Jak wygląda badanie wzroku i pierwsza aplikacja soczewek kontaktowych?

Pierwszy raz jest zawsze stresujący, zastanawiasz się jak wygląda badanie na soczewki? Czy różni się od zwykłego badania wzroku? Chcemy Cię uspokoić i przedstawiamy krok po kroku jak wygląda wizyta w gabinecie z badaniem wzroku oraz pierwsza aplikacja soczewek kontaktowych – nie ma się czego obawiać! Sam sprawdź.


Zbliżenie na palec z soczewką i oko.

Krok 1 badania na soczewki - wywiad z pacjentem

Pierwszym krokiem przed jakimkolwiek rozpoczęciem badania wzroku jest wywiad. Specjalista dowie się jakie są Twoje potrzeby, postara się już wstępnie dopasować typ soczewek do twojego stylu życia i zapotrzebowania. Na tym etapie warto opowiedzieć wszystko to, o czym specjalista powinien wiedzieć:

  • Z jakim problemem przychodzi pacjent
  • Czego oczekuje od korekcji wzroku soczewkami kontaktowymi
  • Jaki tryb życia (pracy/szkoły) ma pacjent
  • Co robi w wolnych chwilach
  • Czy używał dotychczas jakiejkolwiek korekcji wzroku
  • Jak często będzie używał soczewki i w jakich sytuacjach
  • Czy pacjent na coś choruje i ewentualnie na co, jakie leki przyjmuje regularnie

Wywiad jest bardzo ważnym etapem, podczas którego należy przekazać specjaliście wszystkie ważne informacje i szczerze odpowiedzieć na zadawane pytania. Jeżeli coś nas trapi lub mamy jakieś pytania, wątpliwości nie należy się krępować, a pytać, pytać i pytać.

Krok 2 - badanie wady wzrokuOkulistka / optometrystka trzymająca tablicę snellena

Badanie wzroku zaczyna się często od użycia autorefraktometru. To przesiewowe, komputerowe badanie wzroku, które ma stanowić tylko wstęp do diagnostyki. Wskazuje m.in. krzywiznę soczewki i rogówki oka.

Następnie specjalista zaprasza na subiektywne badanie wzroku za pomocą foroptera lub kasety szkieł próbnych. Za pośrednictwem różnych optotypów i testów sprawdza dokładnie parametry wady wzroku, bazując na tym co odpowiada mu pacjent. Takie badanie wzroku trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut.

Krok 3 - Badanie przedniego odcinka oka w biomikroskopie

Przy aplikacji soczewek kontaktowych kluczowym etapem badania w gabinecie jest sprawdzenie przedniego odcinka oka, gdzie specjalista oceni stan zdrowia oczu, powiek oraz filmu łzowego. Dokonywane jest to w celu wyeliminowania ewentualnych przeciwwskazać do noszenia soczewek.

Bardzo rzadko zdarza się, że specjalista po badaniu oka zdecydowanie odradza użytkowanie soczewek kontaktowych. Należy to jednak dokładnie sprawdzić, a jeżeli specjalista oceni stan oka negatywnie, to soczewki kontaktowe mogą powodować dodatkowe uszkodzenia i komplikacje, co może prowadzić do poważniejszych zmian chorobowych.

Krok 4 - nauka zakładania i zdejmowania soczewek

Kolejnym krokiem jest przymierzanie soczewek kontaktowych. Jeżeli wada wzroku będzie bardziej skomplikowana (na przykład będzie konieczna korekcja soczewkami torycznymi lub progresywnymi), specjalista sprowadzi soczewki i przymierzanie odbędzie się po kilku dniach. Jeżeli natomiast pacjent posiada prostą, sferyczną wadę wzroku, to przymierzanie odbędzie się natychmiast.

Specjalista pierwsze soczewki zaaplikuje pacjentowi lub od razu poprosi go o założenie soczewek samodzielnie przeprowadzając przy tym naukę zakładania. Nie przejmuj się, jak nie uda się za pierwszym, drugim czy nawet trzecim razem. Specjalista jest po to, by nauczyć Cię zakładać i cierpliwie czeka.

Po założeniu zostanie zbadana ostrość widzenia w soczewkach kontaktowych. Pełna ostrość pojawi się już po chwili, a proces adaptacji do soczewek trwa od kilku godzin do nawet 2-3 dni. Następnie specjalista oceni ułożenie soczewek na oczach przy biomikroskopie – czy soczewki leżą centralnie na rogówce, czy ruchomość jest odpowiednia, a dopasowanie optymalne. Dla soczewek torycznych bardzo ważna jest ocena rotacji soczewki.

Kolejnym krokiem jest nauka zdejmowania soczewek. Pacjent samodzielnie zdejmuje soczewki kontaktowe ucząc się przy tym techniki ściągania soczewki.

Jeżeli wszystko jest w porządku, to pacjent otrzymuje soczewki do domu i testuje je w „normalnych” warunkach.

Krok 5 - wizyta kontrolna + recepta

Po kilku dniach specjalista zaprasza pacjenta na wizytę kontrolą. Jest to bardzo ważne, aby zjawić się na kontrolę, ponieważ niektóre niedopasowania soczewek można ocenić dopiero po dłuższym czasie użytkowania. Jeżeli soczewki okażą się nieodpowiednie – pacjent nie widzi w nich w pełnej ostrości lub źle układają się i leżą na oczach - specjalista zaproponuje inne soczewki, lepiej dopasowane.

Soczewki dobiera się tak długo, aż pacjent będzie z nich zadowolony, a specjalista oceni, że są zdrowe dla oczu.

Po pełnym dopasowaniu soczewek kontaktowych pacjent otrzyma receptę, na której są zapisane parametry soczewek kontaktowych oraz pełna nazwa dopasowanych soczewek kontaktowych. Należy użytkować tylko te soczewki kontaktowe, które zapisał specjalista. Wszelkie zmiany soczewek na inne powinny być dokonywane także pod nadzorem specjalisty. Możesz też skorzystać z Wirtualnego Gabinetu Bezokularow.pl.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię