Jak zacząć

w trzech prostych krokach
1
Dobierz soczewki kontaktowe w Wirtualnym Gabinecie z pomocą specjalisty

W pierwszej kolejności przygotuj sobie receptę lub kartkę z parametrami Twojej wady wzroku, jeśli nosisz obecnie okulary. Jeśli jesteś użytkownikiem soczewek kontaktowych i z jakichś przyczyn chcesz dobrać je na nowo, pamiętaj, że należy je podczas wirtualnego badania podać.

Wypełnisz ankietę, na podstawie której dopasowane zostaną dla Ciebie odpowiednie soczewki.

wejdź do wirtualnego gabinetu

2
Przetestuj soczewki próbne i skorzystaj z wirtualnej wizyty kontrolnej.

Po wywiadzie w formie ankiety, specjalista zaproponuje soczewki próbne. Soczewki dobierze zawsze do indywidualnych preferencji pacjenta, do jego potrzeb i stylu życia.

Każdy pacjent, który zakwalifikuje się do odbioru soczewek próbnych otrzyma komplet materiałów dotyczących zakładania, zdejmowania i pielęgnacji soczewek.

Po określonym czasie wraca na wirtualną wizytę kontrolną, podczas której specjalista sprawdzi, czy soczewki próbne są odpowiednie, czy pacjent opanował sztukę zakładania i zdejmowania soczewek oraz czy nie zgłasza zastrzeżeń.

Gdyby okazało się, że wybrane soczewki pod jakimś względem są nieodpowiednie dla danego pacjenta – bez obaw! Specjalista zaproponuje inne soczewki próbne, aby sprawdzić czy będą bardziej dopasowane, komfortowe dla pacjenta.

3
Ciesz się swoimi nowymi soczewkami kontaktowymi.

Kiedy już masz odpowiednio dobrane soczewki kontaktowe i jesteś z nich zadowolony, możesz śmiało kontynuować ich noszenie.

Swoje soczewki kupisz tutaj

Co musisz wiedzieć?

przed wizytą w gabinecie i doborem soczewek kontaktowych

Jeżeli mowa o oczach – pierwszy na myśl przychodzi lekarz okulista? Nic bardziej mylnego.

Na początku warto przybliżyć czym zajmują się poszczególni specjaliści:

OKULISTA – jest to lekarz medycyny, który ukończył studia medyczne, specjalizuje się w dziedzinie z zakresu narządu wzroku. Jest to zatem lekarz, który zajmuje się chorobami oczu, wykonuje specjalistyczne badania, stawia diagnozę i proponuje leczenie. Do okulisty wybieramy się wtedy, kiedy odczuwamy ból oczu lub w okolicach oczu, nagle pogorszy się widzenie, dzieje się coś niepokojącego w okolicach narządu wzroku.
Okulista również sprawdzi wadę wzroku oraz pomoże w doborze okularów lub soczewek kontaktowych, jednak ze względu na fakt, że główną specjalizacją okulisty jest raczej leczenie chorób niż dobór korekcji wzroku warto wybrać się do innego specjalisty w tym zakresie.

OPTOMETRYSTA – jest to specjalista, który ukończył studia związane z badaniem wad wzroku i doborem okularów, soczewek kontaktowych. Posiada zatem wiedzę w dziedzinie refrakcji oraz zaopatrywania oczu w pomoce wzrokowe. Dodatkowo potrafi rozpoznać choroby oczu (nie leczy), zaproponować ćwiczenia wzroku oraz rehabilitację, jeżeli dany pacjent tego wymaga.
Kontaktolog jest to specjalista optometrysta, który zajmuje się doborem soczewek kontaktowych.

OPTYK – zajmuje się wykonaniem pomocy okulistycznych zgodnie z receptą wystawioną przez lekarza okulistę lub optometrystę. Optyk pomoże także w razie konieczności konserwacji lub naprawy uszkodzonych okularów.

Po tym wprowadzeniu odpowiedź nasuwa się sama – najlepiej wybrać się do specjalisty optometrysty kontaktologa.

Nie jest to jednak tak jednoznaczne. Czasami dobór soczewek wymaga jednak wizyty u lekarza okulisty – tak jest w przypadku osób chorujących na jedną z poważniejszych chorób oczu, gdyż użytkowanie soczewek należy skonsultować z lekarzem, oraz w przypadku dzieci poniżej 12-14 roku życia, gdyż silna akomodacja oka mogłaby sprawić, że badanie wzroku będzie niedostatecznie dokładne i w tym wypadku niezbędne będzie rozszerzenie źrenic przed badaniem przez lekarza okulistę.

W każdym inny przypadku, jeżeli oczy są zdrowe, polecamy wybrać optometrystę, który specjalizuje się w doborze korekcji wzroku.

Gdzie można znaleźć optometrystę? Bardzo często w salonach optycznych, które posiadają gabinet badania wzroku, pracują tam właśnie specjaliści optometryści oraz w specjalistycznych gabinetach optometrycznych.

Jak powinna wyglądać wizyta w gabinecie optometrycznym?

Zobacz najpierw krótki film

 

  • specjalista przeprowadzi wywiad, dzięki czemu dowie się jakie są indywidualne potrzeby danego pacjenta w kwestii związanej z korekcją wzroku
  • specjalista zbada wzrok, zbada przedni odcinek oka
  • dobierze soczewki próbne – pierwsza aplikacja wraz z nauką zakładania, zdejmowania powinna odbywać się w gabinecie pod okiem specjalisty po to, aby sprawdzić ułożenie soczewek na oku oraz po to, aby pacjent po wyjściu z gabinetu przynajmniej raz sam założył soczewkę i ją zdjął (czyli został przeszkolony i potrafi się z nimi obsługiwać)
  • po wyznaczonym przez specjalistę czasie pacjent powinien zostać zaproszony na wizytę kontrolną, gdzie soczewki kontaktowe zostaną poddane ocenie pod kątem dobrego widzenia, komfortu, ułożenia na oku

Zapraszamy do listy współpracujących z bezokularow.pl gabinetów optometrycznych, w których można wykonać profesjonalne badanie wzroku wraz z aplikacją soczewek kontaktowych: https://www.bezokularow.pl/gabinety-partnerskie

Soczewki kontaktowe od lat cieszą się coraz większą popularnością. Są świetną alternatywą lub uzupełnieniem dla użytkowników okularów korekcyjnych. Co więcej, w wielu sytuacjach, są o wiele bardziej komfortowe, bezpieczne i wygodne niż okulary. Na przykład w podróży, na basenie, podczas uprawiania sportu i wielu innych czynności.

Dla kogo zatem soczewki kontaktowe to strzał w dziesiątkę?

  • dla osób aktywnych – w soczewkach nie ma ograniczeń podczas uprawiania sportu jak w przypadku okularów, soczewki nie parują, nie mokną
  • dla podróżujących – soczewki kontaktowe w połączeniu z okularami przeciwsłonecznymi to najlepsze rozwiązanie na wakacje
  • dla kierowców – soczewki kontaktowe zapewniają znacznie większe pole widzenia
  • dla osób z duża wadą wzroku – szczególnie taką powyżej 6 dioptrii, gdyż soczewki są wygodniejsze, nie uwierają na nosie jak okulary, poza tym cena soczewek nie jest zależna od mocy, zatem nie trzeba dodatkowo sięgać do portfela, jak w przypadku okularów - za wyższe indeksy soczewek okularowych.
  • dla osób z wadą wzroku tylko na jednym oku – jedna soczewka na oku i po kłopocie
  • dla osób chcących zmienić kolor oczu – są również soczewki kolorowe, które są zarówno bez żadnej mocy (plan), jak i dla osób korygujących wzrok

Dla kogo soczewki kontaktowe nie będą dobrym rozwiązaniem?

  • osoby cierpiące na suchość oka lub z zespołem suchego oka – niestety często pacjenci z tymi zaburzeniami nie czują się wystarczająco komfortowo w soczewkach oraz nie widzą w nich wyraźnie, co często jest przeciwwskazaniem do użytkowania soczewek. Jeżeli cierpisz na dyskomfort związany z suchymi i zmęczonymi oczami na koniec dnia sprawdź jak o nie zadbać.
  • alergicy – dobrym rozwiązaniem dla takich osób jest użytkowanie soczewek jednodniowych, ale czasami i te są niewystarczające, ponieważ dolegliwości alergików sprawiają, że soczewki stają się niekomfortowe
  • osoby mające zapalenie spojówki – czyli podrażnione oko, które musi w tym czasie spokojnie zostać wyleczone
  • osoby przyjmujące leki niektórych grup
  • osoby przebywające w pomieszczeniach zapylonych – pył, który mógłby dostać się na soczewkę lub pod soczewkę może podrażniać oko i przyczynić się do innych groźniejszych powikłań- osoby chorujące na cukrzycę – ich odporność może być obniżona, co zwiększa ryzyko infekcji
  • osoby posiadające przeciwwskazania, które zostaną zauważone podczas badania

O czym pamiętać wybierając się na wizytę związaną z doborem soczewek?

  • rzadko zdarza się, że specjalista odmówi pacjentowi soczewki kontaktowe - czasami jednak padnie taka decyzja, należy pamiętać, że to wyłącznie dla dobra pacjenta
  • warto pamiętać o wszystkich swoich dolegliwościach przed wizytą u specjalisty i wszystko powiedzieć podczas wywiadu
  • jeżeli pacjent wykonuje jakieś aktywności – sport, długi godziny za kierownicą samochodu, wakacje, itp. – warto o tym wspomnieć specjaliście. Pomoże to w doborze najodpowiedniejszych soczewek dla indywidualnej potrzeby pacjenta

Jesteś rodzicem i Twoja pociecha nie chce nosić okularów? Być może Twoje dziecko już samo zaproponowało przetestowanie soczewek kontaktowych, a Ty nadal masz obawy?

Po pierwsze należy pamiętać, że do użytkowania soczewek kontaktowych nie ma żadnych granic wiekowych. Soczewki noszą już małe dzieci, jeśli są tylko na to gotowe. Nie ma zatem żadnych obaw przed tym, aby wziąć tę opcję pod uwagę.

Skąd wiadomo, że dziecko jest już gotowe na soczewki kontaktowe?

  • samo proponuje soczewki kontaktowe jako jedyną lub alternatywną korekcję wzroku lub wyraża taką chęć
  • jest w stanie samodzielnie założyć sobie soczewki kontaktowe na oczy

O ile to pierwsze można łatwo zweryfikować, to drugą kwestię często można sprawdzić dopiero w gabinecie specjalisty podczas badania wzroku i aplikacji pierwszych soczewek na oczy. Jeżeli dziecko nie boi się nakładania soczewki na oko i nie ma problemów z manualnymi pracami, to prawdopodobnie bez problemu założy soczewki. Trzeba również pamiętać, aby dziecka nie zniechęcać po pierwszych nieudanych próbach (co jest absolutnie normalne i nie należy tego traktować jako porażkę), a wręcz zachęcać do kolejnych prób. Jeżeli pierwsza próba zakończy się niepowodzeniem – dlaczego nie spróbować jeszcze raz? Przecież mamy czas. :)

Dzieci szybko się uczą, szybko też się przyzwyczają do nowych sytuacji. Wsparcie specjalisty i opiekunów jest zatem niezmiernie ważne w całym procesie doboru pierwszych soczewek kontaktowych. Zatem zarówno rodzic, jak i specjalista powinni wykazać się sporą dawką wsparcia i przygotować awaryjne zasoby cierpliwości. Przed ostatecznym wyborem specjalisty warto poszukać takiego, który specjalizuje się w badaniu wzroku i aplikacji soczewek kontaktowych również dzieciom, wtedy będzie pewność, że oddajemy pociechę w dobre ręce.

Podczas użytkowania soczewek kontaktowych niezmiernie istotne jest zachowanie zasad ich pielęgnacji, a tym samym zasad higieny. Aby cieszyć się soczewkami bez żadnych problemów i zachować zdrowie oczu niezbędne jest poznania i zachowanie podstawowych zasad jak czyścić soczewki i pojemnik, jak je przechowywać oraz również jak długo nosić soczewki i w jakim trybie. O tym wszystkim powinien dokładnie opowiedzieć dziecku specjalista podczas wizyty. Ogromna jest w tym także rola opiekunów, którzy zapamiętując te zasady, będą pomagać dziecku zachować je już w warunkach domowych.

Podsumowując:

  • nie ma ograniczeń wiekowych, aby zacząć nosić soczewki kontaktowe
  • jeżeli dziecko jest na to gotowe – warto spróbować
  • warto wybrać specjalistę, który wykonuje badanie wzroku i aplikację soczewek również dzieciom
  • to nowa sytuacja dla dziecka, niezbędne jest wsparcie opiekunów i cierpliwość podczas nauki zakładania, zdejmowania
  • najlepiej już od początku nauczyć dziecko przestrzegania podstawowych zasad higieny podczas użytkowania soczewek kontaktowych, to nauczy dziecko systematyczności

Jeżeli nadal zastanawiasz się czy rozpoczynać przygodę z soczewkami kontaktowymi, to przygotowaliśmy listę dowodów na to, że naprawdę warto.

  • wyraźne widzenie w soczewkach kontaktowych – w dobrze dobranych soczewkach kontaktowych widzenie może być jeszcze lepsze i bardziej ostre niż w okularach.
  • o wiele większe pole wyraźnego widzenia niż w okularach – soczewka leży bezpośrednio na rogówce i obraca się razem z naszymi oczami, co zapewnia idealne widzenie w każdym kierunku w którym patrzymy. Ponadto obrazu nie zasłaniają nam oprawki okularów.
  • aktywność w soczewkach – uprawianie sportu, pływanie, wspinaczki górskie są o wiele łatwiejsze, a ponadto bezpieczniejsze w soczewkach kontaktowych niż w okularach.
  • wygodne podróżowanie – szczególnie w soczewkach jednodniowych, które rano zakładasz i niczym więcej się nie przejmujesz. To niesamowicie wygodne móc oddać się wakacyjnemu szaleństwu bez obawy o swoje oprawki.
  • soczewki kontaktowe + okulary przeciwsłoneczne – to duet idealny, zarówno latem, jak i zimą. Do okularów korekcyjnych trudno jest założyć dodatkowe okulary przeciwsłoneczne.
  • naturalny wygląd bez okularów – nie przeszkadza nic na twarzy, nie zasłania oczu, rzęs, pięknego makijażu.
  • zwiększenie pewności siebie – szczególnie, jeżeli nie czujesz się dobrze w swoich okularach korekcyjnych.
  • szybka zmiana wyglądu – a dla zainteresowanych istnieją także soczewki zmieniające kolor oczu, od subtelnych odcieni, po bardzo wyraziste, mocne barwy.

Soczewki kontaktowe miękkie korygują już niemal każdą wadę wzroku:

  • sferyczne – dla osób mających prosta wadę wzroku (dla krótkowidzów i dalekowidzów)
  • toryczne – dla astygmatyków (tzw. soczewki z cylindrami)
  • progresywne – dla osób po 40 roku życia mających już kłopot z widzeniem bliskich przedmiotów, czytaniem
  • kolorowe – dla osób chcących zmienić kolor oczu

Niestety, musimy to jasno napisać. Nie każdy specjalista potrafi dobierać soczewki kontaktowe specjalistyczne – to jest fakt. Niektórzy także nie posiadają dostępu do soczewek próbnych. Dlatego czasami usłyszymy od niego, że „nie ma soczewek na moją wadę wzroku”. Zazwyczaj jednak mija się to z prawdą, ponieważ korekcja wzroku soczewkami kontaktowymi jest już na tyle rozwinięta i popularna, że nie ma kłopotu z aplikacją soczewek specjalistycznych jak na przykład soczewek torycznych czy progresywnych. Najlepiej zatem zasięgnąć porady optometrysty lub optometrysty kontaktologa.

Oczywiście nie jest to reguła, ponieważ niektóre wady wzroku muszą być korygowane twardymi soczewkami kontaktowymi, a niektóre po prostu muszą być korygowane okularami. Ponadto istnieją inne schorzenia, nie tylko takie związane z narządem wzroku, które są przeciwwskazaniem do używania soczewek kontaktowych jako korekcji wzroku. O tym szerzej można przeczytać w sekcji „Czy każdy może nosić soczewki?”

Poznaj historie trzech kobiet, którym soczewki odmieniły życie:

Soczewki kontaktowe możemy podzielić na kilka grup:

I. Ze względu na czas noszenia

  • miesięczne – od dnia otwarcia blistra z soczewką można je używać przez miesiąc kalendarzowy.
  • dwutygodniowe - od dnia otwarcia blistra z soczewką można je używać przez dwa tygodnie kalendarzowe.
  • jednodniowe – soczewki przeznaczone do użytkowania tylko jeden dzień, rano zakładane muszą zostać wieczorem zdjęte z oczu i wyrzucone. Nie nadają się one do ponownego założenia.
  • całodobowe – soczewki, które mogą być użytkowane w trybie całodobowym, czyli noszone bez zdejmowania przez 30 dni i nocy.

II. Ze względu na rodzaj soczewek

  • sferyczne – sferyczne soczewki, które korygują proste wady wzroku, gdzie wybierana jest jedynie moc soczewki (wada wzroku wyrażona w dioptriach).
  • toryczne – dla pacjentów, którzy maja astygmatyzm, tak zwane soczewki z cylindrami. Aby zakupić takie soczewki pacjent musi mieć określone trzy parametry: moc, moc cylindra (cylinder) i oś.
  • progresywne – przeznaczone dla osób powyżej 40 roku życia, korygują jednocześnie wady wzroku do dali, jak i do bliży. Niezbędne dla osób, które zaczynają mieć kłopoty z widzeniem bliskich przedmiotów lub czytaniem.
  • kolorowe (kosmetyczne) – soczewki, które pozwalają w szybki sposób zmienić wygląd, a dokładnie - kolor oczu, Dostępne są w wersji plan (dla osób bez wady wzroku) oraz dla osób muszących korygować wadę wzroku. Występują w kolorach delikatnych, wyrazistych oraz bardziej szalonych, jak na przykład kocie oko. 😉

III. Ze względu na materiał wykonania:

  • silikonowo-hydrożelowe – nowoczesny materiał, zdrowy dla oczu, charakteryzuje się wysoka tlenoprzepuszcalnością i większą elastycznością.
  • hydrożelowe – delikatny, bardzo mocno uwodniony materiał, przez co soczewki wydają się cieńsze i bardziej subtelne.

Oczywiście, że tak.

Istnieją soczewki kontaktowe dedykowane osobom z astygmatyzmem – są to soczewki toryczne. Zatem, jeżeli Twoja wada wzroku pozwala na dobór soczewek kontaktowych miękkich, to nic nie stoina przeszkodzie, aby sprawić sobie taką przyjemność.

Ważne jest to, aby soczewki toryczne były dobrane przez specjalistę, ponieważ sam fakt posiadania parametrów wady wzroku to nie wszystko. Parametry dla okularów mogą być zupełnie inne niż dobrane parametry soczewek kontaktowych torycznych. Poza tym soczewki kontaktowe mogą zrotować na oku, wtedy specjalista musi dopasować parametry indywidualnie dla danego pacjenta.

Oczywiście, że tak.

Każda osoba, która ukończyła 40 rok życia prawdopodobnie zaczyna mieć kłopoty z widzeniem bliskich odległości, w tym z czytaniem. Dotyka to zarówno osoby nadwzroczne, krótkowzroczne, jak i takie, które dotychczas nie miały żadnych kłopotów z wyraźnym widzeniem. Wynika to z obniżeniem możliwości akomodacji oka.

Starczowzroczność, inaczej zwana presbiopią, koryguje się za pomocą soczewek kontaktowych progresywnych. Takie soczewki są niezbędne zarówno dla osób, które już wcześniej korygowały wadę wzroku, jak i dla tych osób, które mają jedynie kłopot z widzeniem bliskich przedmiotów.

Soczewki progresywne muszą być dobrane przez specjalistę w gabinecie, ponieważ dobór tych soczewek wiąże się często z kilkoma testami soczewek próbnych.

Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych to czynność, której trzeba się nauczyć tak samo jak uczyliśmy się jeździć na rowerze czy pływać. Dla niektórych czynność ta przychodziła z łatwością, inni musieli troszkę dłużej ćwiczyć. Zawsze jednak efekt końcowy był pozytywny. Tak samo jest z soczewkami kontaktowymi.

Kilka złotych zasad:

  • nie bój się „wkładania czegoś do oka” – to nie do końca prawda, bo soczewek nie „wciskamy” do oka, a jedynie delikatnie nakładamy na gałkę oczną. Uczucie to jest dziwne, albo nawet bardziej śmieszne. To tak, jakbyśmy dotykali oka czymś mokrym i chłodnym. A po chwili w ogóle nic nie czuć.
  • odwaga – just do it – po prostu spróbuj, nie panikuj, to nic strasznego. Pomysł ile osób codziennie zakłada i zdejmuje soczewki. A Tobie się nie uda? Oczywiście, że się uda.
  • słuchaj zaleceń specjalisty – który naprawdę chce dobrze, chce pomóc. Jeżeli powie, że trzeba zrobić to delikatniej, to tak należy uczynić, jeżeli poprosi, aby nałożyć soczewkę łagodniej, to tym bardziej.
  • cierpliwość – to, że koleżance udało się założyć pierwsze soczewki w minutę, nie oznacza, że jest to reguła i że osoba potrzebująca więcej czasu i ćwiczeń się do tego nie nadaje. Nie każdy jest przecież humanistą czy urodzonym fizykiem kwantowym. Każdy ma inne umiejętności i predyspozycje. Dlatego cierpliwie próbuj aż do skutku.
  • nie poddawaj się – to jest najważniejsza zasada. Kto się poddaje od razu naraża się na porażkę. Czy wiesz, że niektórzy nauczyli się zakładać soczewki (tak, że nie trzeba rano wstawać 2h wcześniej by je założyć) dopiero po miesiącu? I nadal uważają, że było warto.

Oczywiście powyższe punkty mogą absolutnie Ciebie nie dotyczyć, gdyż ogromna większość pacjentów jest zmotywowana do noszenia soczewek do tego stopnia, że zakłada je w ciągu kilku, kilkunastu minut i radośnie wybiega z gabinetu!

Zobacz nasze filmy:

Jak zakładać soczewki?

Jak ściągać soczewki?

Prawidłowe użytkowanie soczewek kontaktowych oraz ich pielęgnacja są jednym z najważniejszych, najistotniejszych elementów i trzeba tego ściśle przestrzegać – codziennie.

Używaj soczewek zgodnie z zaleceniami specjalisty i producenta

Jeżeli używasz soczewek miesięcznych lub dwutygodniowych codzienna ich pielęgnacja, czyszczenie i prawidłowe przechowywanie to podstawa. Pamiętaj, aby codziennie przed snem soczewki zdjąć z oczu i dokładnie wyczyścić.

Soczewki jednodniowe zachowują swoje właściwości tylko jeden dzień, zatem wieczorem należy je po prostu wyrzucić do kosza. Nie nadają się one do ponownego założenia, a tym bardziej do czyszczenia.

Pielęgnacja soczewek jest niezmiernie istotna, aby zachować zdrowie oczu

Każdego wieczoru (lub wcześniej, jeżeli uznasz to za konieczne) należy zdjąć soczewki z oczu – to jest bardzo ważna zasada, oczy muszą odpocząć, dajmy im na to szansę. Pierwszym krokiem jest dokładne umiecie rąk. Następnie należy zdjąć soczewki i wyczyścić płynem pocierając soczewki opuszkiem palca przez 15 sekund i na końcu zanurzyć w pojemniku z płynem i dokładnie zakręcić. Zachowanie higieny jest bardzo ważne, aby zapobiegać dostaniu się do oka zanieczyszczeń i bakterii mogących przyczynić się do powstania chorób.

W przypadku soczewek całodobowych, gdzie nawet producent pozwala na ich użytkowanie przez miesiąc w dzień i w nocy, zalecamy mimo wszystko co kilka dni (lub chociaż co tydzień) zdjąć soczewki, dokładnie je wyczyścić z osadów białkowych i zanieczyszczeń i dać oczom odpocząć.

Higiena pojemnika jest bardzo ważna

Pojemnik, często pomijamy element soczewkowej układanki, jest jednym z ważniejszych przedmiotów podczas użytkowania soczewek kontaktowych miesięcznych lub dwutygodniowych. To w nim soczewki spędzają sporo czasu, zatem musi być zawsze czysty. Należy zatem pamiętać, aby chociaż co kilka dni przemyć opuszkami palca pojemnik do soczewek, a następnie odwrócony do góry nogami zostawić do wyschnięcia w suchym pomieszczeniu. Nigdy nie zostawiaj otwartego pojemnika w toalecie, gdyż znajduje się w niej sporo wilgoci, czyli idealnego środowiska dla rozwoju bakterii.

Prawidłowe użytkowanie płynu no rub

No rub, czyli bez pocierania. Prawidłowe czyszczenie soczewek płynem no rub powinno odbywać się następująco: zdejmujemy soczewkę z oka, nakładamy soczewkę na wewnętrzną część dłoni i polewamy ostrym strumieniem płynu na soczewkę przez około 20 sekund. To ten strumień i ciśnienie płynu powoduje czyszczenie soczewek z osadów. Czas polewania soczewki jest także bardzo istotny, aby soczewka była całkowicie czysta.

Prawidłowe użytkowanie płynu oksydacyjnego

Płyny oksydacyjne mają inny sposób działania niż płyny typu multi-purpose, dlatego należy koniecznie przestrzegać wszystkich zasad ich użytkowania. Soczewki należy umieścić w specjalnym pojemniku dołączonym do płynu i poddać procesowi neutralizacji na co najmniej 6 godzin. Nigdy mniej! To niezwykle ważne, ponieważ soczewka założona wcześniej na oko może je podrażnić. Soczewki kontaktowe czyszczone w płynach oksydacyjnych są dokładnie oczyszczone z osadów białkowych i zanieczyszczeń dzięki działaniu roztworu nadtlenku wodoru i reakcji jaka zachodzi w pojemniku z płynem. Płyny te nie zawierają konserwantów.

Zobacz film jak pielęgnować soczewki kontaktowe

Najlepszy przyjaciel soczewek kontaktowych? Okulary przeciwsłoneczne… i odwrotnie. To para idealna. Nosząc soczewki kontaktowe nie ma już żadnego problemu z wyborem czy założyć okulary przeciwsłoneczne i gorzej widzieć czy natomiast założyć okulary korekcyjne i mrużyć oczy na słońcu.

Dlatego właśnie soczewki kontaktowe są idealnym rozwiązaniem!

Okulary przeciwsłoneczne są bardzo ważne dla oczu nie tylko wiosną i latem, ale także zimą dla każdego, kto korzysta z zimowego szaleństwa na nartach i snowboardzie. Ważne jest przede wszystko to, aby wybierać dobre i zdrowe okulary przeciwsłoneczne posiadające odpowiednie certyfikaty i odpowiednie filtry UV, które ochronią oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym, bo tutaj właśnie o ochronę oczu chodzi.

Najgorszą opcją dla zdrowia oczu jest zakup okularów na straganach czy w sklepach sieciowych.

Pamiętaj! Nie tylko modny i nowoczesny design jest ważny, główną funkcją okularów przeciwsłonecznych jest ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Gdzie wykonam badanie wzroku?

czytaj więcej

Gdzie kupię soczewki kontaktowe?

czytaj więcej

Gdzie otrzymam poradę specjalisty?

czytaj więcej

Gdzie znajdę więcej informacji na temat soczewek kontaktowych?

czytaj więcej

NIEZALEŻNIE Z JAKIEGO ZAKĄTKA POLSKI POCHODZISZ, MOŻESZ SKORZYSTAĆ Z WIRTUALNEGO GABINETU BEZ WYCHODZENIA Z DOMU. BEZPIECZNIE I KOMPLEKSOWO.