Druzy siatkówki – jakie objawy wywołują?

Druzy siatkówki – taką diagnozę mogą usłyszeć pacjenci poddani badaniom w gabinecie okulistycznym. Mowa tu o specyficznych zmianach, które świadczą o początkach rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej. Czym są druzy siatkówki i czy możliwe jest ich leczenie? Wyjaśniamy.


Spis treści:

Czym są druzy siatkówki?

Druzy siatkówki to inaczej złogi lipofuscyny gromadzące się w warstwie oka między nabłonkiem barwnikowym siatkówki a błoną Brucha. To zjawisko jest jednym z pierwszych sygnałów wskazujących na groźną chorobę oczu – zwyrodnienie plamki żółtej AMD.

Druzy mogą się tworzyć także w innych strukturach oka. Dowiedz się więcej na temat druzów tarczy nerwu wzrokowego.

Diagnostyka druzów siatkówki

Badaniem, które pozwala wykryć obecność druzów siatkówki, jest OCT – optyczna koherentna tomografia. Klasyfikujemy druzy jako małe, gdy ich wielkość nie przekracza 63 mikrometrów (µm). Średnie druzy mieszczą się w przedziale 63-125 mikrometrów. Zmiany powyżej 125 mikrometrów zaliczamy do dużych druzów.

Do oceny druzów siatkówki służy także badanie dna oka.

Druzy siatkówki - rodzaje

Specjaliści dzielą druzy siatkówki na kilka rodzajów:

  • Miękkie druzy – charakteryzują się kształtem okrągłym i owalnym, ich granice nie są wyraźne.
  • Twarde druzy – najczęściej niewielki żółte zmiany o widocznych krawędziach.
  • Druzy mieszane – występujące jednocześnie druzy miękkie i twarde.
  • Druzy uwapnione – będące rezultatem gromadzenia się soli wapnia zarówno w druzach miękkich, jak i twardych. W badaniu OCT widoczne są jako żółte i połyskujące obszary.
  • Druzy blaszki podstawnej – typ druzów niezwiązanych ze zwyrodnieniem plamki żółtej. Przybierają postać ziarnistych struktur w beżowym kolorze.

W literaturze specjalistycznej możemy się spotkać z terminem druzenoidów. Oznacza to druzoidalne odwarstwienie nabłonka barwnikowego siatkówki. Jest ono wynikiem łączenia się ze sobą druzów miękkich.

Druzy siatkówki

Podczas badania dna oka ujawnia się obraz dużych, niesymetrycznych złogów o barwie kremowo-żółtej. Widoczne są obszary przemieszczenia barwnika na jego powierzchni. Badanie OCT wykazuje duże uwypuklenie nabłonka barwnikowego siatkówki, z widoczną błoną Brucha. Ten typ druzów może samoistnie zanikać lub zmienić się w wysiękową postać zwyrodnienia plamki żółtej. Z tego względu rozpoznane druzenoidy powinny pozostać pod systematyczną kontrolą.

Druzy rzekome, określane też jako pseudodruzy lub druzy siateczkowate, mają postać wielu małych zmian podsiatkówkowych umiejscowionych na nabłonku barwnikowym siatkówki. Ten rodzaj nieprawidłowości niesie duże prawdopodobieństwo powstania neowaskularyzacji naczyniówkowej oraz przekształcenia się w mokrą postać zwyrodnienia AMD.

Przyczyny powstawania druzów siatkówki

Druzy siatkówki powstają głównie w wyniku procesów starzenia się organizmu i są elementem szerszych zmian zachodzących w strukturze oka. Obecność złogów jest diagnozowana najczęściej u osób po 60. roku życia.

Ale druzy siatkówki bywają także schorzeniem dziedzicznym i mogą dotykać osoby młode – poniżej 30. roku życia. Wówczas lekarze obserwują gromadzenie się substancji pod nabłonkiem barwnikowym siatkówki.

Druzy siatkówki – jakie objawy wywołują?

Druzy siatkówki objawiają się poprzez pogorszenie ostrości widzenia. Szczególnie ich miękka postać wykazuje tendencję do niszczenia komórek siatkówki służących do odbierania bodźców świetlnych. 

Uszkodzenia fotoreceptorów powodują:

Pobierz z naszej strony test Amslera i sprawdź, czy masz niepokojące objawy druzów siatkówki.

Czy można leczyć druzy siatkówki?

Nie mamy jak dotąd metod leczenia druzów siatkówki. Natomiast bardzo ważne jest ich diagnozowanie i określanie typu zmian, ponieważ pomaga to we wczesnym wykryciu zwyrodnienia plamki żółtej. Im szybciej rozpoznana choroba AMD, tym większe szanse na powstrzymanie degeneracji fotoreceptorów i ograniczenie powikłań. W tym celu stosuje się:

- fotokoagulację laserową
- leki anti-VEGF
 

Potrzebujesz soczewek kontaktowych? Sprawdź naszą ofertę:

 

>> soczewki jednodniowe
 

>> soczewki dwutygodniowe
 

>> soczewki miesięczne
 

>> soczewki całodobowe
 

 

 

Źródła:

  1. D. Porter, What Are Drusen? [w:] American Academy of Ophthalmology Sep. 11, 2024
  2. A. Gheorghe, L. Mahdi, O. Musat, Age-related macular degeneration [w:] Romanian Journal of Ophthalmology 2015 Apr-Jun;59(2)
  3. M. Veerappan, A.-K. El-Hage-Sleiman, V. Tai, S. J. Chiu, K. P. Winter, S. Stinnett, T. S. Hwang i inni, Optical Coherence Tomography Reflective Drusen Substructures Predict Progression to Geographic Atrophy in Age-related Macular Degeneration [w:] Ophthalmology 2016 Dec;123(12)

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię