Gdzie dobrać soczewki kontaktowe?

Istnieje prosty schemat prawidłowej aplikacji soczewek kontaktowych. Pierwszym krokiem zawsze powinna być wizyta u specjalisty i badanie wzroku. Dzięki temu dopasowanie soczewek kontaktowych ma szansę zakończyć się sukcesem, czyli komfortowym użytkowaniem. Gdzie i do kogo się udać, by dobrać soczewki kontaktowe?


Gdzie dobrać soczewki kontaktowe?

Pierwsze soczewki kontaktowe należy dobrać w specjalistycznym gabinecie. Może być u optometrysty lub okulisty, który specjalizuje się w doborze soczewek (nie każdy okulista jest specjalistą w kontaktologii). Gabinety takie znajdziesz często przy salonach optycznych lub w przychodniach okulistycznych, gdzie świadczone są płatne usługi. NFZ nie pokrywa kosztów badania wzroku i aplikacji soczewek kontaktowych. Należy wybrać taki gabinet, gdzie regularnie odbywa się dobór soczewek – warto o to zapytać przed zapisem na badanie.

Zobacz także: Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Kobieta patrząca na tablicę Snellena

Dobór soczewek kontaktowych - jakiego specjalistę lepiej wybrać?

Kim jest optometrysta?

Optometrysta to wykwalifikowana osoba z wykształceniem pozwalającym na wykrywanie wad wzroku i określenie ich parametrów. Jest też wyspecjalizowana w aplikacji soczewek. Taka osoba kilka lat uczy się jak identyfikować wady wzroku, w jaki sposób dobierać soczewki kontaktowe oraz okulary. Optometryści pracują często w salonach optycznych, ale także w prywatnych gabinetach lub klinikach.

Kim jest lekarz okulista?

Okulista to lekarz, czyli zajmuje się patologiami i chorobami oczu, a sama refrakcja (badanie wady wzroku) jest jego pobocznym zajęciem. Okulista musi ukończyć specjalistyczne kursy, aby prawidłowo aplikować soczewki kontaktowe swoim pacjentom (na studiach medycznych nie ma wiele zajęć na ten temat).
Soczewki kontaktowe
Każdy z tych specjalistów musi wykonać dokładne badanie wzroku i ocenić przedni odcinek oka. Pomaga to wyeliminować możliwe przeciwwskazania. Następnym krokiem jest zaproponowanie i aplikacja soczewek próbnych. Na miejscu pacjent uczy się zakładać i zdejmować szkła kontaktowe oraz otrzymuje wszelkie niezbędne informacje na temat ich codziennej pielęgnacji (w przypadku soczewek wielokrotnego użytku).

Na końcu takiej wizyty specjalista powinien zaprosić potencjalnego użytkownika soczewek na wizytę kontrolną. Dzięki temu pacjent może po określonym czasie noszenia szkieł kontaktowych podzielić się z optometrystą bądź okulistą swoimi odczuciami. Może się zdarzyć, że dobrane soczewki nie do końca odpowiadają prowadzonemu stylowi życia lub potrzebna jest powtórka nauki zakładania i zdejmowania. Specjalista może też sprawdzić, czy pacjent dobrze się czuje i pod względem zdrowotnym wszystko jest w porządku.

Zobacz także:  Jak wygląda prawidłowe badanie wzroku z aplikacją soczewek?

Podsumowując – jeżeli chcesz dokonać świadomego wyboru - udaj się do optometrysty. Ta osoba specjalizuje się w doborze soczewek kontaktowych. Jeżeli zdecydujesz się na lekarza okulistę, to pamiętaj, by miał odpowiednie doświadczenie w aplikacji szkieł kontaktowych i mógł zapewnić Tobie soczewki próbne.

Zapisz się tylko tam, gdzie specjaliści zapewniają próbne soczewki oraz wizytę kontrolną.

 

Zobacz także >> czy soczewki kontaktowe można odliczyć od podatku?

Szukasz dobrego specjalisty, który dobierze soczewki kontaktowe?

Współpracujemy z wykwalifikowanymi specjalistami i gabinetami badania wzroku, gdzie pacjent zostanie profesjonalnie obsłużony i zostaną mu dobrane idealnie dopasowane soczewki kontaktowe. Sprawdź jak kupować soczewki kontaktowe.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą gabinetów partnerskich lub skorzystania z Wirtualnego Gabinetu.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię