Podwójne widzenie – przyczyny, diagnoza i leczenie

Podwójne widzenie, zwane również diplopią, może przysporzyć prawdziwych zmartwień – zwłaszcza wtedy, gdy utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Jeśli masz problem z tą dolegliwością, lub chcesz dowiedzieć się o niej więcej – dobrze trafiłeś. W tym artykule przyjrzymy się temu, jakie są objawy i przyczyny podwójnego widzenia oraz co robić, gdy dwoi Ci się w oczach.


Spis treści:

Czym jest podwójne widzenie?

Podwójne widzenie może przydarzyć się każdemu i nie zawsze jest powodem do obaw – czasem może zostać również wywołane samodzielnie, poprzez wymuszenie błędnej pozycji oczu. Zdarza się jednak, że dwojenie się w oczach występuje samoistnie przez dłuższy czas i powoduje znaczny dyskomfort.

Dlatego też tak ważne jest, aby być w stanie rozróżnić, kiedy podwójne widzenie znajduje się w granicach normy, a kiedy może być objawem poważniejszego zaburzenia. Przede wszystkim trzeba stwierdzić rodzaj tej dolegliwości – podwójne widzenie może być o charakterze jednoocznym, lub obuocznym.

W przypadku, gdy dwoi się w jednym oku, występuje zaburzenie załamywanie światła na siatkówce danego oka. Taki stan może objąć zarówno tylko jedną gałkę oczną, jak i obie. Podwójne widzenie w jednym oku występuje nawet wtedy, gdy zakryte zostanie drugie oko – w takim przypadku nie ma związku z zaburzeniem widzenia obuocznego.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy podwójny obraz znika przy zakryciu jednego z oka. Aby zrozumieć, skąd bierze się podwójne widzenie o charakterze obuocznym, trzeba najpierw wiedzieć, czym jest widzenie stereoskopowe.

To nic innego, jak postrzeganie głębi – to właśnie dzięki temu jesteś w stanie ocenić, jak daleko dany przedmiot się od Ciebie znajduje. Jest to możliwe ze względu na poprawne ustawienie gałek ocznych, które są skierowane w tym samym kierunku i obie odpowiednio skupiają się na obserwowanym przedmiocie.

O podwójnym widzeniu jest więc mowa wówczas, gdy wzrok obuoczny jest zaburzony. W takim przypadku jest zbyt duża różnica pomiędzy dwoma obrazami, które docierają do mózgu. Kora wzrokowa nie jest w stanie połączyć ich w jeden, trójwymiarowy obraz, a co za tym idzie – jest on podwójny i pozbawiony głębi.

Sprawdź także czym są metamorfopsje.

Podwójne widzenie – objawy

Symptomy diplopii to przede wszystkim:

 • Podwójny obraz
 • Zaburzone poczucie przestrzeni
 • Dezorientacja
 • Trudności w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak prowadzenie samochodu czy czytanie.

Mogą jednak również wystąpić objawy towarzyszące, takie jak:

 • Ból oczu
 • Nudności
 • Migreny oczne – tutaj dowiesz się więcej na temat tego, jak je rozpoznać.
 • Zez – nieprawidłowe ustawienie gałek ocznych może być łatwiej zauważone przez osoby trzecie.

Podwójne widzenie – przyczyny

Jeśli zadajesz sobie pytanie: “dlaczego widzę podwójnie?”, a Twój komfort widzenia nie poprawia się już od dłuższego czasu – czas na wizytę u okulisty. Jednym z istotnych dla postawienia diagnozy badań będzie badanie VEP. Tylko specjalista będzie w stanie dotrzeć do źródła tej dolegliwości i stwierdzić jej rzeczywistą przyczynę. Istnieje bowiem wiele potencjalnych powodów, dla których dwoi się w oczach. Jednym z nich jest podejrzenie neuropatii nerwu wzrokowego.

Podwójne widzenie o charakterze jednoocznym – przyczyny

 • Astygmatyzm – jest on jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości, którą jest podwójne widzenie. Astygmatyzm uniemożliwia bowiem odpowiednie załamywanie się światła na siatkówce i poprawne odbieranie bodźców wzrokowych.
 • Stożek rogówki – tutaj dowiesz się więcej na jego temat.
 • Zaćma – dwojenie się w oczach często występuje w początkowym stadium tej choroby.
 • Urazy oka – zwłaszcza gdy uszkodzeniem objęte zostały soczewka lub rogówka.
 • Błony nasiatkówkowe - schorzenie występujęce najczęściej u seniorów.

Podwójne widzenie o charakterze obuocznym – przyczyny

 • Przebyte urazy głowy
 • Nadciśnienia tętnicze
 • Zez porażenny, który jest wynikiem osłabienia mięśni oczu.
 • Choroby tarczycy
 • Cukrzyca – gdy jest nieleczona, może mieć negatywny wpływ na narząd wzroku, m.in. pod postacią podwójnego widzenia lub retinopatii.

Podwójne widzenie – przyczyny neurologiczne

 • Infekcje wirusowe i bakteryjne, np. borelioza
 • Stwardnienie rozsiane
 • Udary
 • Guzy

Gdzie i jak leczyć podwójne widzenie?

Diplopia nie jest chorobą samą w sobie, a jej objawem – dlatego też podstawą leczenia podwójnego widzenia jest ustalenie jego przyczyn oraz ich wyeliminowanie. Zależnie od źródła tej dolegliwości, proces leczenia może odbywać się we współpracy kilku specjalistów, np. okulisty i ortoptysty, czy okulisty oraz neurologa.

W przypadku, gdy podwójne widzenie jest efektem wady refrakcji takiej jak astygmatyzm, wystarczy skorygowanie go, np. za pomocą soczewek torycznych. Zakup szkieł kontaktowych powinna jednak zawsze poprzedzać wizyta u specjalisty – zobacz, jak dobrać soczewki kontaktowe do astygmatyzmu i nie tylko.

Leczenie podwójnego widzenia spowodowanego zezem może odbywać się na kilka sposobów. W przypadku lekkiego zaburzenia jest to korekcja wzroku, a przy większych odchyleniach gałek ocznych – terapia osłabionego mięśnia oka toksyną botulinową, lub operacja.

Poważniejsze schorzenia, takie jak urazy oczu czy problemy neurologiczne, są zadaniem dla lekarza. Dlatego jeśli podwójne widzenie jest wyjątkowo nasilone lub dolega Ci dłużej niż kilka dni, nie zwlekaj i skontaktuj się ze specjalistą. Brak szybkiej reakcji może skutkować jedynie pogłębieniem się problemu.

Mimo wszystko, jeśli zauważyłeś, że dwoi Ci się w oczach – nie panikuj. Przyczyny podwójnego widzenia są najprawdopodobniej łatwe do wyleczenia, dlatego udaj się do lekarza, aby jak najszybciej odzyskać swój komfort widzenia!

 

Bibliografia:

C. Danchaivijitr, C. Kennard, Diplopia and eye movement disorders, 2004

Daniela Adriana Iliescu, Cristina Mihaela Timaru, Nicolae Alexe, Elena Gosav, Algerino De Simone, Mehdi Batras, Cornel Stefan, Management of diplopia, 2017

Jitander Dudee, Diplopia (Double Vision), 2022

A.K. Tan, H.A. Faridah, The two-minute approach to monocular diplopia, 2010

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię