Presbiopia (starczowzroczność) - charakterystyka, dobór soczewek

Czym tak naprawdę jest presbiopia? Dlaczego po 40. roku życia pojawia się problem z widzeniem bliskich przedmiotów, problem z czytaniem czy obsługą komputera i telefonu?


Presbiopia, inaczej starczowzroczność cechuje się pogorszeniem widzenia na bliskie odległości. Często początki starczowzroczności pojawiają się w wieku 40+. Gorsze widzenie z bliska spowodowane jest zmniejszeniem lub całkowitym zanikiem akomodacji oka. Związane jest to z procesem starzenia organizmu, a tym samym ze zmniejszeniem elastyczności gałki ocznej. Presbiopia dotyczy każdego człowieka w pewnym wieku, niezależnie czy posiadał w przeszłości jakiekolwiek wady wzroku czy posiada oko miarowe. W postępie braku widzenia do bliży, aby widzieć ostro obiekty z bliska należy wprowadzić dodatkową moc optyczną (addycja zawsze jest dodatnia). W przypadku, gdy soczewki w gałkach ocznych mają tylko częściowo zmniejszoną elastyczność potrzebna dodatkowa moc optyczna będzie zawierać się w przedziale od 0 do +3 dioptrii.

Dojrzała kobieta w okularach korekcyjnych

Korekcja za pomocą soczewek kontaktowych

Aby skorygować presbiopię należy wybrać soczewki multifokalne, dla presbiopów. Soczewki te posiadają zarówno obszary odpowiedzialne za korekcję wady wzroku do dali (nawet jeżeli nie było żadnej wady wzroku, plano) oraz osobne obszary do bliży. Dzięki temu posiadając jedną soczewkę kontatkową można zapomnieć o kilku parach okularów i widzieć świetnie w każdej sytuacji.

Soczewki progresywne posiadają zwykle dwa parametry – moc sferyczna soczewki oraz addycja, czyli dodatek do bliży ułatwiający czytanie i czynności wykonywane z bliskich odległości.

Presbiopia w oku miarowym (brak wady wzroku do dali)

Mimo że pacjent nie posiada żadnej wady wzroku do chodzenia, do dali, to także będzie potrzebował korekcji soczewkami multifokalnymi. Sama korekcja soczewką plusową skoryguje nam jedynie wadę do czytania, natomiast do dali obraz będzie nieostry. Dlatego konieczne jest użycie soczewki progresywnej.

Presbiopia w krótkowzorczności

Krótkowidz o wadzie wzroku do ok. -1,00 do -2,00 w momencie powstawania potrzeby korekcji do czytania może zauważyć, że przy zdjęciu okularów bliż widzi lepiej. Soczewki kontaktowe progresywne będą wtedy posiadały parametr do dali o mocy ujemnej, oraz addycję dodatnią (addycja zawsze jest dodatnia), co pozwoli widzieć zarówno dalekie przedmioty, jak i bliskie.

Presbiopia w dalekowzroczności

Osoby posiadające dodatnie wady wzroku do dali mogą szybciej niż inni pacjenci odczuwać postęp starczowzroczności. Soczewki progresywne w tym przypadku będą posiadały dodatnia wadę sferyczną i dodatnią addycję (addycja zawsze jest dodatnia).

Soczewki kontaktowe zwykle posiadają 2 lub 3 przedziały addycji. Zazwyczaj obejmują one obszary:

  • LOW od +1,00 do +1,50
  • MEDIUM od +1,50 do +2,00
  • HIGH od +2,00 do +2,50

Dobieranie soczewek progresywnych

Dobór soczewek progresywnych jest najtrudniejszym doborem soczewek kontaktowych miękkich. Parametry soczewek mogą znacznie różnić się od tych, które zostały sprawdzone podczas badania wzroku. Dopasowanie najlepszych soczewek progresywnych zwykle wiąże się z kilkoma wizytami u specjalisty, aby wybrać te najlepsze dla danego pacjenta.

Film przygotowany przez firmę Alcon Polska Sp. z o.o., pokazuje co jest przyczyną pogarszającego się z wiekiem wzroku i jak można temu zaradzić:

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię