Soczewki progresywne – co to jest?

Nowoczesna technologia, która zastępuje Ci wiele różnych modeli okularów i koryguje prezbiopię – właśnie tym jest soczewka progresywna. Takie rozwiązanie wymaga odrobiny czasu, żeby wzrok mógł się przyzwyczaić do ich działania i innego obrazu. Jednocześnie pozbywa się wszelkich ograniczeń, jakie wiążą się z wadą wzroku. W końcu wystarczy, że spojrzysz przez soczewki kontaktowe progresywne, a u góry zyskasz doskonałą widoczność na oddalone przedmioty. Natomiast patrząc w dół, bez problemu przeczytasz gazetę, czy rozpoczniesz pracę przed komputerem. Dodatkowo między tymi obrazami następuje bardzo delikatne i naturalne przejście, co uprzyjemnia korzystanie z tych modeli.

Soczewki kontaktowe progresywne – jakie są rodzaje?

Miesięczne soczewki progresywne

Modele miesięczne zapewniają nawilżenie, świeżość oraz doskonałą widoczność przez 30 dni. Poza tym progresywne soczewki kontaktowe miesięczne zostały wykonane z nowoczesnych materiałów, przyjaznych bardzo wrażliwym oczom. Szczególnie popularne są te warianty dla osób, borykających się ze starczowzrocznością. W takim przypadku zachęcają nie tylko ceny soczewek progresywnych na miesiąc, ale również ich skuteczność, łatwość w pielęgnacji oraz możliwość dostrzegania wszystkich obiektów – bez względu na odległość.

Jednodniowe szkła kontaktowe progresywne

Kolejnym rodzajem są jednodniowe soczewki progresywne, które są tak wygodne i łatwe w użytkowaniu. Wystarczy, że każdego dnia założysz zupełnie nowe modele lub będziesz je stosować zamiennie z okularami. Wysoki stopień uwodnienia w połączeniu z ogromną świeżością, zapewniają wyjątkowy komfort. Poza tym nie musisz tracić czasu na ich pielęgnację, a nadal możesz korzystać ze wszystkich zalet, wyróżniających modele jednodniowe. Zwróć również uwagę na mnogość wyboru. Soczewka progresywna na jeden dzień jest dostępna w ofercie wielu producentów, więc z łatwością zdecydujesz się na opcję, która Ci odpowiada – z filtrem UVA, czy warianty o jeszcze wyższym stopniu nawilżenia.

Soczewki progresywne – cena za różne modele

Nie tylko ogromna funkcjonalność wyróżnia soczewki progresywne. Cennik to kolejna kwestia, zachęcająca do wyboru tych modeli. W końcu dostępne w naszym sklepie warianty są wyjątkowo konkurencyjne, a do tego naprawdę skuteczne. Poza tym wielu producentów zapewnia soczewki progresywne. Cena za poszczególne opakowania czy rodzaje jest naprawdę zróżnicowana, dzięki czemu z łatwością zdecydujesz się na opcję, dostosowaną do Twojego budżetu. Choć zaawansowana konstrukcja sprawia, że cena soczewek progresywnych jest wyższa od modeli przeznaczonych jedynie dla osób z krótko- lub dalekowzrocznością. W naszym sklepie za progresywne soczewki kontaktowe zapłacisz mniej niż 70 zł. To dobra opcja, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z takimi modelami. Jeśli zależy Ci na większym zapasie na tydzień lub dwa tygodnie, to postaw na warianty za ok. 100-150 zł.

Soczewki progresywne – opinie użytkowników

Jeszcze zanim wybierzesz dla siebie szkła, warto dowiedzieć się, za co szczególnie cenione są soczewki kontaktowe progresywne. Opinie innych użytkowników pełne są zachwytów nad tymi modelami. Przede wszystkim nasi klienci zaznaczają, że są bardzo wygodne i pozwoliły im nareszcie zyskać kompleksową poprawę wzroku. Warto też zwrócić uwagę na wady, jakie mają soczewki kontaktowe progresywne. Cena to jeden z najczęstszych zarzutów. Jednak w naszym sklepie nie odczujesz tego tak bardzo, bo często organizujemy promocje, a do tego zapewniamy naprawdę konkurencyjne ceny. Dzięki temu możesz bez problemu przekonać się, czy soczewki progresywne są właśnie dla Ciebie!

Soczewki progresywne - FAQ

ODPOWIEDProgresywne szkła kontaktowe, zwane także multifokalnymi, przeznaczone są do korygowania prezbiopii, zwanej także starczowzrocznością. Jest to dysfunkcja wzroku, która najczęściej pojawia się po 40. roku życia, objawiająca się między innymi utratą ostrości widzenia. Soczewki kontaktowe dla prezbiopów wymagają uwzględniania nie tylko mocy samej soczewki, ale także parametru zwanego addycją, będącego swoistym „dodatkiem” do tejże mocy. Z
Prezbiopia jest to wada wzroku, która pojawi się prawdopodobnie u każdego, nawet u osób, które wcześniej nie miały problemów ze wzrokiem. Nie są więc przyzwyczajone do noszenia okularów, woląc pozostać przy bardziej dyskretnych sposobach korekcji wzroku. Soczewek progresywnych nie widać na oku, czasem zdarza się, że u osób z jasną tęczówką lekko widać zarys soczewki, jednak trzeba przyjrzeć się takiemu oku z bardzo małej odległości.
Ponieważ presbiopia może pojawić się po ukończeniu 40 roku życia, część osób nią dotkniętych nie jest przyzwyczajona do korekcji wzroku i musi się po prostu tego nauczyć. Faktycznie, przyzwyczajenie się do noszenia szkieł kontaktowych, zwłaszcza zakładania i wyjmowania, może wymagać kilku albo nawet kilkunastu dni ćwiczeń. Jednak korzyści, jakie dla prezbiopów niosą progresywne soczewki kontaktowe są nie do przecenienia i zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu i cierpliwości, by oswoić się z tym nowym wrażeniem.
Taka zależność może, ale nie musi występować. Specyfika dysfunkcji wzroku, jaką jest prezbiopia sprawia, że nie można przekładać mocy soczewek okularowych na moc soczewek kontaktowych, nawet jeśli mają one niewielkie wartości. Na powierzchni kontaktowej soczewki progresywnej znajdują się dwa obszary, z których jeden odpowiada za korekcję widzenia w bliży, a drugi w dali. Ponieważ soczewka spoczywa bezpośrednio na gałce ocznej, a nie jest od niej oddalona jak w przypadku okularów, to i moc korekcyjna może się różnić.
Nie zaleca się pływania w basenie w soczewkach kontaktowych ze względu na zwiększone ryzyko dostania się do oka bakterii, wirusów lub mikroorganizmów żyjących w wodzie, które mogą przyczynić się do różnych schorzeń i infekcji narządu wzroku. Wyjątkiem jest używanie soczewek jednorazowych w połączeniu ze ściśle przylegającymi okularami do pływania, przez które woda z basenu nie przedostanie się do oka. Zawsze warto jest mieć pod ręką także nawilżające krople do oczu.
Soczewki kontaktowe świetnie sprawdzą się na plaży, zwłaszcza w połączeniu z okularami przeciwsłonecznymi z dobrym filtrem UV. Wysoka temperatura może powodować wysuszanie się oka, dlatego na plaży warto mieć przy sobie nawilżające krople do oczu, a także zwracać uwagę na drobinki piasku, które mogą się dostać do oka i je podrażnić. Należy pamiętać o zachowaniu szczególnej higieny, a jeśli zamierzacie również pływać w morzu lub basenie – o wybraniu soczewek jednodniowych.
Kontakt soczewek z wodą nie jest zalecany. Podczas aktywności związanych z pobytem w wodzie sugerujemy zabezpieczać oczy dodatkowo okularami pływackimi. Natomiast jeśli decydujecie się na pływanie w soczewkach kontaktowych progresywnych należy pamiętać, by były to szkła jednodniowe. Takie po zakończeniu aktywności można wyjąć z oczu i wyrzucić. Nie zalecamy używania w wodzie innego rodzaju szkieł kontaktowych.
Co do zasady szkła kontaktowe powinny być zakładane po zakończeniu makijażu, a kolei zaś zdejmowane przed demakijażem. W przeciwnym wypadku ryzykujemy dostanie się do oczu drobinek środków kosmetycznych, które mogą powodować infekcje i podrażnienia.
ODPOWIProblemem, z jakimi borykają się prezbiopii, może być nieostre widzenie zarówno w bliży, jak i w dali. Stąd też w przypadku korygowania tej dysfunkcji część osób stosuje dwie pary okularów. Używając soczewek kontaktowych do korygowania starczowzroczności ten problem nie istnieje. Są one odpowiednio zbudowane posiadają dwie sfery korygujące, zapewniają więc poprawne widzenie zarówno na bliskie, jak i dalsze odległości. Tak więc szkła kontaktowe progresywne mogą być używane cały czas – zgodnie ze swoim przeznaczeniem. To znaczy w trybie dziennym, gdy zakłada się je po przebudzeniu i zdejmuje przed pójściem spać lub też w trybie całodobowym, jako np. miesięczne szkła progresywne, których nie trzeba zdejmować przez 30 dni.EDZ
Nie można spać w soczewkach kontaktowych progresywnych, chyba, że są to soczewki całodobowe. W innym wypadku ani spanie, ani drzemki nie są zalecane ze względu na ryzyko nadmiernego wysuszenia i podrażnień oka.
Soczewki kontaktowe progresywne są wyrobem medycznym, podlegającym restrykcyjnym regulacjom, a ich noszenie jest bezpieczne dla narządu wzroku. Nie znaczy to, że może je nosić każdy. Decyzję o tym, czy dana osoba może nosić soczewki progresywne podejmuje np. optometrysta po specjalistycznym badaniu.
Soczewki progresywne są droższe niż soczewki sferyczne ze względu na specyficzną budowę, jednak nie jest to znaczna różnica. Cena za sztukę zaczyna się od kilku złotych – w zależności od producenta. Zdecydowanie warto kupować soczewki progresywne w większych ilościach (biorąc pod uwagę czas użytkowania i datę ważności) i w certyfikowanych sklepach internetowych.
Soczewki progresywne (multifokalne) przeznaczone są dla osób z prezbiopią (starczowzrocznością). Do przywrócenia prawidłowego widzenia mogą one mieć moc zarówno dodatnią, jak i ujemną, ale także moc zerową z odpowiednim parametrem, zwanym addycją.
Na początku zalecamy wybór soczewek multifokalnych przeznaczonych do noszenia w trybie dziennym. W okresie późniejszym, po upewnieniu się, że oko właściwie przystosowuje się do tej formy korekcji, możliwe jest także noszenie szkieł kontaktowych progresywnych w trybie całodobowym, tzw. dzień i noc.
Soczewki progresywne, zwane też multifokalnymi albo wieloogniskowymi, odpowiadają na problem, jakim jest spadek zdolności oka do akomodacji. Rodzi to dysfunkcję, w wyniku której przedmioty są widziane niewyraźnie z różnych odległości. Budowa soczewek progresywnych uwzględnia dwie sfery korekcyjne, z których jedna odpowiada za ostrość widzenia w bliży, a druga w dali. Jest to więc specyficzna budowa, niepodobna do najpowszechniej stosowanych soczewek sferycznych. Uwzględnia też dodatkowy parametr, czyli addycję – różnicę między mocą do bliży, a mocą do dali.
Budowa soczewek multifokalnych różni się od soczewek sferycznych czy torycznych, jednakże zasady użytkowania pozostają takie same. Oznacza to, że dzienne soczewki multifokalne należy zdjąć i wyrzucić na zakończenie dnia. Soczewki miesięczne mogą być noszone w trybie dziennym (gdy zdejmujemy je na koniec dnia i po oczyszczeniu wkładamy do pojemnika) lub w trybie całodobowym, w którym można nosić je bez przerwy przez 30 dni.
Przyzwyczajenie się do używania soczewek kontaktowych progresywnych może zabrać kilka dni, albo nawet więcej. Wskazane jest wypracowanie odpowiednich nawyków, dzięki którym cała procedura będzie przebiegała bezproblemowo. Przed założeniem soczewek starannie myjemy ręce, sprawdzamy, czy soczewka jest odwrócona na właściwą stronę. Delikatnie przytrzymując górę powieki jedną dłonią, jednocześnie odwijamy dół powieki za pomocą drugiej, w której cały czas znajduje się soczewka, i umieszczamy soczewkę na oku. Zdejmowanie progresywnych soczewek kontaktowych w okresie początkowym sprawia więcej niedogodności, ale po uzyskaniu wprawy również nie jest problemem. Kluczem jest zbliżenie palca do oka, dotknięcie soczewki i przesuniecie jej w dół, co pozwala na jej wyjęcie opuszkami palców.
Obecnie na rynku dostępne są soczewki zrobione z hydrożelu lub silikonu hydrożelowego (nowsza technologia)
Według niego największą popularnością cieszą się: Soczewki ACUVUE, bardzo wygodne soczewki jednodniowe dla prezbiopów, charakteryzujące się długim nawilżeniem, z filtrem UV klasy 2. Soczewki Biofinity multifokalne, do noszenia w wygodnym trybie całodobowym, z wysokim stopniem nawilżenia i naturalnie wilgotne. Soczewki Dailies w konstrukcji zapewniającej ostre widzenie i z systemem nawilżania aktywowanym przy mruganiu. Soczewki Proclear, miękkie, silikonowo-hydrożelowe, o wysokim komforcie noszenia. Soczewki Air Optix z innowacyjnymi formułami zmniejszającymi gromadzenie się osadów i dodatkowym nawilżeniem."


optometrystkaTreść powstała pod nadzorem merytorycznym:

optometrysta Monika Kyciak

Jestem absolwentką Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria. Od ponad 10 lat pracuję w branży związanej z korekcją wzroku, następnie otrzymałam możliwość, aby spełniać się zawodowo jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomagam pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe miękkie.

 

 

Soczewki progresywne - opinie

2021-02-11 22:37:53
Panna Wygodna napisał/a: Polecam5/5 o produkcie Biofinity Multifocal 3 szt. typ D
Jeśli ktoś szuka soczewek, z którymi nie będzie musiał się męczyć, to te są idealne. Praktycznie cały miesiąc je noszę bez zdejmowania i sobie je chwalę.
2021-01-21 09:17:33
Nienoszeokularow napisał/a: Polecam5/5 o produkcie Proclear Multifocal 3 szt.
Obawiałam się trudności z zakładaniem soczewek. Ten model jest dla początkujących, takich jak ja, którzy nie radzą sobie z ich aplikacją.
2021-01-03 09:41:33
dlaproblematycznychoczu napisał/a: Polecam5/5 o produkcie 1-Day ACUVUE® Moist Multifocal 30 szt.
Polecam, szczególnie osobom, które tak jak ja męczą się z różnymi schorzeniami oczu (suche oko, piasek itd.)
Dodaj opinię o produkcie
* pola wymagane

Dziękujemy za komentarz,
został on przekazany do moderacji!