Źle dobrane soczewki - kiedy do tego dochodzi?

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z noszeniem soczewek kontaktowych? Dzięki temu już wkrótce będziesz cieszyć się ogromną wygodą, a także szerokim kątem widzenia. Jednak problem może się pojawić, gdy będziesz mieć źle dobrane soczewki. Wtedy ich noszenie nie będzie skuteczne. Przekonaj się, kiedy najczęściej pojawiają się utrudnienia, przygotuj się na nie, a na pewno uporasz się z nimi i już wkrótce skorzystasz z soczewek kontaktowych.


4 najczęstsze problemy przy doborze soczewek

Wybór odpowiednich soczewek nie jest łatwy np. ze względu na choroby oczu. W takim przypadku konieczne jest to, żebyś wyleczył wszelkie infekcje, ponieważ mogą przeszkadzać w trakcie dokonywania pomiarów. Poza tym drobne rany sprawiają, że noszenie soczewek nie jest wygodne, a samo badanie wzroku nie zawsze jest miarodajne. Nie są to jedyne problemy, które zwiększają ryzyko źle dobranych soczewek. Sprawdź zatem, jakie utrudnienia pojawiają się najczęściej.

Brak przygotowania do doboru soczewek

Ten problem dotyczy przede wszystkim dzieci, które nie wiedzą, jak będzie przebiegał cały proces związany z dopasowywaniem soczewek. Ważne jest to, żebyś wcześniej wyjaśnij maluchowi, na czym będzie polegało badanie. Dzięki temu nie będzie się bać, co może skutkować źle dobranymi soczewkami. W konsekwencji ich noszenie będzie wywoływać u dziecka spory dyskomfort, co sprawia, że niechętnie będzie wybierać soczewki. Dlatego tak ważne jest to, by uświadomić najmłodszym, iż badanie oczu nie jest straszne, ale też nie sprawi im bólu.

Niektóre schorzenia

Zwróć uwagę na to, że występowanie niektórych chorób oczu może utrudniać wybór odpowiednich soczewek. Zazwyczaj wiąże się to z typowymi objawami tych schorzeń np. nadmiernym łzawieniem oczu lub zbyt szybkim wysychaniem gałki ocznej. Oczywiście taka sytuacja nie oznacza tego, że jesteś zmuszony do rezygnacji z noszenia soczewek, po prostu wykaż się większą cierpliwością, a wtedy specjaliści na pewno wybiorą dla Ciebie odpowiedni model. Zazwyczaj największe trudności pojawiają się w przypadku następujących schorzeń:

  • Zespołu suchego oka — wtedy szczególnie dokuczliwe jest uczucie piasku w oczach, co zazwyczaj powoduje dyskomfort w trakcie noszenia soczewek. Jednak wdrożenie właściwego leczenia w połączeniu z dobrze dobranymi soczewkami przyniesie znaczną poprawę.
  • Zespołu Sjögrena — przy tym schorzeniu zauważalne jest upośledzenie wydzielania łez, przez co spojówka i rogówka są suche. W takiej sytuacji soczewki również mogą delikatnie podrażniać oko, zatem najpierw potrzebne jest leczenie, a następnie właściwe soczewki.
  • Alergii — uczulenie na niektóre tworzywa nie musi wiązać się z koniecznością rezygnacji z soczewek. W końcu obecnie dostępnych jest wiele antyalergicznych modeli, więc na pewno znajdziesz wariant dostosowany do Twojego zdrowia.
  • Astygmatyzmu rogówkowego — w przypadku sporej wady konieczna jest delikatna korekta rogówki przy pomocy miękkich lub twardych soczewek. Szczegóły powinien ustalić specjalista, więc kieruj się przede wszystkim jego opinią, a wtedy na pewno postawisz na odpowiedni model soczewek.

Brak jednoznacznego celu

Przed tym, jak zdecydujesz się na noszenie soczewek kontaktowych, weź pod uwagę sytuacje, kiedy chcesz z nich korzystać. Dzięki temu na pewno postawisz na odpowiedni model. Szczególnie ma to znaczenie, jeżeli stawiasz na soczewki w trakcie pływania bądź podczas innej aktywności sportowej związanej z wodą. W takim przypadku załóż jednodniowe soczewki, a na pewno będziesz cieszyć się nie tylko dobrym zdrowiem, ale również wyraźnym wzrokiem. W przypadku codziennych sytuacji typu praca, nauka itp. możesz wybierać zarówno jednodniowe, jak i dwutygodniowe lub miesięczne soczewki.

Problem ze sprawnością manualną

Bardzo często prawdziwym problemem nie są źle dobrane soczewki, ale ich niewłaściwe założenie. Czasem wynika to z braku sprawności manualnej. W takiej sytuacji koniecznie skorzystaj z pomocy innej osoby, ponieważ tylko wtedy prawidłowo założysz soczewki, a także zadbasz o ich higienę. Dzięki temu będziesz cieszyć się dobrym wzrokiem i zapomnisz o jakimkolwiek dyskomforcie w trakcie noszenia soczewek.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię