Krótkowzroczność – co to? Jakie są najważniejsze objawy?
Choć wiele osób cierpi na tę wadę wzroku, niewielu wie, na czym polega krótkowzroczność i dlaczego warto jak najszybciej dokonać jej korekcji. Spieszymy z wyjaśnieniami, a dzięki temu dowiesz się, co to krótkowzroczność, a także, jak możesz poradzić sobie z tą wadą wzroku.
Krótkowzroczność – co to takiego?
Miopia, czyli inaczej krótkowzroczność to najbardziej powszechna z wad wzroku. Charakteryzuje się wyraźnym widzeniem obiektów z bliska, przy zamazanych przedmiotach znajdujących się daleko. Powodem wystąpienia tej wady wzroku jest fakt, że gałka oczna jest u takich osób zbyt długa, a rogówka nazbyt zakrzywia się w porównaniu do normalnej krzywizny i długości gałki ocznej. Konsekwencją tego jest fakt, że promienie światła padają przed zamiast bezpośrednio na siatkówkę.
To powoduje, że oko krótkowidza gorzej reaguje na przedmioty znajdujące się w większej odległości od niego. Czasem zdarza się, że przez dłuższy czas osoba cierpiąca na krótkowzroczność nie zdaje sobie sprawy z tego, że ją ma, ponieważ jest ona bardzo nieznaczna. Mimo to warto jak najszybciej rozpoznać wadę oraz jej postęp u specjalisty i zastosować odpowiednią korekcję, bowiem może ona zahamować dalsze pogłębianie wady lub ten proces znacznie spowolnić. Zatem nie zastanawiaj się już dłużej, co to jest krótkowzroczność, tylko przystąp do leczenia tego schorzenia!
Krótkowzroczność – objawy, które warto znać
Wiesz już, co to jest krótkowzroczność. Jednak ważne jest także to, abyś zdawał sobie sprawę z tego, jakie objawy charakteryzują tę wadę wzroku. Przede wszystkim powinieneś zacząć reagować, czyli udać się do specjalisty, jeżeli obrazy, znaki czy teksty, znajdujące się w oddaleniu od Ciebie są niewyraźne. To jeden z pierwszych sygnałów na to, że dostrzegalna jest u Ciebie krótkowzroczność. Objawy tego schorzenia mogą też być inne – szczególnie jeśli nie zadbasz o prawidłowe leczenie. W takim przypadku stopniowo zacznie zmniejszać się pole widzenia, będziesz jeszcze częściej mrużyć oczy, aby choć trochę poprawić ostrość widzenia. Poza tym brak prawidłowego leczenia skutkuje częstymi bólami głowy oraz uczuciem zmęczenia oczu.
Wada wzroku krótkowzroczność – trzy podstawowe grupy
Krótkowzroczność dzielona jest na trzy grupy – małą, do której można zaliczyć wadę do -3,0 D, średnią od -3D do -6D, a także dużą występującą powyżej -6D. Bardzo często dopiero w szkole rozpoznawana jest ta wada wzroku. Krótkowzroczność może rozwijać się aż do momentu całkowitego ukształtowania oka, czyli do osiągnięcia dojrzałości. Zdarza się jednak również, że i później ten problem się pogłębia – wtedy dostrzegalne jest oko krótkowidza, powstałe przez uwarunkowania genetyczne. Zauważ, że ta wada wzroku może dopaść też osoby, które w młodości nie miały jej stwierdzonej, jednak pod wpływem długoletniej pracy przy komputerze oraz wpływu innych czynników zewnętrznych ich wzrok się pogorszył i podczas rutynowej kontroli u okulisty dowiadują się, że należy zastosować korekcję.
Na czym polega korekcja krótkowzroczności?
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zniwelowanie wady wzroku są soczewki kontaktowe ze znakiem minus. Mają one za zadanie sprawić, by promienie świetlne przechodzące przez układ wzrokowy skupiały się bezpośrednio na siatkówce, a nie przed nią.
Korekcja krótkowzroczności przy pomocy soczewek kontaktowych cieszy się sporą popularnością ze względu na wygodę i dyskrecję – szczególnie gdy porówna się ją do okularów. Dodatkowo soczewki nie przeszkadzają w trakcie aktywności sportowej, nie ograniczają pola widzenia, ani nie deformują obrazu. Ich aplikacja jest łatwa, a z uwagi na ich duże zróżnicowanie pod względem częstotliwości noszenia, możesz wybrać soczewki kontaktowe jednodniowe, które zakładasz rano, a wieczorem wyrzucasz, albo miesięczne do noszenia w trybie dziennym – wtedy musisz dodatkowo zaopatrzyć się w płyn pielęgnacyjny i codziennie ściągając szkła kontaktowe z oczu – wkładać na noc do specjalnego pudełka. Dla osób, które chciałyby zapomnieć o tym, co to krótkowzroczność, stworzono też soczewki kontaktowe, polegające na tym, że można je użytkować przez 30 dni, 24 godziny na dobę.
Przy wyborze soczewek kontaktowych po raz pierwszy, warto skorzystać z rady specjalisty – tam w sposób przystępny dowiesz się, na czym polega krótkowzroczność. Poza tym bez problemu wybierzesz odpowiednie szkła kontaktowe, otrzymasz instrukcję ich zakładania, zdejmowania oraz prawidłowej pielęgnacji. Dzięki temu przekonasz się, jak łatwe i przyjemne może być noszenie soczewek.
Twoja opinia może być pierwsza.