Co robić gdy soczewka utknie na oku?

Utknięcie soczewki na oku przysparza dużo zmartwienia i dyskomfortu, a zdarzyła się niemal każdemu użytkownikowi kontaktów. Może się to zdarzyć z różnych powodów, takich jak nadmierna suchość oczu czy nieodpowiednia technika zdejmowania, jednak czasami winowajcą jest po prostu pech. Na szczęście istnieją skuteczne i bezpieczne sposoby na poradzenie sobie z tym problemem! W tym artykule zdradzimy Ci, co zrobić, jak soczewka utknie na oku i jak zapobiec takim sytuacjom w przyszłości.


Soczewki kontaktowe stają się coraz bardziej popularnym sposobem na korekcję wzroku – w końcu ich wygoda i wszechstronność są nieocenione. Wiele osób jednak wciąż nie jest do nich przekonana ze względu na strach co do utknięcia szkieł na oku. Na szczęście te komplikacje można łatwo obejść – przeprowadzimy Cię przez proces usuwania soczewki utkniętej w oku tak, abyś na dobre pozbył się lęku.

co zrobić gdy soczewka utknie na oku

Utknięcie soczewki w oku – przyczyny

Aby bezpiecznie usunąć przyklejoną soczewkę z oka, musisz najpierw poznać przyczyny, które spowodowały taki obrót sytuacji. Może przyczynić się do niej bowiem kilka czynników, które łatwo jest skorygować. Ta wiedza pomoże Ci również zapobiec takim incydentom w przyszłości.

Tak więc oto najczęstsze przyczyny soczewki utkniętej na oku:

Nadmierna suchość oka

To najczęstsza przyczyna problemów z utknięciem kontaktów. Gdy nakładasz soczewki na oko, tak naprawdę nie mają one bezpośredniego kontaktu z rogówką – są osadzone bowiem bezpośrednio na filmie łzowym. Gdy oko nie jest wystarczająco nawilżone, wilgoć łez odparowuje zarówno z jego powierzchni, jak i z soczewek. Wówczas zaczynają one mieć bezpośredni kontakt z rogówką i ze względu braku odpowiedniego nawilżenia przywierają do niej.

Ryzyko zaistnienia takiej sytuacji zwiększa się w przypadku osób pracujących przed komputerem przez wiele godzin dziennie, a także tych, które zmagają się z zespołem suchego oka – zobacz, na czym polega to schorzenie. Suchości oczu i przyklejeniu soczewek do oka sprzyja również silny i suchy wiatr, niska wilgotność powietrza oraz klimatyzacja.

Nieodpowiednia technika zakładania lub zdejmowania soczewek

Niewłaściwe obchodzenie się z soczewką podczas jej zakładania lub zdejmowania może doprowadzić do tego, że przyklei się do oka. Mowa tu o przede wszystkim niewłaściwym umieszczeniem soczewki na rogówce oraz o dotykaniu jej suchymi lub nieumytymi dłońmi.

Jak się dowiedzieć, co poszło nie tak przy manewrowaniu soczewką? Zapoznaj się z naszym kompletnym poradnikiem na temat tego, jak powinno wyglądać zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych. Następnie upewnij się, że wszystko robisz tak, jak powinieneś. Jeśli tak – przyczyna tego, dlaczego soczewka utknęła w oku, zapewne leży gdzieś indziej.

Nieodpowiednio dopasowane parametry soczewek

Noszenie soczewek kontaktowych, których parametry nie zostały odpowiednio dopasowane do Twoich oczu, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem ich utknięcia na oku. Zbyt duże lub małe wartości krzywizny i średnicy mogą powodować nie tylko dyskomfort oraz podrażnienie, ale i utknięcie soczewki w oku.

Najczęściej ma to miejsce w przypadku samodzielnego doboru kontaktów bez konsultacji ze specjalistą. To błąd – zobacz, jak dobrać parametry soczewek i odczytać je z opakowania, aby uniknąć ich nieprawidłowego doboru do Twoich oczu.

Nadmierne tarcie oczu

Każdemu zdarzy się czasem potrzeć oko ze zmęczenia, lub gdy wpadła do niego drobinka kurzu. Jednak natarczywe tarcie oczu może w końcu doprowadzić do komplikacji, takich przesunięcie soczewki kontaktowej i jej utknięcie w oku. Z tym odruchem najczęściej zmagają się alergicy – zobacz, czy soczewki dla alergików do dobra metoda korekcji wzroku.

Zbyt długie stosowanie soczewek

Nagminnie nosisz soczewki kontaktowe dłużej, niż jest to zalecane? Nie trzymasz się wyznaczonego czasu użytkowania soczewek miesięcznych, lub nosisz te jednodniowe przez więcej niż jeden dzień? Taka praktyka jest nie tylko niebezpieczna zdrowia Twoich oczu, ale i może przyczynić się do nadmiernego przywierania szkieł kontaktowych do oczu, gdy już zdecydujesz się na ich zdjęcie.

Co zrobić, gdy soczewka przyklei się do oka?

Wiesz już, jakie są przyczyny utknięcia soczewki w oku. Teraz czas wziąć się do działania. Co zrobić, gdy soczewka przyklei się do oka i nie jesteś w stanie jej zdjąć? Przede wszystkim są Ci potrzebne odpowiednie narzędzia – krople nawilżające do oczu lub płyn multifunkcyjny do soczewek. Nie masz ich akurat pod ręką lub musisz uzupełnić zapasy? Zakup je w naszym sklepie!

co zrobić gdy soczewka utknie na oku

Wystarczy obficie przepłukać oko kroplami lub płynem, zamknąć je i delikatnie masować powiekę okrężnymi ruchami. Soczewka zacznie odzyskiwać swój pierwotny poziom nawilżenia, a po upływie kilku sekund poczujesz, że się odkleiła i swobodnie porusza się po oku. Wówczas możesz przystąpić do zdejmowania szkła kontaktowego tak, jak zazwyczaj.

Co zrobić, gdy soczewka wpadnie za oko? Czy to możliwe?

Czasem, gdy soczewka przy zdejmowaniu zniknie z pola widzenia, możesz zastanawiać się – co zrobić, gdy soczewka wpadnie za oko? Na szczęście to fizycznie niemożliwe – zarówno oko, jak i wewnętrzna strona powiek są pokryte spojówką. To nic innego jak cienka membrana, która uniemożliwia ciałom obcym dojście do tylnej części oka. Gdy soczewka jest niewidoczna na oku – oznacza to, że znajduje się pod górną lub dolną powieką.

Co zrobić, gdy soczewka wejdzie pod powiekę?

Aby łatwo pozbyć się soczewki, która wejdzie pod powiekę, trzeba potraktować je jak każde inne ciało obce w oku – tutaj dowiesz się, co robić w takiej sytuacji. Przede wszystkim nie panikuj! Również i w tym przypadku należy wspomóc oko dodatkowym nawilżeniem i obficie przepłukać je odpowiednim roztworem. Przyda Ci się również patyczek higieniczny.

Musisz pamiętać o jednej, ważnej zasadzie, która ułatwi Ci wyjęcie soczewki. Jeśli znajduje się ona pod dolną powieką, spoglądaj w górę. Zaś jeśli utknęła ona pod górną powieką – patrz w dół. Odchyl powiekę i postaraj się zlokalizować zagubione szkło kontaktowe. Skorzystaj z pomocy drugiej osoby, jeśli masz taką możliwość.

Gdy już odnajdziesz soczewkę, która wpadła pod powiekę – naciśnij na nią delikatnie przy pomocy miękkiej końcówki patyczka higienicznego, a następnie wysuń w stronę kącika oka. Będziesz mógł potrzebować do tego kilku prób, jednak w większości przypadków uda Ci się usunąć soczewkę bez żadnego problemu.

Co zrobić, jak soczewka utknie w oku? Kiedy do lekarza?

W sporadycznych sytuacjach może zdarzyć się, że gdy soczewka utknie w oku, nie będziesz w stanie samodzielnie jej usunąć. Absolutnie nie powinieneś ryzykować urazem oka w celu uniknięcia wizyty u specjalisty. Okulista lub optometrysta będzie w stanie sprawnie i szybko usunąć soczewkę, dlatego nie bój się i skorzystaj z pomocy gdy czujesz, że jej potrzebujesz!

Soczewka utknęła w oku – co zrobić, aby zapobiec temu w przyszłości?

Umiejętność usuwania soczewki, która utknęła na oku jest równie ważna co wiedza, jak zapobiec takim sytuacjom w przyszłości. Przede wszystkim ważne jest dbanie o odpowiedni poziom nawilżenia oczu i soczewek przez cały dzień. Najlepiej będzie, jeśli buteleczkę kropel do oczu będziesz zabierać ze sobą wszędzie – do pracy i szkoły, na wyjścia ze znajomymi i podróże. Dzięki temu unikniesz suchości i związanego z nią przyklejenia soczewki do oka.

Po przeczytaniu naszego poradnika o zdejmowaniu i zakładaniu soczewek zauważyłeś błąd, który mogłeś popełnić przy obchodzeniu się z nimi? W takim razie to niezwykle ważne, abyś odświeżył swoją wiedzę i na nowo nauczył się obchodzenia z soczewkami. Tylko tak będziesz w stanie zażegnać problem ich utknięcia w oku raz na zawsze.

Masz tendencje do zbyt długiego użytkowania soczewek, lub zapominasz zdejmować je na noc? W takim razie lepszym wyborem będą dla Ciebie soczewki całodobowe, które zakupisz w naszym sklepie.

Masz alergie i często pocierasz oczy rękami, przez co soczewka często przykleja się do rogówki lub wpada pod powiekę? Wyposaż się w wysokiej jakości krople do oczu z hialuronianem sodu i korzystaj z nich za każdym razem, gdy czujesz pieczenie lub swędzenie. Idealnym wyborem będą tu krople EyeLove Dry Eye Drops, które zagwarantują Ci natychmiastową ulgę od objawów alergii.

Jeśli zachowasz odpowiednią higienę soczewek kontaktowych, zadbasz o utrzymanie nawilżenia oczu na optymalnym poziomie i będziesz stosował się do zaleceń producenta kontaktów – ryzyko utknięcia szkieł kontaktowych spadnie niemalże do zera. Jak więc widzisz, bezproblemowe użytkowanie soczewek jest możliwe!

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię