Jak dobrać soczewki kontaktowe przy astygmatyzmie? Poradnik

Astygmatyzm to wada wzroku, która dotyka coraz większą liczbę Polaków i Polek. W obliczu takich problemów ze wzrokiem konieczna jest korekcja w postaci szkieł cylindrycznych. Stawiasz na wygodę i swobodę? W takim razie doskonałym sposobem na to, aby zapomnieć o wadzie wzroku, są toryczne soczewki kontaktowe. Zatem już teraz sprawdź, jak prawidłowo dobrać soczewki dla astygmatyków.


Spis treści

Kiedy obserwujesz u siebie zarówno problemy z nieostrym widzeniem z bliska, jak i z dalszej odległości, to istnieje spore ryzyko, że borykasz się z astygmatyzmem i wymagana będzie odpowiednia korekcja. Dlatego koniecznie udaj się do okulisty i powiedz o swoich problemach ze wzrokiem. Specjalista powinien wykonać przynajmniej podstawowe badanie wzroku, aby ocenić, czy faktycznie masz wadę wzroku, jaką jest astygmatyzm. Popularną metodą wykrywania tej przypadłości jest badanie oftalmometrem Javala. Dzięki niemu można skutecznie zmierzyć oś oraz stopień niezborności.

Dowiedz się w kilku krokach, jak dobrać soczewki kontaktowe przy astygmatyzmie?

jak dobrać soczewki kontaktowe przy astygmatyzmie

1. Zastanów się co jest lepsze dla Ciebie – okulary korekcyjne czy soczewki na astygmatyzm?

Lekarz zdiagnozował u Ciebie astygmatyzm? Soczewki z cylindrem lub okulary korekcyjne to sposoby korekcji tej wady wzroku. Jaki sposób faktycznie jest skuteczniejszy? Jak zawsze, to zależy. Nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy w ogóle z istnienia soczewek torycznych i od razu decydują się na noszenie okularów. Jednak podczas wizyty u okulisty lub później u optometrysty warto spytać, czy są jakieś przeciwwskazania związane z noszeniem szkieł kontaktowych. Jeśli ich nie ma, specjalista wykona jeszcze dodatkowe pomiary, aby przepisać idealnie dopasowane do twoich oczu soczewki kontaktowe toryczne. Pamiętaj również, że nic nie stoi na przeszkodzie, abyś nosił zamiennie soczewki i okulary - te dwie metody korekcji astygmatyzmu mogą się uzupełniać!

Kiedy warto wybrać szkła kontaktowe astygmatyzm, zamiast okularów?

 • Gdy prowadzisz aktywny tryb życia i nie chcesz, aby okulary Cię zatrzymywały.

 • Gdy uprawiasz sport, także wodny, wtedy soczewki z cylindrem sprawią, że nie będziesz musiał rezygnować z aktywności fizycznej.

 • Gdy do tego jesteś alergikiem. Wówczas najlepszą opcją będą oczywiście modele jednodniowe, które po prostu zmieniasz codziennie wieczorem lub w trakcie nasilenia pylenia, zaraz po przyjściu do domu.

 • Gdy Twoja wada często się pogłębia. W takim przypadku inwestowanie w drogie okulary może być nieopłacalne. Za to konieczne jest po prostu częste wykonywanie badań wzroku u okulisty i dostosowywanie soczewek torycznych do rozwoju wady wzroku, aby nie tracić wysokiej jakości widzenia.

2. Dowiedz się czym jest astygmatyzm

Inną nazwą dla astygmatyzmu jest niezborność. Ta wada wzroku dotyka dziś aż 30% osób i co najważniejsze nadal w większości nie jest korygowana lub jest źle diagnozowana. Astygmatyzm wiąże się ze zniekształceniem gałki ocznej, a dokładnie może to dotyczyć soczewki lub też rogówki oka. W konsekwencji w siatkówce oka nie powstaje obraz punktowy. Przez to też poziomo wpadające wiązki promieni świetlnych łamią się w inny sposób niż te, które wpadają do oka w sposób pionowy. Astygmatyzm występuje bardzo często u osób, mających już krótkowzroczność lub dalekowzroczność.

Objawia się to zazwyczaj niewyraźnym widzeniem z bliska i z daleka, problemami z kontrastem, pieczeniem oczu, bólami głowy i oczu, widzeniem poziomych linii wyraźnie, przy jednoczesnym nieostrym widzeniu pionowych linii, problemami z orientacją przestrzenną i skrzywieniem obrazu.

Aby pozbyć się tych uciążliwych objawów, niezbędna staje się prawidłowa korekcja astygmatyzmu, czyli okulary lub soczewki toryczne. Krzywizna oka zostanie wtedy skorygowana, a Ty odzyskasz radość życia. My dzisiaj zajmiemy się jednak tematem tej drugiej metody korekcji i odpowiemy jak dobrać soczewki kontaktowe przy astygmatyzmie.

dobór soczewek do astygmatyzmu

3. Poznaj soczewki toryczne. Czym są?

Zanim jeszcze dokonasz zakupu, koniecznie dowiedz się więcej, czym wyróżniają się soczewki kontaktowe toryczne. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że można znaleźć je również pod nazwą soczewki na astygmatyzm lub z cylindrem.

To, co charakteryzuje te szkła kontaktowe, a przy okazji wyróżnia je na tle innych, to ich kształt, który przypomina figurę geometryczną zwaną torus. Cechą charakterystyczną jest to, że sprawiają, iż promienie świetlne załamują się w różny sposób w przekroju pionowym oraz poziomym. Dzięki temu możliwe staje się skuteczniejsze dopasowanie soczewki do niekształtnej rogówki oka. Soczewki z cylindrem odznaczają się różną grubością w poszczególnych częściach szkła kontaktowego, to właśnie pozwala na skuteczną korekcję krzywizny oka.

Soczewki toryczne oprócz mocy mają też kilka dodatkowych parametrów, pod względem których powinno się dobrać soczewki przy astygmatyzmie. Są to:

 • moc
 • cylinder
 • średnica DIA
 • krzywizna BC

Aby można było powiedzieć, że masz dobrze dobrane soczewki kontaktowe przy astygmatyzmie, muszą być zatem prawidłowo dopasowane pod kątem wszystkich parametrów. Ponadto muszą dopełniać prowadzonyprzez Ciebie tryb życia, stąd kolejne punkty w naszym poradniku. Sprawdź na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas doboru soczewek kontaktowych do astygmatyzmu.

4. Poznaj rodzaje soczewek na astygmatyzm

Najpopularniejszym rodzajem soczewek torycznych są modele miękkie. Ich zaletą jest większa elastyczność, wysoki poziom uwodnienia, a przy tym wszystkim też większa wygoda dla użytkownika tych szkieł kontaktowych. Jednak to nie jedyny podział, jaki możemy wskazać. 

Najczęściej stosowany podział to oczywiście ten w zależności od czasu, kiedy można je nosić. Soczewki kontaktowe na astygmatyzm możemy zatem podzielić na 2 główne rodzaje – soczewki toryczne miesięczne oraz jednodniowe. Sprawdź, czym wyróżniają się poszczególne typy szkieł kontaktowych.

Soczewki miesięczne astygmatyzm

Gdy nie wiesz, jak dobrać szkła z cylindrem, a przy tym chcesz zaoszczędzić pieniądze, a może nawet na jakiś czas całkowicie zapomnieć o swojej wadzie, to koniecznie zdecyduj się na noszenie modeli miesięcznych. W końcu dostępne są one również w wersji całodobowej, dzięki temu przez 30 dni z rzędu możesz je nosić i w nich spać, aby o każdej porze cieszyć się ponownie pełną ostrością widzenia. Innym typem soczewek miesięcznych na astygmatyzm są produkty do noszenia w trybie dziennym, które możesz mieć założone w ciągu dnia, aby przed spaniem je ściągnąć, gdyż potrzebują dezynfekcji.

Soczewki jednodniowe astygmatyzm

Innym rodzajem szkieł przy astygmatyzmie oczu są modele jednodniowe, zwane też jednorazowymi. Jak sama nazwa wskazuje, należy stosować je maksymalnie kilkanaście godzin, po czym trzeba je ściągnąć i wyrzucić, aby kolejnego dnia założyć nowe soczewki jednodniowe. Astygmatyzm wymaga noszenia takich modeli, pomagających zachować higienę oczu i skutecznie korygują wadę.

Warto zdawać sobie sprawę, że alternatywą, którą zaczynają produkować coraz więcej producentów, są soczewki kontaktowe na astygmatyzm dwutygodniowe. Zapewne ich popularność będzie rosnąć w kolejnych latach, gdyż są tańsze niż modele miesięczne i jednodniowe i można nosić je nawet bez przerwy przez okres 14 dni.

jak dobrać soczewki toryczne

5. Soczewki a astygmatyzm – dowiedz się jakie są najlepsze soczewki toryczne?

Dziś spokojnie możesz znaleźć soczewki z astygmatyzmem, które będą dopasowane nie tylko do Twojej wady wzroku czy charakterystyki soczewki, ale również do Twoich indywidualnych preferencji.

Dlatego też, gdy borykasz się z astygmatyzmem, koniecznie zdecyduj się na szkła toryczne, które:

 • mają wysoki poziom uwodnienia, najlepiej ponad 40%;
 • posiadają filtry UV, chroniące przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego,
 • są wykonane z nowoczesnego materiału silikonowo-hydrożelowego,
 • są wykonane przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii, np. AQUAFORM, która z jednej strony nie męczy oczu, a do tego wszystkiego sprawia, że nie trzeba przy takich soczewkach używać dodatkowych kropli nawilżających, gdyż oczy pozostają przez cały czas ich noszenia świeże i odpowiednio nawilżone,
 • cechują się wysokim wskaźnikiem tlenoprzepuszczalności.

Korekcja astygmatyzmu – jakie marki soczewek wybrać?

Nie wiesz, na jakie marki warto postawić, aby mieć pewność, że Twoje soczewki astygmatyzm faktycznie są najlepsze i skuteczne? Szczególnie polecamy takie produkty, jak:

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię