Drzemka w soczewkach - czy jest bezpieczna?

Komu choć raz nie przydarzyła się krótka drzemka w ciągu dnia? Zapewne nie wielu z nas się może do tego przyznać. Jak w związku z tym bezpiecznie drzemać nosząc soczewki kontaktowe?


Jeżeli nie możemy zdjąć soczewki do krótkiej drzemki warto je odpowiednio do tego przygotować, by zminimalizować późniejsze ewentualne nie przyjemne skutki takiej chwili zapomnienia.

Wybieraj dedykowane soczewki całodobowe

Jeśli wiesz, że jesteś osobą, której zdarzają się drzemki w ciągu dnia. Rozważ noszenie soczewek bez zdejmowania na noc. Doskonale nadają się one do użytkowania podczas drzemki czy dłuższego snu. Oczywiście, jeśli nosisz standardowe soczewki silikonowo-hydrożelowe przeznaczone do noszenia w trakcie dnia i zdarzy się Tobie drzemka, to raczej nie powinno wydarzyć się nic groźnego, ale lepiej nie nadyżywać tego. Po przebudzeniu w soczewkach kontaktowych, możesz odczuwać suchość oczu, a także widzieć delikatną mgłę na soczewkach. To osady i złogi białkowe, które są w naturalny sposób wydzielane przez oko i mogą one gromadzić się w większej ilości podczas drzemki lub snu. Dedykowane soczewki całodobowe do noszenia dzień i noc mają m.in. większy współczynnik przepuszczalności tlenu do rogówki, przez to mogą być z sukcesem użytkowane w trakcie snu.

Przygotuj soczewki do spania

Jak zapytacie? Jeżeli dysponujesz kroplami nawilżającymi np. EyeLove Comfort, warto obficie z nich skorzystać. Dzięki temu zmyjemy już istniejące zalegające zanieczyszczenia a dodatkowo nawilżymy soczewkę. Zabieg ten szczególnie pomoże soczewkom hydrożelowym, które mają tendencję do tracenia wilgoci.

Co zrobić po drzemce w soczewkach kontaktowych?

Po obudzeniu warto po raz kolejny przemyć oczy kroplami, by zmyć wszelkie powstałe osady. Jeżeli nasze oczy mają tendencję do zwiększonego wytrącania osadów warto w takim przypadku skorzystać z kropli o formule czyszczącej jak np. Avizor Cleaning Drops czy płynu Biotrue, który dzięki swojej unikatowej formule o pH łez świetnie nawilży i oczyści oko.

Nie drzemaj w soczewkach do tego nieprzeznaczonych

Unikaj spania w soczewkach nieprzeznaczonych do tego a w szczególności w soczewkach hydrożelowych. Nawet jeżeli planujesz godzinną drzemkę zdejmij soczewki. Zyskasz na tym podwójnie, soczewki w płynie odświeżą się, a oczy zyskają chwilę by odpocząć.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię