Drzemka w soczewkach - czy jest bezpieczna?

Komu choć raz nie przydarzyła się krótka drzemka w ciągu dnia? Zapewne nie wielu z nas się może do tego przyznać;) Jak w związku z tym bezpiecznie drzemać nosząc soczewki kontaktowe?

Jeżeli nie możemy zdjąć soczewki do krótkiej drzemki warto je odpowiednio do tego przygotować, by zminimalizować późniejsze ewentualne nie przyjemne skutki takiej chwili zapomnienia.

Uważaj na typ soczewki

Korzystając z soczewek nowszej generacji, czyli silikonowo-hydrożelowych, których przedstawicielem są np. EyeLove Exclusive, nie narażamy oczu na nadmierny wysiłek. Cechą silikonu, jest to że ma znacznie wyższy współczynnik przepuszczalności tlenu niż jego starszy krewny czyli hydrożel. Dzięki temu nasza rogówka nawet będąc odizolowanym od spojówki powieki jest odpowiednio natlenowana, właśnie za sprawą silikonu, który transportuje tlen. Jeżeli korzystamy z soczewek starszego typu mogą pojawić się małe problemy w postaci przekrwienia błony naczyniowej, czy uczucia pisaku pod powiekami związanego z nadmiernym odwodnieniem soczewki. Pamiętajmy także, że po drzemce w soczewkach hydrożelowych może się pojawić na ich powierzchni osad białkowy, który będziemy odbierać jako mgiełkę i przymglone widzenie.

Przygotuj soczewki do spania

Jak zapytacie? Jeżeli dysponujesz kroplami nawilżającymi np. EyeLove Comfort, warto obficie z nich skorzystać. Dzięki temu zmyjemy już istniejące zalegające zanieczyszczenia a dodatkowo nawilżymy soczewkę. Zabieg ten szczególnie pomoże soczewkom hydrożelowym, które mają tendencję do tracenia wilgoci.

Co po drzemce

Po obudzeniu warto po raz kolejny przemyć oczy kroplami, by zmyć wszelkie powstałe osady. Jeżeli nasze oczy mają tendencję do zwiększonego wytrącania osadów warto w takim przypadku skorzystać z kropli o formule czyszczącej jak np. Avizor Cleaning Drops czy płynu Biotrue, który dzięki swojej unikatowej formule o pH łez świetnie nawilży i oczyści oko.

Pamiętaj!

Unikaj spania w soczewkach nie przeznaczonych do tego a w szczególności w soczewkach hydrożelowych. Nawet jeżeli planujesz godzinną drzemkę zdejmij soczewki. Zyskasz na tym podwójnie, soczewki w płynie odświeżą się, a oczy zyskają chwilę by odpocząć.

Słodkich snów życzy Bezokularow.pl soczewki kontaktowe

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię