Ciało obce w oku – co robić?

Wystarczy rzęsa, ziarnko piasku, niewielka ilość kurzu bądź czegokolwiek innego – oko łzawi, piecze, drażni. Jedynym wyjściem jest usunięcie ciała obcego z oka, tylko jak to skutecznie zrobić? Sprawdźcie poniżej. Jak usunąć ciało obce z oka.

Wszystko zależy od rodzaju obiektu, który dostał się do naszego oka. Nie bez znaczenia jest również głębokość podrażnienia tkanek oka – w poważniejszych przypadkach jedynym rozwiązaniem będzie wizyta u specjalisty – tylko on jest w stanie w całości usunąć niepożądany „element” z oka.

Pyłki, kurz czy inne drobne obiekty można samodzielnie usunąć. Wystarczy przepłukać oko roztworem do tego przeznaczonym – np. solą fizjologiczną, płynem do płukania soczewek bądź kroplami do oczu; jeśli jednak nie dysponujecie wymienionymi wyżej środkami, jedynym wyjściem będzie skorzystanie z przegotowanej ostudzonej wody.

Jeśli płyny bądź krople nie pomogą, konieczne będzie użycie chusteczki higienicznej bądź patyczków kosmetycznych. Wystarczy odchylić powiekę i delikatnie usunąć ciało obce w taki sposób, by nie doszło do uszkodzenia rogówki. Warto pamiętać o zasadzie – jeśli wyczuwane przez nas ciało obce znajduje się pod górną powieką, najlepiej będzie spoglądać w dół; jeśli natomiast umiejscowione jest w okolicach dolnej powieki, pomocne może się okazać spoglądanie w górę.

Pamiętajcie, by nie ryzykować uszkodzeniem gałki ocznej w celu uniknięcia wizyty u specjalisty. Może się bowiem okazać, że obiekt, który dostał się do naszego oka jest na tyle niebezpieczny, że jedyną osobą, która może go usunąć będzie lekarz. Pamiętajcie również o zakładaniu okularów ochronnych w momencie wykonywania prac, podczas których dojść może do uszkodzenia narządu wzroku.

Zdrowych i pełnych blasku oczu Życzy Bezokularow.pl – soczewki kontaktowe  

soczewki jednodniowe | soczewki miesięczne soczewki toryczne | soczewki progresywne płyny do soczewek | krople nawilżające do oczu

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii