Krótkowzroczność

Choć wiele osób cierpi na tę wadę wzroku, niewielu wie z czym dokładnie się ona wiąże i dlaczego warto jak najszybciej dokonać jej korekcji. Spieszymy z wyjaśnieniami.


Miopia, czyli inaczej krótkowzroczność to najbardziej powszechna z wad wzroku. Charakteryzuje się wyraźnym widzeniem obiektów z bliska, przy zamazanych przedmiotach znajdujących się daleko. Powodem wystąpienia tej wady wzroku jest fakt, że gałka oczna jest u takich osób zbyt długa, a rogówka nazbyt zakrzywia się w porównaniu do normalnej krzywizny i długości gałki ocznej. Konsekwencją tego jest fakt, że promienie światła padają przed, zamiast bezpośrednio na siatkówkę.

To powoduje, że osoby z taką wadą mają problem z wyraźnym dostrzeganiem przedmiotów znajdujących się w większej odległości od nich. Czasem zdarza się, że przez dłuższy czas osoba cierpiąca na krótkowzroczność nie zdaje sobie sprawy z tego, że ją ma, ponieważ jest ona bardzo nieznaczna. Mimo to warto jak najszybciej rozpoznać wadę oraz jej postęp u specjalisty i zastosować odpowiednią korekcję, bowiem może ona zahamować dalsze pogłębianie wady lub ten proces znacznie spowolnić.

Trzy grupy

Krótkowzroczność dzielona jest na trzy grupy – małą, do której zaliczamy wadę do -3,0 D, średnią od -3D do -6D, a także dużą występującą powyżej -6D. Wada wzroku często rozpoznawana jest po raz pierwszy w momencie pójścia do szkoły i może rozwijać się aż do momentu całkowitego ukształtowania oka czyli, do osiągnięcia dojrzałości.  Zdarza się jednak również, że i później wada zwiększa się – wtedy mamy do czynienia z krótkowzrocznością uwarunkowaną genetycznie. Krótkowzroczność może dopaść też osoby, które w młodości nie miały stwierdzonej wady, jednak pod wpływem długoletniej pracy przy komputerze i wpływu innych czynników zewnętrznych ich wzrok się pogorszył i podczas rutynowej kontroli u okulisty dowiadują się, że należy zastosować korekcję.

Na pomoc soczewki kontaktowe

Do korekty wzroku możemy zastosować soczewki kontaktowe ze znakiem minus, mają one za zadanie sprawić, by promienie świetlne przechodzące przez układ wzrokowy skupiały się bezpośrednio na siatkówce, a nie przed nią.

Kobieta zakładająca soczewki kontaktowe przed lustrem.

Soczewki kontaktowe są wygodniejszą i mniej dyskretną metodą poprawy wzroku niż okulary. Dodatkowo nie przeszkadzają w trakcie aktywności sportowej, nie ograniczają pola widzenia, ani nie deformują obrazu. Ich aplikacja jest łatwa, a z uwagi na ich duże zróżnicowanie pod względem częstotliwości noszenia, możemy wybrać soczewki kontaktowe jednodniowe, które zakładamy rano, a wieczorem wyrzucamy, albo miesięczne do noszenia w trybie dziennym – wtedy musimy dodatkowo zaopatrzyć się w płyn pielęgnacyjny i codziennie ściągając szkła kontaktowe z oczu – wkładać na noc do specjalnego pudełka. Dla osób, które chciałyby żyć tak jakby wady wzroku nie miały, stworzono też soczewki kontaktowe , które mogą użytkować przez 30 dni, 24 godziny na dobę.

Przy wyborze soczewek kontaktowych po raz pierwszy, warto skorzystać z rady specjalisty – tam w sposób przystępny dowiemy się wszystkiego na temat samych szkieł kontaktowych a także o ich zakładaniu, zdejmowaniu oraz codziennej pielęgnacji.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię