Dalekowzroczność

Widzisz przedmioty znajdujące się daleko od Ciebie, ale z widocznością tych najbliżej masz problem? Prawdopodobnie masz dalekowzroczność.


Nadwzroczność, czy też inaczej, bardziej skomplikowanie - hyperopia, to druga po krótkowzroczności powszechna wada wzroku w społeczeństwie. Powstaje ona u osób, u których gałka oczna jest zbyt krótka i promienie światła skupiają się nie na siatkówce, jak to dzieje się w przypadku zdrowego oka a za siatkówką tworząc zamazany obraz przedmiotów znajdujących się blisko, wyostrzając natomiast te oddalone od nas.

Grafika obrazująca normalne widzenie oraz nadwzroczność.

Genetycznie

Dalekowzroczność to bardzo często wada genetyczna ­­­­­– jeśli w Twojej rodzinie ktoś na nią cierpiał lub cierpi, Ciebie również może dotyczyć. Podobnie jak w przypadku krótkowzroczności ważne jest by jak najszybciej rozpoznać wadę i jej moc u specjalisty, a następnie odpowiednio ją skorygować. Dzięki temu jesteśmy w stanie znów odczuwać komfort życia codziennego, bez utrudnień w widzeniu z jakiejkolwiek odległości i zahamować lub spowolnić pogłębianie się wady wzroku.

Specjalista po wykonaniu odpowiedniego badania wzroku, stwierdzeniu wady i jej mocy poleci zastosowanie odpowiedniej korekcji. W przypadku podjęcia decyzji o soczewkach kontaktowych, będziemy musieli wybrać odpowiadające nam z całej gamy dostępnych produktów szkieł sferycznych z plusem, czyli skupiających.

Odpowiednie soczewki kontaktowe

Na rynku istnieje wiele ich rodzajów, dlatego warto zastanowić się nad tym jaki tryb i częstotliwość noszenia będzie nam odpowiadać najbardziej. Mamy do wyboru soczewki jednodniowe, które zakładamy rano, a wieczorem wyrzucamy do kosza, by następnego dnia wziąć nowe z opakowania. Jest to najmniej czasochłonna i najbardziej higieniczna forma użytkowania soczewek kontaktowych. W ofercie są też soczewki kontaktowe miesięczne do noszenia w trybie dziennym, wtedy codziennie wieczorem ściągamy soczewki i na noc przechowujemy je zanurzone w płynie pielęgnacyjnym w odpowiednim pudełku. Dla osób, które nie chcą poświęcać codziennie czasu na zdejmowanie i zakładanie soczewek kontaktowych, stworzono też takie, które można nosić całodobowo nawet przez 30 dni.

Kobieta zakładająca soczewkę kontaktową

A może prezbiopia?

Nie byłeś jeszcze z wizytą u eksperta i zastanawiasz się czy może Twoja wada wzroku to nie prezbiopia? Choć objawy są bardzo podobne – problemy z przeczytaniem rozkładu jazdy czy gazety – wszystko zależy od tego w jakim wieku jesteś. Jeśli jeszcze nie skończyłeś 40. roku życia na pewno to nie jest prezbiopia, tylko dalekowzroczność. Wszystkie wątpliwości rozwieje jednak optometrysta lub okulista, który zbada wzrok i zaleci odpowiednią korekcję.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię