Metody wytwarzania soczewek kontaktowych

Wiecie już z czego zrobione są soczewki, jak się je użytkuje i jaka jest ich historia. Dziś przyszła pora na to by dowiedzieć się jakimi metodami są one wykonywane. Ciekawych tego, jak powstaje soczewka zapraszamy do dalszej lektury:)

Soczewki miękkie

Soczewki kontaktowe miękkie starszej generacji wykonywane są materiału hydrożelowego uwadnianego do odpowiednich wartości, tak by zapewnić rogówce wymianę tlenową. Nowy, czyli silikonowo-hydrożelowy polimer dzięki zawartości silikonu jest znacznie bardziej przyjazny naszej rogówce, gdyż przepuszcza więcej tlenu. Woda w nowej generacji soczewek ma za zadanie sprawić, by użytkowanie było jak najprzyjemniejsze.

.

Jak się robi soczewkę kontaktową? W produkcji soczewek miękkich możemy wyróżnić dwie metody. . Pierwsza, czyli odlew z formy

W tym przypadku płynny polimer wstrzykiwany jest do formy, która po dociśnięciu kształtuje soczewkę w odpowiedni sposób nadając jej określoną moc, krzywiznę i średnicę. Następnie taką soczewkę utwardza się, by polimer mógł stanowić szkielet soczewki na tyle trwały by się nie odkształcał i na tyle elastyczny aby był komfortowy. Po uwodnieniu soczewkę umieszcza się w bistrze wypełnionym płynem odpowiednim do jej przechowywania.

.

Druga, czyli spin-casting

Tutaj polimer umieszczony jest w wirującej formie. Dzięki sile odśrodkowej dopasowuje się do niej uzyskując odpowiedni kształt, moc i średnicę. Następnie tak samo jak w poprzednim przypadku soczewkę uwadnia się w odpowiednim procencie i zamyka się w opakowaniu.

Soczewki twarde

Tutaj sposób produkcji jest nieco inny. Płynny polimer utwardza się a następnie tnie się go na małe bloki z których wycinane są  gotowe soczewki. Wewnętrzną powierzchnię takiej soczewki kształtuje się termicznie a następnie wykańcza. Tego typu proces pozwala dopasować soczewkę do indywidualnych parametrów pacjenta, które ze względy na różnego typu choroby czy urazy mogą być niestandardowe.

.

Zapraszamy do Bezokularow.pl  

soczewki jednodniowe | soczewki miesięczne soczewki toryczne | soczewki progresywne płyny do soczewek | krople nawilżające do oczu

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię