Okulista na NFZ – jakie badania możesz zrobić?

Okulista na NFZ jest dostępny dla wszystkich ubezpieczonych osób. To znaczy, że możesz udać się na bezpłatną konsultację do lekarza zajmującego się narządem wzroku i wykonać badania, ale jest pewien warunek. Jaki? Sprawdź w naszym artykule co trzeba zrobić, by wykonać badania wzroku na NFZ.


Z artykułu dowiesz się:

Okulista na NFZ – co to znaczy?

Mówiąc o okuliście na NFZ mamy na myśli, że dany specjalista przyjmuje pacjentów w ramach usług Narodowego Funduszu Zdrowia. Te osoby muszą być ubezpieczone*. Dzięki temu lekarz wykonuje bezpłatnie diagnostykę i prowadzi leczenie schorzeń:

- spojówek
- powiek
- narządu łzowego
- choroby gałki ocznej i oczodołu
- nerwu wzrokowego

Okulista na NFZ diagnozuje wady wzroku i pomaga w doborze odpowiednich metod korekcji. Bada ruchomość gałek ocznych, reakcje źrenic oraz cały szereg innych szczegółowych funkcji oka i jego parametrów.

Okulista czy optometrysta – do kogo powinienem się wybrać?

Okulista na NFZ

Podstawą prawną, która określa szczegółowo warunki korzystania z usług okulisty na NFZ (oraz innych specjalistów oczywiście), jest Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. 2004 nr 210 poz. 2135).

Warunek konieczny do wizyty u okulisty na NFZ

Jeśli chcesz skorzystać z wizyty u specjalisty chorób wzroku bezpłatnie, musisz mieć skierowanie do okulisty od lekarza rodzinnego. Jak to załatwić? Wystarczy zgłosić taką potrzebę podczas wizyty u swojego lekarza pierwszego kontaktu (czasami wystarczy konsultacja telefoniczna u lekarza rodzinnego, bez konieczności osobistego stawiania się w przychodni).

Skierowanie do okulisty na NFZ nie musi być w postaci papierowego druku. Lekarz rodzinny może dla Ciebie wystawić e-skierowanie. Wówczas, rejestrując się na wizytę do poradni specjalistycznej, należy podać numer e-skierowania.

Do okulisty możesz oczywiście pójść prywatnie. Wówczas nie potrzebujesz skierowania, a za wizytę i wykonane badania musisz zapłacić.

Skierowanie do okulisty na NFZ – jak długo jest ważne?

Dostałeś skierowanie do okulisty na NFZ i nie wiesz ile masz czasu na jego realizację?? Nie musisz się spieszyć. Ważność skierowania do okulisty na NFZ nie została sprecyzowana, dlatego pozostaje ono aktualne dopóki nie zapiszesz się na konkretną wizytę w poradni. Pamiętaj także, że jedno skierowanie uprawnia Cię do zarejestrowania się w jednej placówce medycznej, świadczącej usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Okulista na NFZ bez skierowania – w jakich sytuacjach jest to możliwe?

Bez skierowania okulista przyjmie pacjenta, który trafił z urazem oka na oddział ratunkowy. Są to nagłe przypadki, które wymagają natychmiastowej interwencji lekarza. Jedną z takich sytuacji może być np. dostanie się ciała obcego do oka.

Skierowania do okulisty nie potrzebują także:

- dzieci i młodzież do 18. roku życia z zaświadczeniem o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu lub nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu;

- osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, które wymagają stałej opieki z powodu ograniczonej samodzielności;

- ofiary cywilne, które straciły wzrok z powodu działań wojennych;

- kombatanci, inwalidzi wojskowi i wojenni, żołnierze zastępczej służby wojskowej;

- pacjenci z wirusem HIV lub chorujący na gruźlicę

Okulista na NFZ - skierowanie

Jak znaleźć okulistę na NFZ?

Gabinety prywatne i placówki, przyjmują pacjentów w oparciu o umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Warunki tych umów są negocjowane co roku, więc lista lekarzy przyjmujących na NFZ może ulegać zmianom.

Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia znajdziesz informator o terminach leczenia*. W miejscu „jakiego świadczenia szukasz?” – należy wybrać „Poradnia okulistyczna” (lub poradnia okulistyczna dla dzieci), wybrać właściwe województwo oraz miejscowość. W wynikach wyszukiwania otrzymamy listę placówek z adresem, telefonem kontaktowym i wolne terminy wizyt.

Jakie badania okulistyczne na NFZ można zrobić?

Diagnostyka okulistyczna na NFZ obejmują szereg specjalistycznych badań. Oprócz podstawowych, takich badanie wzroku za pomocą tablic Snellena, okulista na NFZ wykonuje m.in.:

Lista badań, które można wykonać w ramach NFZ jest bardzo długa, a wyżej wymienione należą do najczęściej potrzebnych, ale nie jedynych.

W przypadku zdiagnozowania nieprawidłowości lub chorób, okulista kieruje pacjenta na odpowiednią terapię leczniczą lub zabieg. Najczęściej wykonywaną procedurą jest operacja zaćmy – przypadłości charakterystycznej po dla osób po 60. roku życia.

Chcąc skorzystać z usług oferowanych przez NFZ, należy się liczyć z pewnym czasem oczekiwania. Trudno przewidzieć jak długo to potrwa, ponieważ kolejka na badanie lub zabieg, zależy od organizacji danej placówki. Dlatego warto sprawdzać terminy w różnych miejscach.

Jak często badać wzrok? Profilaktycznie okuliści zalecają badanie raz na dwa lata. Jeżeli lekarz rozpozna jakąś chorobę – plan wizyt i częstotliwość kontroli jest ustalana indywidualnie.

Okulista na NFZ – jakie choroby diagnozuje najczęściej?

Według najnowszych danych medycznych, zarówno okuliści  na NFZ jak i prywatni, najczęściej diagnozują następujące schorzenia oczu:

 

 
Bibliografia:

  1. Choroby oczu [w:] Okulistyka w Polsce (dostęp: 11.03.2024).
  2. M. Dzięgielewska, K. Dzięgielewski, Choroby oczu ludzi starszych a ich jakość życia [w:] Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku 2021 (dostęp: 11.03.2024).
  3. O. Patryka, M.J. Wysocki, Epidemiologia chorób narządu wzroku oraz infrastruktura okulistyki w Polsce [w:] Przegląd Epidemiologiczny 2015; 69 (dostęp: 11.03.2024).

* informacje o zasadach ubezpieczenia zdrowotnego: https://www.zus.pl/pracujacy/ubezpieczenie-zdrowotne-w-polsce.
* https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/ (dostęp: 11.03.2024).

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię