Czym jest zaćma pourazowa?

Zaćma pourazowa to zmętnienie soczewki, które jednak nie ma związku z procesem starzenia. Jak nazwa wskazuje – jest to schorzenie spowodowane urazem. Jakie są objawy zaćmy pourazowej i w jaki sposób się ją leczy?


Zaćma pourazowa - co warto wiedzieć?

Zaćma pourazowa – na czym polega?

Zaćma pourazowa, w odróżnieniu do najczęściej występującej odmiany tej choroby, nie dotyczy wyłącznie osób po 60. roku życia. Zaćma powszechnie jest kojarzona z problemem osób starszych. Ale zmętnienie soczewki, które zaburza przenikanie światła do oka, może zostać wywołane uszkodzeniem bez wpływu procesu starzenia. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku wypadku. Zaćmę pourazową może spowodować nie tylko bezpośrednie uderzenie gałki ocznej, ale też głowy i okolic oczodołu.

Porównaj to z charakterystyką zaćmy wrodzonej.

Zaćma pourazowa

Najczęstsze przyczyny zaćmy pourazowej

Do zaćmy pourazowej może dojść w wyniku wielu sytuacji. Najczęściej jest ona konsekwencją wypadków komunikacyjnych. Warto zauważyć, że w ostatnich latach wyraźnie wzrosła liczba wypadków na hulajnogach. Wzrost popularności tego sposobu przemieszczania się po miastach, siłą rzeczy zwiększył swój udział w wypadkach.

Przyczyną zaćmy pourazowej może być ciało obce, które dostało się do oka wskutek nieostrożności podczas prac. Zmętnienie soczewki oka następuje też z powodu oparzeń termicznych lub chemicznych. Zaćma pourazowa może mieć związek z oparzeniami wywołanymi przez promienie UV.

Przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego możesz uchronić się poprzez noszenie soczewek kontaktowych z filtrem UV.

Lekarze odnotowują także przypadki zaćmy pourazowej, która powstała w wyniku porażenia prądem. Możemy wyróżnić znane w medycynie przypadki zaćmy pourazowej:

  • popromiennej
  • hutniczej
  • elektrycznej

Zaćma pourazowa - objawy

Istnieje także zaćma pourazowa określana jako powikłana. Ten rodzaj schorzenia bywa spotykany u pacjentów, którzy zmagają się z jaskrą albo ze zwyrodnieniem barwnikowym siatkówki.

Objawy zaćmy pourazowej

Objawy zaćmy pourazowej są takie same, jak w przypadku innych rodzajów katarakty. Zmętnienia powstające na soczewce, uniemożliwiają prawidłowe przenikanie światła do siatkówki. Pacjenci najczęściej skarżą się na:

  • brak ostrości
  • zamglenia
  • widzenie niewyraźne
  • problemy z oszacowaniem odległości między obiektami
  • zamazane kontury przedmiotów
  • trudności z rozpoznawaniem kolorów

Leczenie zaćmy pourazowej

Leczenie zaćmy pourazowej przebiega w ten sam sposób, jak w innych rodzajach katarakty. Obecnie wykonuje się operacje usunięcia zaćmy, które nie wymagają hospitalizacji pacjenta. Krótka procedura usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpienia jej soczewką sztuczną, jest bezpieczna i mało inwazyjna. Powikłania po operacji zaćmy należą do rzadkości. Po krótkiej rekonwalescencji pacjent odzyskuje komfort widzenia. Sprawdź również na czym polega zaćma wtórna.
 

 


Bibliografia:

  1. G. S. Okoye, B. Gurnani, Traumatic Cataract [w:] National Library of Medicine, August 2023 (dostęp: 30.01.2024).
  2. D. Zamora de la Cruz, M. Garzon, J. Arrieta-Comacho, Management of Traumatic Cataract [w] American Academy of Ophthalmology, August 2016 (dostęp: 30.01.2024).
  3. F. Kuhn, Traumatic cataract: what, when, how [w:] Graefe's Archive for Clinical and Experimental Ophthalmology, April 2010, vol. 248 (dostęp: 30.01.2024).

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię