Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z soczewkami, zapewne zastanawiasz się – jak dobrać szkła kontaktowe do wady wzroku tak, aby uzyskać najwyższy komfort widzenia? Mimo że są one dostępne bez recepty, to ich dobór powinien odbyć się w gabinecie specjalisty. W tym artykule zdradzimy Ci, jak wygląda dobór soczewek kontaktowych i jak wybrać te najlepsze dla Twoich oczu.


Wiele osób, które planują zmienić dotychczasową metodę korekcji wzroku, zadaje sobie pytanie – jak dobrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów? Należy pamiętać, że to zadanie należy do kontaktologa, czyli osoby specjalizującej się w doborze soczewek kontaktowych. Może być nim okulista, czy optometrysta – nie wiesz, do kogo lepiej się wybrać? Nasz wpis pomoże Ci podjąć decyzję!

jak dobrać soczewki kontaktowe

Jak dobierać soczewki kontaktowe do wady wzroku?

Każdy chciałby, aby szkła kontaktowe były idealnie dopasowane do wady wzroku i zapewniały ostre widzenie w każdej okazji. Moc sferyczna to jednak niejedyny parametr, który gra rolę przy doborze soczewek. Niezbędne jest również dobranie ich średnicy i  krzywizny – są one opisywane na opakowaniu jako DIA i BC. Tutaj dowiesz się, jak odczytać parametry soczewek kontaktowych z opakowania.

Te wartości opisują rozmiar i geometrię soczewek – dzięki temu można idealnie dopasować je do oka tak, że będą zupełnie niewyczuwalne. Jak dobrać średnicę soczewki kontaktowej oraz jej krzywiznę? To zadanie również należy do specjalisty, który zbada przedni odcinek oka przy użyciu odpowiedniej aparatury.

Noszenie soczewek o nieprawidłowych wartościach DIA i BC może skutkować nieodpowiednio skorygowaną wadą, uczuciem ciała obcego w oku i ogromnym dyskomfortem. To mija się z celem szkieł kontaktowych – są one bowiem komfortową metodą korekcji wzroku, która sprawi, że zapomnisz o swojej wadzie. Profesjonalny dobór soczewek u kontaktologa to jednak jedyny sposób na to, aby w pełni skorzystać z ich dobrodziejstw. 

Zobacz także: Gdzie dobrać soczewki kontaktowe?

W przypadku astygmatyków dochodzą również cylinder i oś, a dla osób zmagających się ze starczowzrocznością – addycja, czyli dodatkowa moc do wyraźnego widzenia w bliskich odległościach. Jak samemu dobrać soczewki kontaktowe do tych wad wzroku? Nie ma możliwości precyzyjnego zbadania tych parametrów we własnym zaciszu domowym – cały dobór soczewek powinien odbyć się w gabinecie specjalisty, który dysponuje odpowiednim sprzętem.

Jeśli jesteś jednak zbyt zabiegany, lub w Twojej okolicy nie ma kontaktologów – udaj się do naszego Wirtualnego Gabinetu, w którym dobór soczewek odbędzie się w całości przez internet. Tutaj dobierzesz soczewki z pełnym wywiadem lekarskim, a także odbierzesz pakiet edukacyjny i darmowe soczewki próbne z dostawą do domu. 

Dodatkowo poza darmową wirtualną wizytą kontrolną, przez całe 14 dni po wizycie będziesz znajdował się pod pełną opieką specjalisty. To bezpieczna i wygodna alternatywa dla stacjonarnych gabinetów okulistycznych – weź udział w naszym bezpłatnym badaniu już teraz i poczuj nieoceniony komfort soczewek kontaktowych!

Jak dobrać soczewki kontaktowe – czego spodziewać się na badaniu?

Chcesz wybrać się na badanie w gabinecie kontaktologa w celu dopasowania szkieł kontaktowych, jednak nie wiesz, czego się spodziewać? Oto jak wygląda dobór soczewek kontaktowych krok po kroku:

  1. Badanie oczu – specjalista zbada ogólny stan zdrowia Twoich oczu, przeprowadzi wywiad i wykluczy wszelkie przeciwwskazania do noszenia soczewek.

  2. Nałożenie soczewek próbnych – jeśli zakwalifikujesz się do tej metody korekcji wzroku, zostaną Ci nałożone soczewki próbne. Następnie specjalista potwierdzi ich odpowiednie ułożenie na oczach.

  3. Nauka zakładania, zdejmowania i pielęgnacji soczewek – to kluczowe umiejętności dla każdego, kto chce skorzystać z tej metody korekcji wzroku. Jednak nie martw się – kontaktolog wszystko Ci pokaże.

  4. Soczewki próbne – po udanym badaniu otrzymasz od specjalisty soczewki próbne na około 2 tygodnie, aby przetestować je w codziennym życiu. Po upłynięciu tego czasu będziesz musiał udać się na badanie kontrolne.

  5. Zakup soczewek – jeśli z Twoimi oczami wszystko w porządku, a Ty czujesz się komfortowo z tym rodzajem korekcji wzroku – czas na zakup soczewek kontaktowych! W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór produktów najbardziej zaufanych producentów na rynku. Zamów już teraz i ciesz się dostawą w 24 godziny!

jak dobrać soczewki kontaktowe?

Jak wybrać soczewki kontaktowe najlepsze dla Twoich oczu?

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów soczewek kontaktowych miękkich – dzięki temu każdy użytkownik może dopasować je idealnie do potrzeb swoich oczu. Dzieli się je ze względu na m.in. tryb noszenia, na czas użytkowania i materiał. Optometrysta lub okulista, do którego udasz się po dobór soczewek, zaleci Ci produkt najlepszy dla Twoich oczu. Jeśli odpowiednie dla Ciebie będą produkty o dłuższym czasie użytkowania - sprawdź koniecznie jak przechowywać soczewki kontaktowe.

Jeśli jednak chcesz poeksperymentować z różnymi rodzajami szkieł kontaktowych – zapoznaj się z naszym rankingiem soczewek kontaktowych 2023, które są najczęściej kupowane i najwyżej oceniane. Pamiętaj jednak, że każdą zmianę warto wcześniej skonsultować ze specjalistą.

Wiesz już, jak dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe – do dzieła! Nie pozwól swojej wadzie wzroku ograniczać swoich możliwości. Umów wizytę już teraz i ciesz się idealnym komfortem widzenia przez cały dzień!

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię