Soczewki kolorowe

Kolorowe szkła kontaktowe naprawdę mogą rozjaśnić twój wygląd i życie, ale wybór odpowiedniej pary nie jest taki łatwy jak się wydaje. Dlatego też powiemy ci wszystko co powinieneś wiedzieć o kolorowych szkłach kontaktowych.

1. Twoje oczy są jasne czy ciemne?

Przy wyborze kolorowych soczewek należy wziąć pod uwagę naturalny kolor oczu. Jeżeli chcesz rozjaśnić jasne oczy, użyj wzmacniających szkieł kontaktowych, które wyglądają bardziej naturalnie. Jednak jeżeli masz ciemne oczy lub chcesz radykalnej zmiany, wybierz kolorowe soczewki nieprzezroczyste.

2. Jakiego efektu oczekujesz - radykalnej zmiany czy nieznacznej?

Niektóre soczewki kolorowe są jaśniejsze od innych. Najjaśniejsze odcienie takie jak Freshlook, Colorblends, True Sapphire najlepiej sprawdzają się na imprezach oraz doskonale współgrają z wieczorowym makijażem. Z kolei do pracy bardziej odpowiednie będą soczewki kolorowe o mniej jaskrawych barwach. Nie zawsze musimy postępować zgodnie z powyższymi zasadami, jednak przed dokonaniem zakupu powinniśmy się upewnić jak bardzo jaskrawych kolorowych szkieł kontaktowych potrzebujemy.

3. Pomyśl zarówno o wygodzie jak i o wyglądzie.

Jeżeli chcesz, aby twoje kolorowe soczewki sprawdzały się tak dobrze jak wyglądają, korzystaj z usług tylko sprawdzonych producentów. W sprzedaży dostępne są zarówno okresowe (tygodniowe, miesięczne) kolorowe soczewki jak i tradycyjne roczne. Wybór odpowiednich soczewek zależy od tego jak często i jak długo zamierzasz ich używać. Jeżeli będziesz je nosić codziennie przez cały dzień, lepiej kupić jednorazowe kolorowe soczewki, takie jak Acuvue 2 Colors albo Freshlook. Częste zmienianie soczewek zapobiegnie osadzaniu się na ich powierzchni zanieczyszczeń, oraz nie wpłynie na zmniejszenie komfortu ich używania. Z kolei, jeżeli używasz kolorowych soczewek tylko sporadycznie, najlepszym rozwiązaniem będą soczewki roczne lub jednodniowe.

4. Możesz zdobyć próbki kolorowych soczewek od swojego okulisty/optyka

Wielu lekarzy oferuje próbki kolorowych soczewek kontaktowych. Oczywiście nie pozwoli Ci próbować wielu różnych rodzajów, więc powinieneś mieć jakieś wstępne rozeznanie wśród oferowanych rodzajów i marek, aby zapytać okulistę lub optyka o najlepsze dla Ciebie.

5. Bądź przygotowany do tego, aby właściwie dbać o swoje soczewki.

Jeżeli już używasz korekcyjnych soczewek kontaktowych wielorazowych prawdopodobnie wiesz, że kolorowe soczewki wymagają podobnej ochrony jak te normalne. Musisz wyposażyć się w odpowiednie akcesoria, ułatwiające pielęgnację soczewek kolorowych – w Twoim wyposażeniu powinny znaleźć się: płyn do czyszczenia soczewek oraz pudełko, w którym będziesz mógł je przechowywać, kiedy je zdejmiesz.