Kto nie może nosić soczewek kontaktowych?

Rozważasz soczewki jako alternatywę dla okularów, ale nie jesteś pewien, czy są dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem? Dla większości osób szkła kontaktowe są całkowicie zdrową i komfortową metodą korekcji wzroku – jednak niestety nie dla wszystkich. Istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą uniemożliwić Ci bezpieczne noszenie soczewek kontaktowych. W tym artykule dowiesz się, kiedy nie można nosić soczewek i czy również Ciebie dotyczą te ograniczenia.


Niektóre osoby, które udały się na badanie wzroku w celu dobrania soczewek kontaktowych miękkich, opuściły gabinet rozczarowane. W niektórych sytuacjach zdarza się bowiem, że specjalista odradzi pacjentowi tę metodę korekcji wzroku. Również znajdujesz się w tej sytuacji i zastanawiasz się – “dlaczego nie mogę nosić soczewek”? Czytaj dalej, aby poznać najpowszechniejsze przeciwwskazania do tej metody korekcji wzroku.

kto nie może nosić soczewek kontaktowych?

Kto nie może nosić soczewek? Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych

Istnieją pewne choroby i czynniki, które mogą uniemożliwić korzystanie z soczewek kontaktowych bez negatywnych dla zdrowia skutków. Właśnie dlatego ich dobór poprzedza wywiad lekarski oraz badanie ogólnego stanu oczu. W niektórych sytuacjach okulista czy optometrysta może odmówić doboru soczewek – ma to miejsce tylko i wyłącznie ze względu na dbałość o zdrowie pacjenta.

Jednak pamiętaj, że nasz artykuł ma charakter czysto informacyjny. Jedyny pewny sposób na stwierdzenie, czy możesz nosić soczewki, to udanie się na badanie do gabinetu specjalisty. To do niego należy ocena, czy szkła kontaktowe będą dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem. Być może okaże się, że stosowanie się do specjalnych zaleceń umożliwi Ci korzystanie z nich!

Tak więc oto najczęstsze przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych:

Zespół suchego oka

W dzisiejszych czasach zespół suchego oka to niezwykle powszechna dolegliwość, która dotyka obecnie miliony osób na całym świecie. Nadmierne wysuszenie oka może jeszcze bardziej pogłębić się przy noszeniu soczewek kontaktowych, dlatego też w skrajnych przypadkach specjalista odradzi Ci je.

Wówczas aby zakwalifikować się do tej metody korekcji wzroku, będziesz musiał najpierw przywrócić swoim oczom wyższy stopień nawilżenia. Czasami jednak w przypadku łagodnych przypadków zespołu suchego oka, kontaktolog może dać Ci przyzwolenie na okazjonalne korzystanie z soczewek jednodniowych.

Częste infekcje oczu

Jeśli Twój narząd wzroku jest wyjątkowo wrażliwy na wszelkiego rodzaju stany zapalne i infekcje, to również powinieneś zrezygnować z soczewek. Mogą one bowiem jeszcze bardziej zwiększyć Twoją tendencję do infekcji oczu.

Alergie oczu

Jeśli zmagasz się z ostrym uczuleniem na pyłki, sierść zwierząt, czy na materiały, z których wykonane są soczewki – ta metoda korekcji wzroku może nie być dla Ciebie. Inaczej sytuacja wygląda jednak, gdy Twoje alergie są łagodne. Wówczas soczewki dla alergików są możliwe.

Jeśli optometrysta lub okulista zakwalifikował Cię do noszenia szkieł kontaktowych pomimo Twoich uczuleń – to niezwykle ważne, abyś korzystał ze specjalnych produktów dla alergików noszących soczewki. Nabędziesz je w naszym sklepie.

kto nie może nosić soczewek kontaktowych?

Nietolerancja soczewek

Jeśli z jakiegoś powodu Twoje oczy po prostu nie akceptują szkieł kontaktowych, nie zmusisz ich do tego na siłę. Wówczas musisz postawić na okulary korekcyjne i spróbować ponownie za kilka miesięcy lub lat, zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Cukrzyca

Tej chorobie często towarzyszą tendencje do wszelkiego rodzaju infekcji i chorób, które obejmują oczy – takich jak retinopatia. W takim przypadku soczewki kontaktowe mogą jeszcze bardziej pogorszyć sytuację. Wszystko zależy jednak od Twojego indywidualnego przypadku – soczewki również mogą być dobrą opcją dla cukrzyków, jeśli stosują się do zaleceń lekarza i korzystają z nich tylko od czasu do czasu.

Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Z soczewek kontaktowych może korzystać każdy, komu stan zdrowia na to pozwala, oraz kto nie zostanie zdyskwalifikowany przez specjalistę kontaktologa. Jeśli nie masz do tego przeciwwskazań to wystarczy, abyś nie miał oporów przed dotknięciem oka. Musisz być również wystarczająco samodzielny, aby być w stanie odpowiednio pielęgnować soczewki i stosować się do zaleceń.

Jeśli masz przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych, lecz bardzo zależy Ci na korekcji wzroku za ich pomocą – nie martw się na zapas! Udaj się na badanie do kontaktologa. Może okazać się bowiem, że również i ty będziesz w stanie bezpiecznie zaznać komfortu widzenia, który zapewniają soczewki.

Bibliografia:

Michael A. Lemp, Contact lenses and associated anterior segment disorders: dry eye, blepharitis, and allergy, 2003
Food and Drug Administration, Food and Patient Information Booklet (Part 1) For Potential Users of Rigid Gas Permeable Contact Lenses for Orthokeratology, 2015
Claudia Assis Lima, Newton Kara-Jose, Jason J. Nichols, Indications, Contraindications, and selection of contact lenses, 2003
Bharat Gurnani, Kirandeep Kaur, Contact lenses, 2022
Srishti Gupta, Contact lenses, 2021

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię