Jak dobrać parametry soczewek kontaktowych i odczytać je z opakowania?

Zastanawiasz się jakie parametry soczewek kontaktowych będą dla Ciebie najlepsze. Jakie wybrać moce, jaką krzywiznę i średnicę. Zapraszamy do artykułu – wyjaśnimy dokładnie jak dokonywać zakupu soczewek kontaktowych.


Zbliżenie na bok pudełek soczewek z parametrami.

Tylko zapisane parametry i soczewki

Najlepszą drogą do utrzymania oczu w zdrowiu i dobrej kondycji jest używanie takich soczewek kontaktowych, jakie na wizycie w gabinecie zalecił specjalista. Soczewki takie są idealnie dobrane, indywidualnie dla każdego pacjenta. Takie soczewki leżą na oczach idealnie, zatem parametry takie jak krzywizna (BC) i średnica (DIA) są dopasowanie.

Parametry soczewek kontaktowych nie są równe każdej marce soczewek

Fakt, że parametry krzywizny i średnicy dla danej soczewki kontaktowej pasują na oku, nie oznacza, że te same parametry w przypadku innej marki soczewek będą leżały tak samo - wręcz przeciwnie. Każda soczewka posiada inną konstrukcję, inną technologię produkcji, zatem i parametry, mimo że takie same, będą zupełnie inaczej układały soczewkę na oczach.

Parametry z recepty okularowej a soczewki kontaktowe

Absolutnie nie są to te same parametry i to warto podkreślić na samym początku. Soczewki posiadają nie tylko parametry dotyczące wady wzroku, ale także parametry kształtu i budowy soczewki. Samemu pacjent nie jest w stanie dopasować sobie odpowiednio soczewki kontaktowej.

Moce soczewek kontaktowych mogą różnić się od mocy soczewek okularowych, które nosimy i są cały czas odpowiednie. To wszystko spowodowane jest zmianą ognisokowej wystepującej w przypadku korekcji w okularach (znajdują sie dalej od oka), a w soczewkach kontaktowych (leżą bezpośrednio na oku). Dla mocy wyższych od 3,25 moc soczewki kontaktowej zmieni się, zależnie czy jest to moc dodatnia czy ujemna.

Osoby używające okularów korygujących astygmatyzm mogą być prawie pewne, że ich parametry soczewek kontaktowych będą zupełnie inne niż te w okularach.

Wniosek z tego taki, że nie warto samemu próbować, bo możemy nie tylko zepsuć sobie wzrok, ale i wydać niepotrzebnie pieniądze na testowanie różnych rodzajów soczewek i szukaniu tych dla siebie. Lepiej wybrać się na wizytę do specjalisty, przymierzyć soczewki próbne i mieć pewność dobrego i zdrowiego dopasowania.

Jak odczytać parametry z opakowania / co wybrać przy zamawianiu?


Opakowanie soczewek Air Optix Aqua ze stroną pokazującą parametry     Opakowanie ACUVUE 1-day MOIST ze stroną pokazującą parametry soczewek     Bok opakowania soczewek z informacją o parametrach.

 

PWR / sphere

moc sferyczna soczewek kontaktowych, zwykle podawana jako pierwsza wartość korekcji wady wzroku (czasami przy mocy 0,00 specjaliści nie zapisują wartości mocy sferycznej podając jedynie cylinder i oś)

CYL

moc cylindra; dotyczy soczewek kontaktowych korygujących astygmatyzm

AX / AXIS

oś soczewki kontaktowej; dotyczy soczewek kontaktowych korugujących astygmatyzm

ADD / MAX ADD

addycja, czyli dodatek do wyraźnego widzenia bliży; dotyczy soczewek progresywnych

BC

krzywizna soczewek kontaktowych; zwykle jest standardowa dla danego produktu lub produkt posiada 2-3 różne krzywizny do wyboru

DIA

średnica soczewek podawana w mm

Przykładowa recepta dopasowanych soczewek kontaktowych (tutaj soczewki toryczne):


Karteczka z wypisanymi parametrami soczewek

Bardzo ważne jest także sprawdzanie daty ważności soczewek kontaktowych.
 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
2020-11-21 19:57:55
e-mail ukryty napisał/a: Dopasowywanie
Dziękuję za informacje! Już zaczęłam się załamywać, że skoro gorzej widzę w soczewkach niż okularach to znaczy, że muszę z nich zrezygnować. A tu się okazuje, że po prostu musze dobrze je dopasować, dziękuję!!
2020-02-23 00:02:10
att napisał/a: Dzięki za te informacje
informacje które tu doczytałem są bardzo pomocne (myślałem że moc okularów morze być taka sama na soczewkach )lub zamawianie soczewek bez wizyty u specjalisty .Mogłem sobie zepsuć wzrok jakbym tego nie przeczytał dzięki
Pokazuje 1-2 z 2 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię