7 sposobów na czerwone oczy

Czerwone oczy to jedna z najczęściej pojawiających się dolegliwości, która sugerować może występowanie choroby lub schorzenia okulistycznego. Przekrwienie jest również objawem podrażnienia powierzchni oka. W większości przypadków nie stanowi ono powodów do zmartwień. Mimo wszystko warto kontrolować stan swoich oczu, by nie dopuścić do wystąpienia niepożądanych dolegliwości. Przyczyny czerwonych oczu są bardzo rozległe. Z tego też względu istnieje wiele sposobów na skuteczną walkę z nimi. Dowiedz się jak sobie z tym radzić!


Najważniejsze informacje:


 

Jakie są przyczyny czerwonych oczu?

Czerwone oczy są jednym z objawów wielu schorzeń oraz chorób narządu wzroku. Nie zawsze muszą one zwiastować poważne problemy. Często są jednak sprzężone z innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak łzawienie, pieczenie, ból czy świąd oczu. Zastanawiając się nad skutecznymi sposobami walki z przekrwieniem oczu, warto dowiedzieć się jakie mogą być ich przyczyny. 

czerwone oczy

Do najczęstszych przyczyn czerwonych oczu należą:

  • Zmęczenie – zbyt mała ilość snu oraz natłok pracy połączony z długotrwałym stresem mogą przyczynić się do przekrwienia oczu. Narząd wzroku jest bardzo wrażliwy oraz szybko informuje nas o wszelkich nieprawidłowościach. Fakt, że oczy pracują przez cały czas, zapewniając nam odbiór wrażeń z otoczenia sprawia, że nietrudno o ich nadmierne zmęczenie. 
     
  • Praca przy komputerze – wielogodzinna praca przed ekranem komputera oraz innych urządzeń elektronicznych wpływa negatywnie na narząd wzroku. Jesteśmy wtedy wystawieni na nadmierną ekspozycję światła niebieskiego, a dodatkowo zapominamy o mruganiu. Sprzyja to zaczerwienieniu oczu oraz ich przesuszeniu. Zbyt mała ilość filmu łzowego zaburza funkcje ochronne.
     
  • Alergie – czerwone oczy to jeden z objawów alergicznego zapalenia spojówek. Osoby uczulone skarżą się na przekrwienie szczególnie w okresie wiosenno-letnim, gdy ilość alergenów drastycznie wzrasta. Reakcją organizmu na kontakt substancji uczulającej ze spojówką jest m.in. nadmierne łzawienie oraz zaczerwienienie oczu.
     
  • Choroby oczu – czerwone oczy towarzyszą również wielu schorzeniom okulistycznym. Zaliczamy do nich m.in. jęczmień, zapalenie rogówki, zapalenie błony naczyniowej lub zapalenie spojówki, a także jaskrę. Z tego powodu nie należy bagatelizować długo utrzymującego się przekrwienia i czym prędzej skorzystać z pomocy specjalisty, jakim jest okulista.
     
  • Wylew podspojówkowy – jednym z drastycznie wyglądających schorzeń, które objawia się czerwonym okiem jest wylew podspojówkowy. Jest to nic innego jak krwotok pod cienką, zewnętrzną, błoną oka, jaką jest spojówka. Mimo iż schorzenie to zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla narządu wzroku, może wywołać niemałe zamieszanie z uwagi na swój groźny wygląd.
     
  • Mechaniczny uraz oka – przekrwione oko może być wynikiem uszkodzenia mechanicznego powierzchni oka, spowodowanego np. obecnością ciała obcego. Struktury narządu wzroku są niezwykle delikatne, dlatego nietrudno naruszyć je podczas codziennych czynności, np. dotknięcia szczoteczką od tuszu do rzęs lub przetarcia paznokciem. Jeśli nie doszło do poważnego urazu, ból oraz zaczerwienienie oczu powinno ustąpić w przeciągu kilkunastu minut. 

jak radzić sobie z czerwony oczami?

Jak radzić sobie z zaczerwienieniem oczu?

Sposoby na pozbycie się czerwonych oczu są bardzo indywidualne i zależą przede wszystkim od przyczyny ich wystąpienia. W przypadku gdy oczy są delikatnie podrażnione, skuteczne okazać mogą się domowe sposoby, które szybko przyniosą oczekiwaną ulgę. W poważniejszych stanach zalecana jest jednak konsultacja okulistyczna i dokładne badanie oczu. 

Jakie są najlepsze sposoby na czerwone oczy?

1. Specjalistyczne krople do oczu

Na rynku dostępne są specjalne krople o działaniu obkurczającym naczynia krwionośne i minimalizującym podrażnienie. Zawierają one substancje takie jak tetryzolina i nafazolina, które świetnie sprawdzają się w przypadku podrażnienia oczu przez czynniki środowiskowe, kosmetyki oraz alergeny.  Ich stosowanie nie powinno jednak być dłuższe niż 2-3 dni. 

2. Popularne sztuczne łzy 

Doskonałym sposobem na wiele uciążliwych dolegliwości narządu wzroku są sztuczne łzy, czyli nawilżające krople do oczu. Łagodzą one podrażnienie i przekrwienie oraz co istotne, można nabyć je bez recepty i stosować bezpiecznie nawet kilka razy dziennie. By zwiększyć uczucie ukojenia, krople przechowywać można w lodówce. 

3. Okłady z herbaty

Domowe okłady z herbaty to jeden ze sposobów, który z uwagi na łatwą dostępność produktów, wykorzystać można w każdym momencie. Wystarczy zaparzyć w szklance wody saszetki herbaty lub ziół, np. czarnej, zielonej lub rumianku oraz odczekać do wystygnięcia. Schłodzone saszetki należy nałożyć na powieki oraz trzymać około 15 minut. Są one skuteczne w redukowaniu zaczerwienienia oczu, a także w przypadku wystąpienia zapalenia spojówek. 

4. Zimne okłady 

Zimne okłady niwelują zaczerwienienie oczu poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych. Ich wykonanie jest banalnie proste, a efekty skuteczne. Wystarczy namoczyć ręcznik w misce z wodą i lodem oraz nałożyć go na oczy na 5-10 minut. Czynność tę powtarzać można kilka razy dziennie. 

5. Plasterki ogórka

Działanie plasterków ogórka nałożonych na oczy to nie mit! Dzięki wielu witaminom i minerałom zawartym w ogórku, ma on szerokie spektrum działania, m.in. redukuje zaczerwienienie, nawilża oczy oraz działa kojąco i zmniejsza ewentualny obrzęk. Cienkie plasterki ogórka należy nałożyć na oczy oraz odczekać  15 minut.

6. Specjalistyczne płatki ogórkowe na oczy

Rynek pełen jest obecnie rozwiązań specjalistycznych na czerwone oczy. Jednym z takich produktów są płatki ogórkowe, które zawierają ekstrakt z tego warzywa. Ponadto bogate są w witaminy oraz wyciągi z ziół.

7. Odpoczynek 

Nie ma lepszej metody profilaktyki oraz leczenia niż odpoczynek. Odpowiednia ilość snu oraz relaks dla oczu przyniosą oczekiwane rezultaty w postaci redukcji czerwonych oczu. Zaleca się również ograniczenie korzystania z komputera i innych sprzętów elektronicznych, szczególnie wieczorami oraz nocą i przy nieodpowiednim oświetleniu. 

sposoby na czerwone oczy

Bibliografia:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/313606#home-remedies
  2. https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/home-remedies-bloodshot-eyes-when-to-see-doctor
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię