Czy można samodzielnie dobierać soczewki kontaktowe?

Zastanawiasz się jak samemu dobrać soczewki? Najważniejsza zasada podczas rozpoczynania przygody z soczewkami kontaktowymi to wizyta u specjalisty. Choć niektórzy podejmują próby samodzielnego doboru soczewek – wyjaśniamy dlaczego lepiej tego nie próbować.


Jak samemu dobrać soczewki? Czy jest to możliwe?

Na pytanie jak samemu dobrać soczewki – odpowiadamy krótko: w żadnym razie nie dobierać samemu. To całkowicie nieprofesjonalne i może spowodować kłopoty zdrowotne. Myślisz o zamianie okularów i chcesz spróbować wygodniejszej metody korekcji wad wzroku? Zobacz co zrobić, żeby zacząć nosić soczewki kontaktowe.

Dopasowanie soczewek musi przeprowadzić optometrysta. Nawet jeśli mamy receptę na okulary – nie jest ona podstawą doboru soczewek. Parametry soczewek kontaktowych a szkieł okularowych różnią się.

Dlaczego nie należy samemu dobierać soczewki?

  • Nie określisz dobrze parametrów wady wzroku, nawet mając receptę okularową. Parametry dla soczewek kontaktowych często są zupełnie inne. Recepta na soczewki nie jest taka sama.
  • Nigdy nie sprawdzisz sam własnych oczu w dużym powiększeniu, nie zbadasz jakości filmu łzowego, nie określisz czy powierzchnia oka jest gładka i nie ma przeciwwskazań do użytkowania soczewek kontaktowych.
  • Nie określisz nigdy sam czy soczewka dobrze leży na oku bez dużego powiększenia, a soczewka za ciasna lub za luźna może być zagrożeniem dla zdrowia – to może sprawdzić tylko specjalista w biomikroskopie. Badanie wzroku i pierwsza aplikacja soczewek pod okiem specjalisty jest bardzo ważna.
  • Nie dokonasz sobie sam kontroli po aplikacji.
  • Nie będziesz w stanie zauważyć sam czy dzieje się coś złego w oczach.
  • Nie ocenisz prawidłowo czy dobrane parametry będą tymi najodpowiedniejszymi.

Pierwsze soczewki kontaktowe – jakie są konsekwencje dobierania samemu soczewek?

Nieprawidłowe dobranie samemu soczewek może oznaczać niewłaściwe parametry. Noszenie soczewek niedopasowanych i źle dobrana korekcja mogą spowodować szybkie pogłębienie wady.

Istnieje duże ryzyko, że dobierając samemu soczewki spowodujesz podrażnienie oka. To oznacza niebezpieczeństwo stanów zapalnych, zmian chorobowych, a te objęte już są długotrwałym i drogim leczeniem.

Użytkowanie soczewek kontaktowych zaczynaj u specjalisty

Nie warto oszczędzać na swoim zdrowiu. Konsultacja u optometrysty to także ustalenie jaki typ soczewek będzie dla Ciebie najlepszy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, o różnych właściwościach. Indywidualne predyspozycje i fizjologia oka, której sam nie jesteś w stanie ocenić, mają ogromne znaczenie.

Po przeprowadzeniu badania wzroku i rozmowie o naszym trybie życia, specjalista może zaproponować nam następujące rodzaje soczewek:

- jednodniowe
- dwutygodniowe
- miesięczne
- kwartalne
- całodobowe

Soczewki kontaktowe są produkowane z różnych materiałów i wykazują różne stopnie nawilżenia. Nikt nie potrafi samodzielnie ocenić swoich oczu pod tym względem. To kolejny argument potwierdzający, że dobieranie samemu soczewek nie jest dobrym pomysłem.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię