Krzywizna soczewki – co to? Czy ma znaczenie?

W końcu zdecydowałeś się, aby skorzystać z komfortu soczewek kontaktowych i udałeś się do sklepu internetowego, aby je zakupić, ale… liczne niezrozumiałe skróty widniejące w opisie wybranego przez Ciebie produktu sprawiły, że się poddałeś? Nic się nie martw – wszystko Ci wyjaśnimy! W tym artykule dowiesz się, co to jest krzywizna w soczewkach kontaktowych, czyli parametr BC. Podpowiemy Ci również, czym może skutkować zła krzywizna soczewki i jak odpowiednio ją dobrać – tak, abyś mógł zacząć korzystać z tej metody korekcji wzroku bez żadnych wątpliwości!


To warto wiedzieć:

Krzywizna soczewki – co to znaczy?

Skrót BC (ang. base curve), czyli bazowa krzywizna soczewki to parametr opisujący jej geometrię – to właśnie on świadczy o tym, jak wypukłe lub płaskie jest szkło kontaktowe. Wartość, którą opisywana jest krzywizna BC, zazwyczaj mieści się w przedziale od 8,3 do 9 mm. Im mniejsza jest ta liczba, tym bardziej wypukła jest soczewka – większa świadczy zaś o jej bardziej spłaszczonym kształcie.

Krzywizna soczewki kontaktowej umożliwia precyzyjne dopasowanie jej do oka. Geometria rogówki różni się bowiem w zależności od osoby, dlatego też w świecie korekcji wzroku rozwiązanie „one size fits all” nie istnieje. Przed zakupem kontaktów musisz poznać więc swoje indywidualnie dobrane parametry soczewek kontaktowych – tutaj dowiesz się, jak je dobrać oraz odczytać z opakowania.

krzywizna soczewki kontaktowej

Czy krzywizna soczewek ma znaczenie?

To niezwykle ważne, abyś zaopatrzył się w soczewki o parametrach precyzyjnie dobranych do Twoich oczu – dzięki temu będą one odpowiednio korygowały Twoją wadę wzroku, a ich użytkowanie będzie całkowicie komfortowe. Nie będziesz musiał martwić się o to, że soczewka nie chce przykleić się do oka lub powoduje dyskomfort podczas noszenia.

Zła krzywizna soczewki może skutkować szeregiem problemów, m.in.:

  • Nieskuteczna korekcja wzroku, a z czasem nawet pogłębienie wady.
  • Dyskomfort i uczucie ciała obcego w oku.
  • Wypadanie lub przesuwanie się soczewki.
  • Podrażnienie oka, które może doprowadzić nawet do infekcji – tutaj poznasz 5 najczęstszych infekcji oczu.

Co to jest krzywizna soczewki – jak dobrać parametr BC?

Jaką krzywiznę soczewki wybrać, aby cieszyć się korzyściami, które niesie ze sobą ta metoda korekcji wzroku? To zależy do Twojej indywidualnej anatomii oka. To niemożliwe, aby samodzielnie dobierać soczewki kontaktowe. Robiąc to, ryzykujesz utratą pieniędzy wydanych na soczewki, które okażą się niezdatne do noszenia – noszenie niedopasowanych kontaktów może zaś skutkować nawet poważnymi problemami zdrowotnymi.

krzywizna soczewki

Dobór parametrów może odbyć się tylko i wyłącznie w gabinecie okulisty czy optometrysty specjalizującego się w kontaktologii, czyli w dobieraniu soczewek kontaktowych. Do jakiego specjalisty lepiej się udać? Na to pytanie odpowiemy we wpisie na naszym blogu!

Dobór odpowiedniej krzywizny soczewki jest możliwy za pomocą keratometrii – to procedura, która pozwala na szczegółowe zbadanie geometrii rogówki. Odbywa się w nowoczesnym urządzeniu zwanym keratometrem, które w zaledwie kilka minut pozwoli specjaliście dopasować pacjentowi odpowiednie soczewki kontaktowe.

Wiesz już, o co chodzi z krzywizną w soczewkach i jak dobrać ten parametr, aby zapewnić sobie najwyższy komfort widzenia i zdrowie oczu. Teraz pozostało już tylko udać się do gabinetu kontaktologa na profesjonalny dobór soczewek miękkich, oraz zakupić nowe szkła kontaktowe zgodnie z receptą. Dzięki temu zapomnisz o swojej wadzie wzroku i będziesz mógł cieszyć się błyszczącym spojrzeniem każdego dnia!

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię