduje o ilości dostarczanego światła do układu optycznego. Przy dużym natężeniu światła chroni nasze oko przed promieniami UV, kurcząc się nawet do 2mm. Jej zabarwione włókna mięśniowe stanowią wyznacznik indywidualności, nie ma bowiem dwóch identycznych wzorów tęczówki (są różne nawet u bliźniąt jednojajowych).


Soczewka oka

Pełni swoje funkcje akomodacyjne w budowie oka za pomocą więzadeł. Dzięki nim może spłaszczać się i uwypuklać. Dzięki czemu możemy widzieć ostro przedmioty znajdujące się blisko jak i daleko - mięśnie soczewki pracują nieustannie zmieniając fiksację z bliska na dal i odwrotnie.

Siatkówka

Jest swego rodzaju błoną fotograficzną dla człowieka. To na niej skupia się obraz załamany przez rogówkę i soczewkę. Zawiera w sobie pręciki odpowiadające za postrzeganie kształtu i ruchu (a także za widzenie zmierzchowe) oraz czopki, dzięki którym rozpoznajemy kolory (oraz widzenie dzienne). Znajduje się tu także plamka ślepa, która jest miejscem zbiegania się włókien nerwowych wychodzących z oka jako nerw wzrokowy.

Ciekawostki o budowie oka

Ludzkie oko jest tej samej wielkości od urodzenia, nie maleje i nie rośnie z wiekiem.

Gałka oczna ma średnicę ok. 22-24 mm i waży ok. 7 g.

 

Bibliografia

1. Niżankowska M.H. Podstawy okulistyki. Wydanie II poprawione i uzupełnione. VOLUMED, Wrocław 2000.
2. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/zdroweoczy/68655,budowa-narzadu-wzroku [dostęp: 26.06.2022].

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię