Badanie VEP u okulisty – wskazania i przebieg

Badanie VEP należy do jednej z nowoczesnych technik diagnostycznych, przeznaczonych do kontroli sprawności widzenia. Służy głównie do oceny działania nerwu wzrokowego, czyli odcinka łączącego gałkę oczną z korą mózgową. Sprawdź jakie są wskazania do przeprowadzenia badania VEP i jak się do niego przygotować.


Co warto wiedzieć przed badaniem VEP?

Kiedy okulista wykonuje badanie VEP?

Badanie VEP znane jest również jako „wywoływany potencjał wzrokowy”, czyli visual evoked potential. Wskazaniem do wykonania badania VEP jest szereg nieprawidłowości, które mogą wskazywać na problemy w układzie nerwowym. Należą do nich nie tylko neurologiczne zaburzenia widzenia, ale również niejednoznaczne objawy, których pochodzenie jest dla lekarza niejasne:

Badanie VEP jest bardzo istotne dla pacjentów cierpiących na różne choroby neurologiczne. Jedną z nich jest stwardnienie rozsiane, któremu często towarzyszy zapalenie nerwu wzrokowego. Specjalista może skierować na badanie VEP osobę, u której występuje niedowład kończyn górnych lub dolnych.

Wskazaniem do przeprowadzenia badania VEP są objawy oczopląsu. Dzięki tej metodzie okulista może rozpoznać, z którym typem choroby ma do czynienia (bowiem oczopląs dzielimy na samoistny, motoryczny lub wtórny). Sprawdź jakie badania wykonasz u okulisty na NFZ.

Badanie VEP u dzieci

Jeżeli istnieją niepokojące sygnały, wskazujące na zaburzenia widzenia u dziecka, które nie posiadło jeszcze umiejętności czytania i komunikowania się, lekarz może wybrać badanie VEP. Ostrość widzenia zwykle jest w pierwszej kolejności sprawdzana za pomocą tablicy Snellena, co w przypadku najmłodszych pacjentów jest niemożliwe.

Badanie VEP u dzieci dotkniętych niedowidzeniem pozwala na oszacowanie rokowań leczenia.

Jak wygląda badanie VEP?

Badanie VEP polega na obserwacji i rejestrowaniu procesu przekazywania sygnałów z oka do kory mózgowej. Nie wymaga to stosowania kropli rozszerzających źrenice, jak w przypadku niektórych badań okulistycznych. Procedura badania VEP rozpoczyna się od umieszczenia na głowie pacjenta elektrod. To dzięki nim można monitorować całe zjawisko. Tu warto podkreślić, że ta metoda diagnostyczna jest bezbolesna i nieodczuwalna w żaden sposób przez pacjenta.

Badanie VEP

Całość odbywa się na siedząco, a osobie poddanej badaniu VEP prezentowane są na monitorze obrazy. Innym rodzajem bodźca, wykorzystywanym do badania, jest rozbłysk światła. Lekarz widzi na ekranie w jaki sposób sygnały pokonują drogę przez nerw wzrokowy. Trwa to zwykle nie więcej niż 15 minut.

Przygotowanie do badania VEP. Co warto wiedzieć wcześniej?

Jeśli zostałeś skierowany na badanie VEP, a nosisz okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe – zapytaj lekarza jak postępować w tej sprawie. Warto upewnić się, czy np. soczewki powinny być wcześniej ściągnięte z oka.

Jak w przypadku wszystkich badań okulistycznych, pacjent powinien być wyspany i spokojny. Jeżeli zdiagnozowano u Ciebie wcześniej jakąś chorobę oczu, np. zaćmę lub jaskrę, to koniecznie poinformuj o tym osobę, która będzie wykonywać badanie VEP.  

W ramach przygotowania do badania VEP warto wiedzieć wcześniej, że pacjent powinien zgłosić się na nie z umytą i suchą głową. Nie należy używać przedtem żadnych kosmetyków do włosów, takich jak olejki, balsamy, lakiery czy żele. Mogą one utrudniać przytwierdzenie elektrod.
 

 


Bibliografia:

1. G. Miura, Visual Evoked Potentials for the Detection of Diabetic Retinal Neuropathy [w:] International Journal of Molecular Sciences 2023, 24(8) (dostęp: 29.11.2023).
2. S. Handley, M. Sustar, M. Pompe, What can visual electrophysiology tell about possible visual-field defects in paediatric patients [w:] Eye (London) 2021 Sep; 35(9) (dostęp: 29.11.2023).
3. S. Nehamkin, M. Windom, T. Syed, Visual evoked potentials [w:] American Journal of electroneurodiagnostic technology 2008 Dec;48(4) (dostęp: 29.11.2023).

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię