Parametry soczewek kontaktowych a soczewki okularowe — jaka jest różnica między nimi?

Jeśli od wielu lat nosisz okulary korekcyjne i chcesz je teraz zamienić na soczewki kontaktowe, to nie ma problemu. Jednak musisz wiedzieć, że będzie wymagało to wizyty u okulisty. Poznaj całą prawdę na temat tego, czym się różnią parametry soczewek kontaktowych od okularowych. Dzięki temu w każdej sytuacji będziesz mógł cieszyć się znakomitą jakością widzenia.


Dlaczego wizyta u okulisty jest konieczna, zanim kupisz soczewki?

Pierwszą i najważniejszą kwestią, jakiej dowiesz się w trakcie wizyty u specjalisty, jest to, czy w ogóle możesz nosić soczewki. W końcu zdarzają się różne sytuacje, kiedy noszenie ich nie jest wskazane.

Oto najczęstsze przeciwwskazania do noszenia soczewek:

  • cukrzyca,
  • alergia,
  • nietolerancja soczewek,
  • zaburzenia hormonalne, np. nadczynność tarczycy,
  • stan zapalny oczu,
  • w niektórych przypadkach zespół suchego oka,
  • niska odporność,
  • podeszły wiek.

Jednak nawet jeśli masz problem z jedną z powyższych dolegliwości, to przecież nie od razu przekreśla ona noszenie soczewek kontaktowych. Zanim całkowicie zrezygnujesz z tej opcji, po prostu udaj się do okulisty, by osobiście ocenił, jaka alternatywa będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Najważniejsze jest to, abyś był całkowicie szczery ze swoim lekarzem.

Okulista wykona szczegółowe badania, żeby zyskać pewność, jakie parametry powinny mieć idealne soczewki dla Ciebie.

Poza tym wizyta ma też inną ważną zaletę. Jeśli wcześniej nie nosiłeś soczewek, to specjalista powinien wyjaśnić Ci, w jaki sposób należy o nie dbać, zakładać je i ściągać. Bycie pod kontrolą lekarską sprawia, że masz pewność, że postępujesz prawidłowo i jak najlepiej dla Twoich oczu.

Czym się różnią parametry w soczewkach kontaktowych od okularowych?

Podczas dopasowywania soczewek bardzo ważne jest to, aby lekarz dobrał odpowiednią moc. Pomaga w tym oczywiście szczegółowe badanie. To od mocy soczewek będzie zależała przede wszystkim Twoja ostrość widzenia. Jak się okazuje soczewki okularowe i kontaktowe różnią się między sobą. Największą różnicę odczujesz, kiedy Twoja wada jest większą niż 3,25 dioptrie. Mniejsze wady faktycznie mogą wymagać podobnej mocy w soczewkach kontaktowych, jak i w okularach.

Zwróć uwagę, że przy większych wadach soczewki różnią się między sobą tym, że jeśli masz

  • nadwzroczność — soczewka kontaktowa zazwyczaj ma większą moc niż soczewka okularowa,
  • krótkowzroczność — z kolei w tym przypadku lepiej, aby soczewka kontaktowa miała mniejszą moc niż soczewka okularowa.

Jak widzisz, dobieranie soczewek na podstawie okularów nie jest dobrym pomysłem. Szczególnie kiedy chodzi o większe wady. Dlatego nie ma sensu inwestować pieniądze w soczewki, które nie odpowiadają Twojej wadzie wzroku. Szybko zobaczysz, że nie spełniają one swojej funkcję i będziesz musiał w końcu udać się do okulisty oraz ponownie dokonać zakupu.

Jak dobiera się okulary?

Koniecznie dowiedz się też, na czym polega dobieranie okularów oraz soczewek. Jeśli chodzi o okulary korekcyjne, to zawsze lekarz wykonuje badanie, aby określić rodzaj i wielkość wady wzroku. Następnie robi szczegółowy pomiar rozstawu źrenic. Wszystkie niezbędne parametry związane z prawidłowym doborem soczewek okularowych okulista zapisuje na recepcie, która przydaje się podczas dokonywania zakupu okularów. Wystarczy, że podasz później te dane, a zostaną dla Ciebie przygotowane odpowiednie szkła, a także oprawki zgodne z Twoim gustem.

Na czym polega dobieranie soczewek kontaktowych?

Podczas dobierania odpowiednich soczewek kontaktowych potrzeba znacznie więcej danych niż w przypadku okularów. Przede wszystkim konieczne jest oczywiście stwierdzenie rodzaju oraz wielkości wady, ale zaraz potem okulista określa następujące parametry:

  • BC — promień krzywizny bazowej, czyli stopień, w jaki gałka oczna jest wypukła,
  • DIA — średnica soczewki.

Dopiero po tym, jak poznasz wszystkie te dane, będziesz mógł zakupić soczewki kontaktowe. Dzięki temu noszenie ich będzie znacznie bardziej komfortowe, obraz wyraźniejszy, a Ty zaczniesz dostrzegać swoje życie w zupełnie nowych barwach.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię