Czy każdy może nosić soczewki kontaktowe?

Noszenie soczewek kontaktowych zamiast okularów to bardzo wygodne rozwiązanie. Na rynku optycznym dostępnych jest wiele produktów różniących się od siebie pod wieloma względami. Zastanawiasz się czy każdy może nosić soczewki kontaktowe? Sprawdźmy to.


Soczewki kontaktowe – czy każdy może je nosić?

Noszenie soczewek kontaktowych ma wiele zalet i znacznie podnosi komfort życia codziennego. Duży postęp jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich 20 lat w tej dziedzinie, pozwolił stworzyć produkty bezpieczne i funkcjonalne.

Wobec tego – czy każdy może nosić soczewki kontaktowe? Tak, każdy - pod warunkiem braku współistnienia chorób będących przeciwwskazaniem. Omówimy je w dalszej części artykułu.
To dobra wiadomość, bo w wielu przypadkach soczewki kontaktowe stanowią ogromną zmianę jakościową. Aby soczewki były bezpieczne i spełniały swoją rolę, muszą być odpowiednio dopasowane.

Czy każdy może nosić soczewki kontaktowe?

Jakie wady można korygować soczewkami kontaktowymi?

Soczewki kontaktowe korygują wady wzroku tak jak okulary. Każda z wad wymaga innego mechanizmu działania. Z soczewkami kontaktowymi można zniwelować następujące wady:

- krótkowzroczność
- dalekowzroczność
- astygmatyzm
- presbiopia

Co ważne – noszenie soczewek kontaktowych pozwala nie tylko skorygować wadę wzroku, ale i zahamować jej postęp u dzieci. Specjalista może zalecić soczewkę opatrunkową, która jest pomocna po operacjach okulistycznych. Soczewki są stosowane także przy stożku rogówki.

Soczewki kontaktowe – nosić może każdy. Ważny jest dobór

Właściwy dobór soczewek kontaktowych to warunek sukcesu. Czy można samemu dopasować soczewki? W żadnym razie! Nawet jeśli masz receptę na okulary – nie jest ona podstawą doboru soczewek.
Zatem co zrobić żeby zacząć nosić soczewki? Najlepiej w tym celu udać się do optometrysty lub okulisty. Parametry okularów i soczewek nie są tożsame. Konsultacja ze specjalistą oraz badanie wzroku ma na celu ustalenie rodzaju wady i jej stopnia zaawansowania. Oprócz tego konieczne jest:

- ustalenie promienia krzywizny bazowej oka (BC)
- zmierzenie średnicy rogówki (DIA)

Dla laika może wydawać się, że oczy wszystkich ludzi różnią się tylko kolorem. Rzeczywistość jest jednak bardziej skomplikowana. Fizjologia oka jest sferą bardzo różnorodną. Precyzyjne ustalenie krzywizny oka jest konieczne dla określenia geometrii szkieł kontaktowych.

Każdy może nosić soczewki kontaktowe

Oko może być bardziej lub mniej wypukłe i kształt soczewki musi być adekwatny dla indywidualnych warunków pacjenta. Średnica rogówki jest określana w milimetrach i odpowiednia wielkość warunkuje prawidłowe widzenie w soczewkach.

Wybór soczewek kontaktowych – w czym pomoże optometrysta?

Oprócz dopasowania soczewek pod kątem obiektywnych parametrów, optometrysta ocenia też stan filmu łzowego w oku. To ważna informacja pomagająca ustalić jaki rodzaj soczewek będzie dla Ciebie najlepszy. To oraz informacje o Twoim trybie życia, pracy itp. pozwolą specjaliście ustalić jaki produkt jest dostosowany właśnie dla Twoich potrzeb. A wybór jest naprawdę szeroki. Czas użytkowania soczewek obejmuje produkty:

- jednodniowe
- dwutygodniowe
- miesięczne
- kwartalne

Oprócz tego soczewki można nosić w trybie dziennym (czyli ściągane na noc) oraz całodobowym. A wśród tych wszystkich soczewek są takie, które wytworzono z hydrożelu oraz soczewki silikonowo – hydrożelowe. Poszczególne produkty różnią się od siebie stopniem uwodnienia, niektóre posiadają filtr chroniący przed UV. Wszystko to daje ogromne spektrum, dlatego najlepiej poradzić się w tej sprawie fachowca.

Soczewki kontaktowe dla astygmatyków i progresywne

W przypadku soczewek torycznych, czyli przeznaczonych do korekcji astygmatyzmu, potrzebne jest jeszcze ustalenie następujących danych:

- CYL – moc cylindra
- AX/ AXIS – oś soczewki

Dla soczewek progresywnych potrzebne jest określenie addycji, która dotyczy wyraźnego widzenia bliży. Ten parametr kryje się pod skrótem ADD/ MAX ADD.

Zalety używania soczewek kontaktowych

Każdy może nosić soczewki kontaktowe, a w przypadku niektórych osób jest to bardzo wskazane. Nieocenionym wsparciem są szkła kontaktowe dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Z oczywistych względów tradycyjne okulary ograniczają swobodę i niosą ryzyko uszkodzenia.

Użytkownicy często decydują się na zamianę okularów na soczewki z powodu kłopotów z parowaniem szkieł. Przejście do ciepłego pomieszczenia lub pogoda na dworze sprawiają, że okulary pokrywają się mgłą i trzeba je ściągać, przecierać itd.

Na soczewki kontaktowe decydować się powinny osoby, które pracują w specyficznych warunkach. Korzyści odczują kierowcy, kucharze, pracownicy fizyczni, pracujący na wysokości oraz wiele innych.

Czy każdy może nosić soczewki kontaktowe? Przeciwwskazania do noszenia soczewek

Noszenie soczewek kontaktowych może okazać się nieco utrudnione w przypadku współistnienia pewnych chorób. Wówczas wybór metody korekcji wady wzroku powinien być skonsultowany z okulistą. Istnieją przypadki pacjentów, którzy ze względu na komplikacje zdrowotne musieli zrezygnować z używania soczewek kontaktowych.

Przeciwwskazaniem do noszenia soczewek może być:

- cukrzyca
- przewlekłe stany zapalne oczu (zapalenie spojówek, zapalenie brzegów powiek, zapalenie rogówki, zapalenie twardówki)
- zespół suchego oka w ciężkiej postaci
- choroby hormonalne
- niektóre alergie
- zaburzenia układu odporności

Warto podkreślić, że wymienione problemy zdrowotne nie wykluczają całkowicie noszenia soczewek kontaktowych. Czasem potrzebna jest rezygnacja z nich tylko na czas leczenia. Jednak o tym zawsze decyduje o tym lekarz.

 

 

Bibliografia:

1. A. Gasson, Judith A. Morris, Soczewki kontaktowe. Praktyczny przewodnik właściwego dopasowywania, wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2021.
2. David G. Hunter, Constance E. West, Optyka okulistyczna. Optyka, refrakcja oka i soczewki kontaktowe - małe kompendium, wydawnictwo Górnicki, Wrocław 2020.
3. S. C. Nemeth, J. K. Ledford, A. Lens, Anatomia i fizjologia narządu wzroku, wydawnictwo Górnicki, Wrocław 2021.
4. N. Efron, Kontaktologia, wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2021.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię