Astygmatyzm - czym się objawia?

Czym tak naprawdę jest astygmatyzm, skąd to się bierze? Czy to jest choroba? Czy coś ze mną jest nie tak? Zdecydowanie nie – sprawdź czym jest astygmatyzm i rozwiej wszelkie swoje wątpliwości, odpowiedź sobie na wszystkie nurtujące pytania.


Astygmatyzm spowodowany jest jedynie inną budową oka (a dokładniej wadą układu optycznego), przez co wada wzroku jest nieco bardziej skomplikowana, aby ją dobrze skorygować. Promienie padające w różnych płaszczyznach oka są ogniskowane w różnych punktach. Przez to obraz widziany okiem z astygmatyzmem jest nieostry, rozmyty.

Do korekcji astygmatyzmu służą soczewki toryczne (tzw. soczewki cylindryczne), gdzie występują zawsze trzy parametry:

- Moc
- Moc cylindra
- Oś

Zbliżenie na oczy dziewczyny.

Co jest powodem zamazanego obrazu w astygmatyzmie?
Astygmatyzm pojawia się zazwyczaj wtedy, kiedy rogówka oka nie jest idealnie owalna, w jednej płaszczyźnie bardziej spłaszczona, a w innej bardziej stroma. Pojawienie się astygmatyzmu może dotyczyć także nieregularnego kształtu soczewki ocznej, która może ulec zniekształceniu lub wydłużeniu zmieniając także jej kształt z równo owalnego na bardziej rozciągnięty. W efekcie obrazy wydają się być zamazane.

Oko
Skąd u mnie astygmatyzm?

Astygmatyzm jest zwykle wadą dziedziczną, warto sprawdzić w starszych pokoleniach czy rodzina także zmagała się z podobnym problemem. Astygmatyzm może być także spowodowany urazem oka lub operacjami wykonanymi na gałce ocznej.

Bardziej skomplikowanym astygmatyzmem jest stożek rogówki – schorzenie powodujące, że rogówka przybiera kształt stożka. Przy stożku rogówki wymagane jest zwykle korygowanie za pomocą specjalistycznych soczewek kontaktowych, często tych twardych. Występuje on jednak niezwykle rzadko.

Soczewki kontaktowe toryczne
Do korekcji astygmatyzmu przepisuje się zwykle soczewki toryczne. Są to soczewki kontaktowe z obszarem korekcji po środku oraz specjalnymi systemami stabilizacji po to, aby utrzymać soczewkę w odpowiedniej osi przez cały czas.

Soczewki toryczne posiadają trzy parametry, które dobiera specjalista podczas badania wzroku i dopasowywania soczewek kontaktowych. Bardzo często parametry, które były przepisane do recepty okularowej nie nadają się dla użytkowania soczewek kontaktowych ze względu na pewne ograniczenia parametrowe. Nie umniejsza to w żaden sposób soczewkom, dobierane one są tak, aby pacjent widział jak najlepiej i czuł się komfortowo.

Grafika obrazująca różnicę między normalnym widzeniem a astygmatyzmemPoniższa grafika przygotowana przez firmę Alcon Polska Sp. z o.o. prezentuje prosty test na astygmatyzm:

Test na widzenie - test na astygmatyzm

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Od ponad 10 lat pracuję w branży związanej z korekcją wzroku...

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię