Ozempic a wzrok - czy popularna kuracja może być groźna dla oczu?
Ozempic czyli inaczej semaglutyd, to nowy lek stosowany w leczeniu cukrzycy. Preparat ten stał się bardzo popularny także ze względu na swoje działanie sprzyjające odchudzaniu. Jako że terapie z użyciem Ozempicu wprowadzono względnie niedawno, uzasadnione wydaje się pytanie o bezpieczeństwo i ewentualne skutki uboczne. Sprawdzamy dziś czy Ozempic może mieć szkodliwy wpływ na wzrok.
Czy Ozempic może zaszkodzić za wzrok?
- Ozempic, cukrzyca i wzrok – co warto wiedzieć?
- Czy Ozempic uszkadza wzrok?
- Ozempic czy jest bezpieczny dla wzroku?
Ozempic, cukrzyca i wzrok – co warto wiedzieć?
Ozempic został opracowany przez duńską firmę farmaceutyczną i został dopuszczony do stosowania w 2017 roku. Związek chemiczny, nazywany przez naukowców semaglutydem, okazał się skuteczny w leczeniu cukrzycy typu drugiego i otyłości.
W pierwszej kolejności warto podkreślić, że uznawana dziś za coraz powszechniejszą chorobę cywilizacyjną, cukrzyca uszkadza wzrok. To oczywiście jeden z wielu negatywnych skutków cukrzycy w ogóle dla zdrowia człowieka. Dlatego tak ważne są badania i leczenie zgodnie z wytycznymi lekarza diabetologa. Brak leczenia cukrzycy prowadzi do licznych powikłań, takich jak retinopatia cukrzycowa.
Pacjenci zmagający się z cukrzycą mają wyższe ryzyko rozwoju zaćmy i makulopatii. Ale medycyna ma dziś wiele do zaproponowania w ramach leczenia cukrzycy i zapobiegania uszkodzeniom wzroku. Istnieją różne kuracje i metody leczenia, które mogą uchronić pacjentów przed pogorszeniem stanu zdrowia. Niezbędna jest do tego systematyczna kontrola i badania wzroku.
Czy Ozempic uszkadza wzrok?
Pytania o wpływ Ozempicu na wzrok i na inne aspekty zdrowia, są w pełni zasadne. Analizy naukowców pozwalają przypuszczać, że Ozempic oraz kilka innych leków służących do leczenia cukrzycy i otyłości (chodzi o Wegovy, Rybelsus), niosą zwiększone ryzyko niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (NAION). Publikacja na ten temat ukazała się pod koniec 2024 roku.
Mówią też o tym najnowsze doniesienia Komitetu ds. Bezpieczeństwa (PRAC) Europejskiej Agencji Leków z 13 czerwca 2025 r. Jednocześnie specjaliści zwracają uwagę, to niepożądane działanie jest bardzo rzadkie, bowiem zaobserwowano je u 1 na 10.000 pacjentów.
Ozempic czy jest bezpieczny dla wzroku?
Problem ze wzrokiem, który zauważono w odniesieniu do Ozempicu, polega na uszkodzeniach nerwu wzrokowego w wyniku zahamowania przepływu krwi. Niebezpieczeństwo utraty wzroku dotyczy głównie osób chorujących na cukrzycę typu drugiego.
>> Porównaj to z druzami nerwu wzrokowego
Jak więc traktować wpływ Ozempicu na wzrok? Obecne stanowisko lekarzy skupia się na stałej kontroli stanu wzroku. Uboczny skutek w postaci NAION, czyli niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego, jest groźny, ale bardzo rzadki. Mimo pewnego zagrożenia, bilans korzyści dla zdrowia jest większy dzięki efektywnemu leczeniu cukrzycy. Wybór terapii uwzględnia wiele czynników i warunków zdrowotnych u danego pacjenta. Rezygnacja z leczenia preparatem Ozempic może być podjęta gdy tylko zostaną zauważone niepokojące zmiany.
Szukasz soczewek kontakowych? Sprawdź naszą ofertę!
Źródła:
- J. Grauslund, A. Taha, L. D. Molander, R. Kawasaki, S. Möller, K. Højlund, L. Stokholm, Once-weekly semaglutide doubles the five-year risk of nonarteritic anterior ischemic optic neuropathy in a Danish cohort of 424,152 persons with type 2 diabetes [w:] International Journal of Retina and Vitreous 2024 Dec 18;10(1) (dostęp: 9.07.2025).
- European Medicines Agency, PRAC concludes eye condition NAION is a very rare side effect of semaglutide medicines Ozempic, Rybelsus and Wegovy 6.06.2025 (dostęp: 9.07.2025).
- Ozempic a ryzyko utraty wzroku u pacjentów z cukrzycą typu 2 [w:] Tygodnik Diabetologiczny (redakcja) 17 grudnia 2024 (dostęp: 9.07.2025).