Drganie powieki – jakie są jego przyczyny? Jak się go pozbyć?

Drgająca powieka to zazwyczaj nieszkodliwa, lecz wyjątkowo natarczywa dolegliwość, która potrafi skutecznie uprzykrzyć dzień. Jest bezbolesna, lecz niekomfortowa i w dużym stopniu utrudnia koncentrację. W sporadycznych przypadkach może być sygnałem ostrzegawczym przed innymi zaburzeniami, które mogą mieć miejsce w organizmie. Co oznacza drganie powieki, jak się go pozbyć i jak mu zapobiegać? Na te pytania odpowiemy w artykule.


Czym jest drganie powieki?

Drganie powieki to mimowolny odruch powodowany przez skurcze mięśnia okrężnego oka. To właśnie on pozwala na mruganie i zamykanie oczu. Istnieją czynniki, które mogą zaburzać jego działanie – prowadzą one do występowania drażniącego drgania powieki.

Do dziś naukowcy nie są pewni, jaki dokładnie mechanizm stoi za tymi skurczami. Ogólnie przyjęta jest jednak teoria, że proces ten związany jest z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu jąder podstawnych. Są to części ośrodkowego układu nerwowego, które odpowiadają za sprawną wymianę informacji pomiędzy mięśniami a korą mózgową i pniem mózgu.

Najczęściej drganie powieki górnej lub dolnej jest objawem nieszkodliwych i łatwych do wyleczenia przyczyn, oraz mija samoistnie po kilku dniach. Gdy skurcze powiek utrzymują się dłużej niż kilka tygodni, należy udać się do lekarza – mogą być wtedy wynikiem poważniejszego schorzenia.

drganie powiek

Drganie powieki – przyczyny

Drganie powieki często następuje w odpowiedzi na ogólny stan organizmu. Większość powodów, które za tym stoją, można łatwo wyeliminować. A więc co oznacza drganie powieki? Najczęstsze przyczyny to m.in.:

  • Przeciążenie oczu – np. wieczorne czytanie przy słabym oświetleniu lub wielogodzinna praca przed ekranem komputera. W tym przypadku okulary do komputera to konieczność – możesz zaopatrzyć się w nie w sklepie wOkularach.pl i użytkować wraz z soczewkami.
  • Zmęczenie i stres – jeśli przepracowujesz się i mało śpisz, częściej zauważysz u siebie napady drgania powieki.
  • Niedobory minerałów takich jak magnez, potas czy wapno – to pierwiastki kluczowe dla regulacji działania mięśni i układu nerwowego, których niedobór będzie objawiać się bolesnymi skurczami i dokuczliwym drganiem powieki.
  • Choroby oczu – na drganie powieki mogą mieć również wpływ wszelkie infekcje i stany zapalne narządu wzroku, np. zapalenie rogówki czy zespół suchego oka. Więcej informacji na ich temat znajdziesz na naszym blogu.
  • Nadmierne spożycie alkoholu, nikotyny czy kofeiny – zobacz, jaki jeszcze jest wpływ kawy na wzrok.

W rzadkich przypadkach drganie powieki jest długotrwałe i wyjątkowo uciążliwe, a także towarzyszą mu inne niepokojące objawy. Może być wtedy symptomem poważniejszego schorzenia o naturze neurologicznej lub ogólnoustrojowej, które wymaga odpowiedniej diagnostyki u specjalisty. Mogą to być:

  • Oczopląs – uczucie, które wiele osób określa jako „latające oko” przywodzi na myśl drganie powieki, jednak częściej związane jest z oczopląsem. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się więcej na jego temat.
  • Zespół Tourette’a – to choroba, która charakteryzuje się występowaniem tików, czyli mimowolnych ruchów i skurczów mięśni. Mogą one obejmować również powieki.
  • Dyskopatia szyjna – drganie powieki może być efektem zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie na odcinku szyi. Wysunięty krążek międzykręgowy może naciskać na nerw i tym samym upośledzać jego funkcjonowanie.
  • Stwardnienie rozsiane – drganie powieki w przypadku schorzenia układu nerwowego jest spowodowane przez nieprawidłowości w przewodzeniu impulsów nerwowych pomiędzy mózgiem a mięśniami. Prowadzi to do wszelkiego rodzaju skurczów i odrętwień.
  • Kurcz powiek – gdy pacjent skarży się na silne skurcze powiek oka, tzw. pulsujące oko, przyczyny tych dolegliwości mogą leżeć w dystonii. To choroba neurologiczna, która polega na występowaniu bezwarunkowych ruchów mięśni. W tym przypadku występuje nie tylko drganie powieki, ale i jej silne zaciskanie.
  • Guz mózgu a drganie powieki – to często występujący objaw w tej chorobie nowotworowej.
  • Hashimoto – drganie powieki niekiedy związane jest z przewlekłym zapaleniem tarczycy i związaną z nim niedoczynnością.

