Jak dobrać soczewki kontaktowe progresywne? Poradnik

Masz więcej niż 40 lat i coraz większe problemy z ostrością widzenia z daleka i bliska? Istnieje spore prawdopodobieństwo, że borykasz się z presbiopią, czyli ze starczowzrocznością. Niezbędna staje się zatem wizyta u okulisty, badanie wzroku, a później prawidłowa korekcja. Najwygodniejszym sposobem korekcji są soczewki progresywne. Przekonaj się teraz, jak dobrać soczewki kontaktowe progresywne, aby odzyskać wysoką jakość widzenia, a przy tym też radość z życia.


Skąd wiadomo, że potrzebne są Ci soczewki progresywne?

Oto objawy, które charakteryzują presbiopię:

  • niewyraźne widzenie z bliska,
  • odsuwanie tekstu, aby możliwe było przeczytanie go z dalszej odległości, tzw. syndrom długich rąk;
  • bóle głowy,
  • napięcie w okolicy oczy;
  • przymykanie jednego oka w trakcie czytania,
  • zamglony obraz z bliska.

Borykasz się z tymi problemami? W takim razie dowiedz się, jak dobrać soczewki kontaktowe progresywne dla siebie.

kobieta trzyma soczewki progresywne

Jak dobrać soczewki progresywne?

Cechą charakterystyczną soczewek multifokalnych jest to, że mają one kilka krzywizn sferycznych, co sprawia, że mogą skutecznie pomagać w korekcji różnych wad wzroku. Po założeniu szkieł kontaktowych ludzkie oko jest w stanie samodzielnie znaleźć właściwy punkt na soczewce i skorygować wadę.

W przypadku presbiopii niezbędne staje się przeprowadzanie regularnych badań wzroku. Specjaliści wskazują, że należy je powtarzać nawet co 6 miesięcy, gdyż ta wada wzroku bardzo szybko się pogłębia. Dlatego coraz więcej osób decyduje się właśnie na soczewki progresywne, a nie na okulary korekcyjne, gdyż po pół roku niezbędna może być już wymiana szkieł w okularach, co w konsekwencji może sprawiać, że koszty okularów będą wyższe niż regularne kupowanie soczewek kontaktowych.

Jeśli nie wiesz, jak dobrać soczewki kontaktowe progresywne, to musisz wiedzieć, że do wyboru masz 3 rodzaje takich modeli, oto one:

  • soczewki kontaktowe, które mają szkła podzielone poziomo na dwie części, a każda połówka ma inną ogniskową;
  • soczewki dzielone centrycznie, które charakteryzują się tym, że ich środkowa część pozwala na wyraźne widzenie obiektów, znajdujących się z bliska, a pozostałe części soczewki przeznaczone są do korygowania obiektów z dali;
  • soczewki dwuogniskowe wyróżniające się tym, że dwie soczewki zostały nałożone na siebie, a zadaniem oka jest wybranie tej soczewki, która pomoże mu w prawidłowej korekcji narządu wzroku w danym momencie.

jak dobrać soczewki progresywne

Jakie parametry mają soczewki progresywne?

Soczewki progresywne zwane też często multifokalnymi powinny być dobierane po wcześniejszym badaniu wykonanym przez okulistę lub optometrystę w salonie optycznym. Po przeprowadzeniu badania specjalista jest w stanie dopiero określić, jakie parametry powinny mieć soczewki progresywne, które skorygują Twoją wadę wzroku.

Bardzo ważne jest to, abyś powiedział optometryście lub okuliście, że zamierzasz nosić soczewki progresywne, a nie okulary. Wszystko dlatego, że standardowa recepta okularowa nie posiada wszystkich niezbędnych parametrów, które są potrzebne do wybrania odpowiednich okularów.

Określając, jak dobrać soczewki progresywne, musimy zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

  • średnica (DIA) – soczewka musi pokrywać rogówkę, dlatego niezbędne jest wyznaczenie, ile dokładnie wynosi średnica każdej osoby, która zamierz nosić soczewki progresywne;
  • promień krzywizny (BC) – to parametr, określający wewnętrzną powierzchnię soczewki, mający bezpośredni kontakt z rogówką, niezbędne jest prawidłowe określenie tego parametru, gdyż wpłynie to na wielkość soczewki, zatem jakakolwiek pomyłka może sprawić, że będzie ona zbyt ciasna lub zbyt luźna,
  • moc – wyrażana w dioptriach, wiąże się bezpośrednią ze zdolnością do korekcji wady wzroku;
  • addycja (ADD) – to różnica pomiędzy korekcjami z dali i do bliży.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że większość osób, które dopiero zaczyna nosić soczewki progresywne, potrzebuje nawet kilku dni na przyzwyczajenie oczu do tego, jak powinny je obsługiwać. To całkowicie normalne i trzeba się z tym liczyć, jednak po tym czasie, efekt powinien spełnić Twoje oczekiwania, a presbiopia powinna przestać być problemem. Jeśli tak nie jest, warto ponownie udać się do specjalisty i spróbować dopasować inną markę soczewek.

jak dobrać soczewki progresywne

Które soczewki progresywne wybrać?

Teraz już wiesz, czym wyróżniają się soczewki progresywne, ale jeśli chcesz dowiedzieć się w praktyce, jak dobrać soczewki kontaktowe progresywne, to przejrzyj dostępne aktualnie marki i modele. Zwróć uwagę na właściwości, którymi się wyróżniają, ale też kieruj się renomą producenta, a nawet opinią specjalistów oraz innych użytkowników tych soczewek. To pozwoli Ci dobrać soczewki progresywne, z których naprawdę będziesz zadowolony.

Przygotowaliśmy po pierwsze kilka cech, którymi naszym zdaniem powinny wyróżniać się wysokiej jakości i po prostu warte uwagi soczewki progresywne. Oto, jakie powinny być dobre soczewki progresywne:

  • wysoki poziom uwodnienia – najlepiej powyżej 45%;
  • wykonane z materiału silikonowo-hydrożelowego;
  • wygodne i niewyczuwalne przez cały dzień, abyś mógł całkowicie zapomnieć o swojej wadzie wzroku;
  • sporą zaletą jest technologia SmartTears, która zawiera składniki naturalnych łez, co ma być gwarantem, że oczy będą nawilżone na stałym poziomie przez cały dzień, więc nie trzeba będzie obawiać się suchością;
  • powinny zawierać filtr UV, który dodatkowo ochroni oczy przed groźnym i szkodliwym dla oczu promieniowaniem UV.

Poza tym pamiętaj o tym, żeby wybrać soczewki progresywne dostosowane do Twojego trybu życia. Do wyboru masz modele miesięczne oraz jednodniowe. Jednak to nie wszystko, gdyż ważny jest także tryb, w jaki należy je nosić. Soczewki miesięczne dostępne są do noszenia w trybie dziennym, co oznacza, że wieczorem należy je ściągnąć, a później zdezynfekować, aby móc założyć je kolejnego dnia, oraz modele całodobowe.

Jeśli chodzi konkretnie o to, jak dobrać soczewki progresywne i jakie modele wybrać, to na pewno warto zwrócić uwagę na:

Zobacz także RANKING SOCZEWEK PROGRESYWNYCH

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak dobrać soczewki kontaktowe progresywne, dzięki którym odzyskasz na nowo pełną ostrość widzenia.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię