Czym jest addycja?

Z wiekiem pojawiają się problemy związane z elastycznością oka. Sprawia to, że wzrok się pogarsza i dochodzi do tzw. zaburzeń akomodacji, czyli umiejętności zmiany kształtu soczewki w zależności od odległości od przedmiotu, który chcemy dostrzec. Wraz z upływem lat coraz więcej osób boryka się ze starczowzrocznością. Jeśli nosisz wtedy soczewki kontaktowe, to koniecznie musisz dowiedzieć się, czym jest addycja.


CZYM JEST STARCZOWZROCZNOŚĆ?

Starczowzroczność, czyli prezbiopia to problem, z którym boryka się wiele osób między 40. a 50. rokiem życia. Ten problem często kojarzony jest z koniecznością wyciągnięcia rąk i oddalenia, np. etykiety produktu, aby móc widzieć wyraźniej. Właśnie pogorszenie ostrości widzenia, to jeden z objawów tej dysfunkcji narządu wzroku. Bez noszenia soczewek kontaktowych czy okularowych znacznie utrudnione staje się czytanie lub patrzenie na coś z bliska. Najlepszym rozwiązaniem są wtedy progresywne soczewki kontaktowe. Wszystko przez to, że jednocześnie eliminują problem „długich rąk”, ale też poprawiają w ogóle jakość widzenia z dali.

Najczęstsze sposoby radzenia sobie ze starczowzrocznością:

 • noszenie okularów korekcyjnych do czytania,
 • noszenie soczewek kontaktowych, np. progresywnych,
 • używanie lupy,
 • noszenie soczewek okularowych progresywnych.

ADDYCJA — CO TO JEST?

Przy problemie, jakim jest prezbiopia, konieczna jest dodatkowa korekcja, która zwana jest addycją. Osoby borykające się ze starczowzrocznością, mają dopasowywane soczewki nie tylko na podstawie rozstawienia źrenic czy rodzaju oraz wielkości wady wzroku, BC i DIA.

W tym przypadku oprócz ustalenia odpowiedniej mocy soczewek uwzględniana jest też addycja, będąca w tym przypadku właśnie dodatkiem do mocy. Obliczana jest ona jako różnica między korekcją do bliży a do dali. Kiedy lekarz prawidłowo odczyta obie wartości, będzie w stanie za pomocą addycji wyeliminować problem związany ze starczowzrocznością. Widocznie poprawi się także mechanizm akomodacji.

Wszystko to sprawi, że znów możesz powrócić do swoich ulubionych czynności, tj. np. czytania książek czy oglądania filmów z napisami. Zyskasz też pewność, że na 100% nie wystąpi u Ciebie problem związany z ostrością widzenia, gdyż narząd wzroku zawsze odpowiednio się dopasuje do występującej odległości.

ADDYCJA W PRAKTYCE

Osoby, które chcą poznać więcej szczegółów na temat addycji, mogą dzięki naszemu artykułowi uzupełnić swoją wiedzę. Po wykonanym u okulisty badaniu narządu wzroku otrzymujesz receptę, gdzie podanych jest wiele wartości. Jedną z nich jest tzw. sfera dla prawego i lewego oka w zależności od tego, czy mowa o dali, czy o bliży. Właśnie przy pomocy tych danych możesz skutecznie obliczyć addycję.

Wystarczy, że odejmiesz korekcję sferyczną dali od bliży. W większości przypadków otrzymana wartość powinna mieścić się w przedziale od 0,75 do 3,50 dioptrii. Poza tym będzie ona dodatnia.

Dlatego też, kiedy chcesz obliczyć addycję, musisz odjąć najpierw wartości związane z jednym okiem, a później z drugim. Uzyskasz w ten sposób liczbę niezbędną przy doborze prawidłowych soczewek kontaktowych w przypadku starczowzroczności. Warto też zaznaczyć, że uzyskane wartości mogą różnić się od siebie, ale też zdarza się, że są one jednakowe.

Co ciekawe w przypadku dalekowzroczności zazwyczaj wartości są takie same, a przy krótkowzroczności różnią się od siebie.

Niezwykle istotne jest to, aby specjalista dokonał poprawnych pomiarów addycji, gdyż będzie miało to wpływ nie tylko na Twój aktualny komfort życia, ale też może spowodować szybsze pogarszanie się wzroku w przyszłości. Nie ma też sensu opierać się jedynie na własnych wyliczeniach, gdyż to zbyt poważna sprawa, którą lepiej pozostawić lekarzowi. Już jedna wizyta, np. u okulisty może spowodować, że wykona on wszystkie niezbędne badania, które doprowadzą do przepisania soczewek kontaktowych o prawidłowo dopasowanych do Twojej wady wzroku parametrach.

Jak obliczyć addycję?

Addycja stanowi różnicę wartości mocy do dali i bliży. W związku z tym oblicza się ją poprzez odjęcie od mocy do bliży moc do dali. Należy pamiętać, że wartość addycja jest zawsze dodatnia, oraz zmienia się o 0,25 dioptrii. Oblicza się ją kolejno dla prawego oraz lewego oka.

Jeśli posiadasz pełne parametry mocy sferycznych, obliczenie addycji stanowi jedynie prosty rachunek matematyczny.

Przykład:

 1. Jeśli dla oka prawego Twoje moce wynoszą -2,50 dioptrii dla dali i -1,00 dla bliży to różnica między tymi wartościami wynosi 1,50 dioptrii. Zatem addycja dla oka prawego przy podanych mocach wynosi 1,50 dioptrii.

  (-1,00)-(-2,50) = -1,00 + 2,50 = +1,50
   
 2. Jeśli dla oka lewego Twoje moce wynoszą -1,25 dioptrii dla dali i +0,50 dla bliży to różnica między tymi wartościami wynosi 1,75 dioptrii. Zatem addycja dla oka lewego przy podanych mocach wynosi 1,75 dioptrii.

  (+0,50)-(-1,25) = +0,50 + 1,25 = +1,75

Addycja a wiek

Zbliżający się 40. rok życia może, ale nie musi oznaczać problemów z widzeniem. Warto wspomnieć, że pojawiająca się wtedy prezbiopia jest procesem fizjologicznym i dotyka każdego, prędzej lub później.

Istnieją pewne zależności określające wzrost wartości addycji w zależność od wieku.

Wielu doświadczonych specjalistów przyjmuje za zasadę, że od 40. roku życia, wartość addycji wzrasta o około 1,00 dioptrię co 10 lat. Istnieją również specjalistyczne tabele, które mają pomóc badającemu podczas weryfikacji czy dana wartość addycji mieści się w przedziale normy dla wieku.

Sugerując się wspomnianymi pomocami, np. dla wieku 40 lat addycja nie powinna przekroczyć 0,75 dioptrii, dla 54 lat maksymalny próg to 2,00 dioptrii, natomiast dla 70 lat, nie powinna być większa niż 3,00 dioptrii.

Warto zauważyć, że są to wartości poglądowe, przyjęte za normę, jednak mogą zostać przekroczone w sytuacjach rzeczywistej konieczności.

WIEK ADDYCJA
40 lat 0,75 D
44 lata 1,00 D
47 lat 1,25 D
49 lat 1,50 D
51 lat 1,75 D
54 lata 2,00 D
58 lat 2,25 D
63 lata 2,50 D
67 lat 2,75 D
70 lat 3,00 D

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię