Astygmatyzm - czym się objawia?

Czym tak naprawdę jest astygmatyzm, skąd to się bierze? Czy to jest choroba? Czy coś ze mną jest nie tak? Zdecydowanie nie – sprawdź czym jest astygmatyzm i rozwiej wszelkie swoje wątpliwości, odpowiedz sobie na wszystkie nurtujące pytania.


Astygmatyzm - co to?

Astygmatyzm spowodowany jest jedynie inną budową oka (a dokładniej wadą układu optycznego), przez co wada wzroku jest nieco bardziej skomplikowana, aby ją dobrze skorygować. Promienie padające w różnych płaszczyznach oka są ogniskowane w różnych punktach. Przez to obraz widziany okiem z astygmatyzmem jest nieostry, rozmyty.

Do korekcji astygmatyzmu służą soczewki toryczne (tzw. soczewki cylindryczne), gdzie występują zawsze trzy parametry:

- Moc
- Moc cylindra
- Oś

Zbliżenie na oczy dziewczyny.

Astygmatyzm - objawy

Astygmatyzm pojawia się zazwyczaj wtedy, kiedy rogówka oka nie jest idealnie owalna, w jednej płaszczyźnie bardziej spłaszczona, a w innej bardziej stroma. Pojawienie się astygmatyzmu może dotyczyć także nieregularnego kształtu soczewki ocznej, która może ulec zniekształceniu lub wydłużeniu zmieniając także jej kształt z równo owalnego na bardziej rozciągnięty. W efekcie obrazy wydają się być zamazane.

OkoDlaczego mam astygmatyzm?

Astygmatyzm jest zwykle wadą dziedziczną, warto sprawdzić w starszych pokoleniach czy rodzina także zmagała się z podobnym problemem. Astygmatyzm może być także spowodowany urazem oka lub operacjami wykonanymi na gałce ocznej.

Bardziej skomplikowanym astygmatyzmem jest stożek rogówki – schorzenie powodujące, że rogówka przybiera kształt stożka. Przy stożku rogówki wymagane jest zwykle korygowanie za pomocą specjalistycznych soczewek kontaktowych, często tych twardych. Występuje on jednak niezwykle rzadko.

Astygmatyzm a soczewki kontaktowe

Do korekcji astygmatyzmu przepisuje się zwykle soczewki toryczne. Są to soczewki kontaktowe z obszarem korekcji po środku oraz specjalnymi systemami stabilizacji po to, aby utrzymać soczewkę w odpowiedniej osi przez cały czas. Dostępne dla osób z astygmatyzmem są soczewki toryczne jednodniowe, miesięczne, a także całodobowe.

Soczewki cylindryczne posiadają trzy parametry, które dobiera specjalista podczas badania wzroku i dopasowywania soczewek kontaktowych. Bardzo często parametry okularowe są inne od parametrów soczewek. Dane przepisane do recepty okularowej nie nadają się dla użytkowania soczewek kontaktowych ze względu na pewne ograniczenia parametrowe. Nie umniejsza to w żaden sposób soczewkom, dobierane one są tak, aby pacjent widział jak najlepiej i czuł się komfortowo.

Grafika obrazująca różnicę między normalnym widzeniem a astygmatyzmem

Astygmatyzm - test

Poniższa grafika przygotowana przez firmę Alcon Polska Sp. z o.o. prezentuje prosty test na astygmatyzm:

Astygmatyzm - test

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię