Astygmatyzm – objawy, test i sposób leczenia

Prawidłowo zbudowane oko sprawia, że na siatkówce otrzymujesz ostry obraz, obserwowanego przedmiotu. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy budowa umożliwia skupienie wszystkich promieni świetlnych w ognisku oka. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Szczególnie kiedy doszło do zaburzenia prawidłowej budowy oka. Dlatego dowiedz się, co to jest astygmatyzm i jakie szkła kontaktowe warto wtedy nosić.


Astygmatyzm – co to jest?

Zastanawiasz się, na czym polega astygmatyzm? To schorzenie bywa też nazywane niezbornością rogówki. W takiej sytuacji dochodzi do zniekształcenia widzenia przez niesymetryczność rogówki oka. Wówczas układ optyczny oka nie jest w stanie stworzyć punktowego obrazu na siatkówce. Cechą charakterystyczną astygmatyzmu jest też specyficzny kształt rogówki – u wielu chorych przypomina ona piłkę do rugby. Brak umiejętności prawidłowego ogniskowania promieni świetlnych skutkuje powstawaniem niewyraźnego obrazu, a tego przyczyną jest astygmatyzm.

Wada wzroku często jest powiązana z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością. Zwróć również uwagę, że to schorzenie jest wyrażane w dioptriach.

Soczewki a astygmatyzm – jakie są rodzaje tego schorzenia?

Najpowszechniejszym rodzajem astygmatyzmu jest ten regularny. W takim przypadku przekroje układu optycznego oka są zorientowane prostopadle wobec siebie. Jednak astygmatyzm oczu może też przybierać zupełnie inne formy, wpływające na to, jaki obraz ostatecznie zobaczysz.

  • Astygmatyzm regularny prosty

W przypadku gdy rogówka jest bardziej stroma w przekroju pionowym niż w poziomym, to masz do czynienia z astygmatyzmem regularnym prostym. Wówczas astygmatyzm wzroku przyczynia się do większego załamania światła w pionie.

  • Astygmatyzm regularny odwrotny

Astygmatyzm regularny odwrotny pojawia się wtedy, gdy załamanie światła następuje przede wszystkim w płaszczyźnie pionowej.

  • Astygmatyzm regularny skośny

Ten rodzaj astygmatyzmu pojawia się wtedy, gdy oś mieści się między astygmatyzmem regularnym prostym a odwrotnym.

Grafika obrazująca różnicę między normalnym widzeniem a astygmatyzmem

Jak objawia się astygmatyzm oczu?

Jeszcze zanim dowiesz się, jakie szkła kontaktowe dla astygmatyków sprawdzą się najlepiej, to przekonaj się, czym dokładnie objawia się to schorzenie. W końcu dostrzeżenie już pierwszych sygnałów może pomóc Ci nie tylko w codziennym funkcjonowaniu, ale przede wszystkim pozwoli Ci pozbyć się wielu uporczywych dolegliwości, spowodowanych przez astygmatyzm. Wada wzroku objawia się przede wszystkim:

  • zamazanym obrazem – bez względu na to, czy obserwujesz przedmioty z bliska, czy z daleka,
  • tzw. mgłą na oku,
  • bólem oczu i uczuciem zmęczenia,
  • bólem głowy – szczególnie w okolicy czoła,
  • napięciem w okolicy gałek ocznych,
  • nadmiernym mrużeniem i tarciem oczu,
  • widzeniem linii prostych jak krzywych,
  • regularnym przekrzywianiem głowy,
  • myleniem liter,
  • zaburzeniami w postrzeganiu przestrzeni,
  • obniżeniem koncentracji i problemami ze zrozumieniem czytanego tekstu.

Astygmatyzm a soczewki kontaktowe – jak wybrać najlepsze szkła?

Zastanawiasz się, jakie soczewki przy astygmatyzmie sprawdzą się najlepiej? Przede wszystkim stawiaj na toryczne modele. Jest to ważne ze względu na Twoją wygodę, bezpieczeństwo oraz możliwość utrzymania ostrego obrazu.

Dowiedz się jak dobrać soczewki kontaktowe prz astygmatyzmie.

Zwróć uwagę na to, że obecnie nie będziesz mieć żadnego problemu z wybraniem odpowiednich szkieł kontaktowych – bez względu na to, jak duży jest Twój astygmatyzm. Jakie soczewki warto nosić, jeśli wada nie jest duża? W takim przypadku specjalista prawdopodobnie zaleci Ci jedynie zakładanie okularów czy szkieł do prowadzenia samochodu, czytania, pracy przy komputerze oraz do nauki. W ten sposób zyskasz wymarzoną ostrość, zniwelujesz przykre skutki, a jednocześnie zachowasz nienaganny wygląd.

soczewki toryczne

Test na astygmatyzm – czy jest skuteczny?

Podejrzewasz u siebie astygmatyzm? Test, który znajdziesz w Internecie, choć nie da Ci jednoznacznej odpowiedzi, to jednak pomoże Ci określić, czy faktycznie masz problem z prawidłowym widzeniem. Zwróć uwagę na to, że test na astygmatyzm, może wykonać zarówno osoba, u której już wykryto ten problem, jak i krótko- czy dalekowidz. W takim przypadku koniecznie ubierz odpowiednie okulary, aby otrzymany wynik był wiarygodny. Poza tym włącz zdjęcie z liniami – znajdziesz je na naszej stronie. Masz już włączony obrazek? Zatem zasłoń jedno oko i odsuń się od monitora na odległość mniej więcej jednego metra. Jeśli masz astygmatyzm, to niektóre linie będą Ci się wydawały grubsze i jaśniejsze od pozostałych. Możesz też mieć problem z prawidłowym określeniem stopnia ich oddalenia od siebie. U zdrowej osoby wszystkie linie są wyraźne, równo oddalone od siebie i czarne. Dostrzegasz u siebie pewne odchylenia? Zatem udaj się do specjalisty w celu postawienia profesjonalnej diagnozy. Jednym z ważnych badań, które pozwolą dobrać soczewki kontaktowe, jest topografia rogówki.

Astygmatyzm - test

Astygmatyzm a soczewki – podsumowanie

  • Astygmatyzm oczu powoduje zniekształcenie widzenia.
  • Astygmatyzm może przybrać jedną z trzech form – najpopularniejsza jest regularna prosta.
  • Soczewki kontaktowe a astygmatyzm – kluczową kwestią jest wybranie dopasowanych szkieł, niwelujących zarówno krótko- lub dalekowzroczność, jak i niezborność rogówki.
  • Najlepiej sprawdzą się toryczne soczewki przy astygmatyzmie.
  • Niezborność rogówki powoduje wiele przykrych dolegliwości, które utrudniają normalne funkcjonowanie.
  • Proste testy pomogą Ci w sprawdzeniu, czy masz astygmatyzm.
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii