Soczewki kontaktowe a praca z komputerem
Praca przy komputerze może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze oczy. Monitory nie są bezpośrednio odpowiedzialne za zaburzenia wzroku. Za wszelkie dolegliwości odpowiedzialne jest niewłaściwe użytkowanie komputera. Przy nieprawidłowo korygowanych wadach wzroku typu krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm można spodziwać się bólu głowy, pieczenia, suchości i podrażnienia oka oraz braku ostrości widzenia. Powyższe dolegliwości bardzo utrudniają pracę przy komputerze.
„Syndrom biurowego oka”, o którym mówimy dotyczy w różnym stopniu każdego, kto ma częsty kontakt z monitorem komputera. Oczywiście może też dotyczyć tych, którzy używają komputera bardziej do zabawy niż jako narzędzia pracy. Nasze oczy nie mają problemów ze skupieniem się na większości drukowanych materiałów, gdzie druk jest wyraźny, czarny z dobrze zarysowanymi konturami. Czcionka na ekranie komputera nie ma takiego kontrastu i dobrze zarysowanych brzegów. Czcionka, która zbudowana jest z pikseli, jest jaśniejsza w centrum i jej intensywność zmniejsza się na krawędziach. To sprawia, że mamy trudność skupienia się i koncentracji na obrazie. Praca przy komputerze jest tymbardziej wyzwaniem dla użytkowników soczewek kontaktowych. Niższa częstotliwość mrugania powoduje, że powierzchnia soczewek kontaktowych wysycha. Prowadzi to do uczucia znacznego dyskomfortu. Jeżeli zamierzamy nosić soczewki kontaktowe podczas pracy przy komputerze powinniśmy wypróbować soczewki wyprodukowane z materiału utrzymującego nawilżenie.
Istnieje kilka dodatkowych zasad ułatwiających pracę prz komputerze:
- Od czasu do czasu warto pozolić oczom odpocząć. W tym celu skierujmy wzrok w inna stronę. Dodatkowo co 2 godziny rób 15 minutową przerwę.
- Upewnijmy się, że monitor jest prawidłowo zainstalowany. Nie należy ustawiać jasności monitora na zbyt dużą.
- Użytkownicy pracujący w profesjonalnych układach graficznych powinni być wyposażeni w monitory o przkątnej min. 17”.
- Upewnijmy się, że monitor jest ustawiony pod kątem 15-20 stopni poniżej oczu użytkownika. Zapewnia to naturalną pozycję głowy i szyi. Nasza odległość od monitora powinna wynosić przynajmniej 60-80 cm.
- Przed rozpoczęciem pracy na komuterze upewnijmy się, że w monitorze nie odbija się światło.
- Ponadto należy regularnie kontrolować wzrok u lekarza specjalisty.
Często zdarza się, że osoby pracujące przy komputerze, używające soczewek kontaktowych przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach. To dodatkowo pogarsza stan nawilżenia oczu. Krople do oczu będą bardzo przydatne. Pamiętajmy więc o zachowaniu dodatkowej ostrożności i częstym mruganiu.
Twoja opinia może być pierwsza.