To tylko przykładowe choroby, które mogą objawiać się drganiem powieki. Jak widać – powodów, dlaczego drga powieka, jest bardzo wiele. Pamiętaj, aby w razie potrzeby udać się na profesjonalną diagnostykę – tylko wtedy będziesz w stanie poznać prawdziwą przyczynę.

skacząca powieka

Badanie lekarskie drgającej powieki opiera się na zmierzeniu poziomu minerałów i witamin we krwi, a także sprawdzeniu ogólnego stanu zdrowia oczu. Możliwe, że lekarz skieruje na badanie dna oka – tutaj dowiesz się, na czym polega. W poważniejszych przypadkach będzie to badanie fizykalne u lekarza neurologa, a dodatkowo również badanie obrazowe mózgu.

Jak pozbyć się drgania powieki?

Skacząca powieka nie daje Ci spać już od dłuższego czasu?

W zależności od jej przyczyny pomóc mogą Ci następujące rzeczy:

  • Suplementacja brakujących witamin i minerałów oraz luteiny. Jeśli po badaniu krwi okazało się, że masz niedobory magnezu, potasu, sodu lub witaminy B, przyczyna drgania powieki może leżeć właśnie tutaj. Jak najszybciej wyposaż się w wysokiej jakości suplementy w aptece. Jaki magnez na drganie powieki? Wybierz suplement, który ma jak największą zawartość kationów magnezu Mg2+.
  • Zapracuj nad zmniejszeniem stresu w swoim życiu. Spróbuj spać przez co najmniej 8 godzin dziennie, nie przepracowuj się i w miarę możliwości unikaj nadmiernych zmartwień. Zastanów się nad wprowadzeniem do swojego życia technik relaksacyjnych, które pomogą Ci uporać się z negatywnymi emocjami.
  • Nie przeciążaj oczu. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie w trakcie czytania, stosuj krople nawilżające, a jeśli każdego dnia spędzasz dużo czasu przed ekranem – chroń oczy przed szkodliwymi efektami światła niebieskiego. Zobacz, jak powinna wyglądać praca z komputerem dla użytkowników soczewek kontaktowych.
  • Ogranicz kawę, alkohol i nikotynę. Nadmiar używek wpływa negatywnie na cały organizm – jeśli z nich zrezygnujesz, ciało odpłaci Ci się dobrym zdrowiem i brakiem irytujących dolegliwości takich jak drganie powieki.
  • Skonsultuj się z lekarzem jeśli powyższe sposoby nie przyniosły skutku i po kilku tygodniach drganie powieki nie ustało – on znajdzie przyczynę dolegliwości. Zostanie dopasowane leczenie, które będzie zależało od powodu, dlaczego drży powieka.

Pamiętaj więc, że jeśli dopadnie Cię drganie powieki – przyczyna tej dolegliwości to prawdopodobnie nic niebezpiecznego. Dbaj o zdrowie przez cały rok, aby uniknąć jej nawrotów. Jednak jeśli masz złe przeczucia na temat męczących Cię objawów, nie wahaj się skontaktować ze swoim lekarzem.

 

Bibliografia:

Shih-Ying Lee, Szu-chia Lai, Clinical and Electrophysiological Analysis of Chronic Eyelid Twitching, 2017
Abd Alkader Jafer Chardoub, Bhupendra C. Patel, Eyelid Myokymia, 2022
Banik Rudrani MD, Neil R. Miller MD, Chronic Myokymia Limited to the Eyelid Is a Benign Condition, 2004
Kalina Trifonova, Kiril Slaveykov, Dimitar Dzhelebov, Eyelid Myokymia – Is It a Warning Sign?, 2019

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię