Jak przechowywać soczewki kontaktowe?

Jeżeli chcesz korzystać z soczewek kontaktowych o dłuższym czasie użytkowania, to musisz wiedzieć w jaki sposób je prawidłowo przechowywać. Jest to warunek ich trwałości i higieny, a co za tym idzie – komfortu widzenia. Sprawdź co jest potrzebne do przechowywania soczewek kontaktowych.


Praktyczny poradnik - jak przechowywać soczewki kontaktowe?

Rodzaje soczewek a ich przechowywanie

Przechowywanie soczewek ma bezpośredni związek z ich rodzajem. Ten problem może nas całkowicie nie interesować, jeśli korzystamy z soczewek jednodniowych. Dzieje się tak dlatego, że w ich przypadku rozpakowujemy sterylne opakowanie i możemy nosić nasze szkła kontaktowe przez cały dzień. Po ściągnięciu ich z oka – po prostu je wyrzucamy.

To rozwiązanie ma wiele zalet i jest przydatne szczególnie wtedy, gdy używamy soczewek tylko czasami lub gdy wybieramy ten wariant np. podczas podróży. Soczewki jednodniowe nie wymagają przechowywania.
Przechowywanie soczewek kontaktowych powinno nas interesować, gdy decydujemy się na produkty o dłuższym czasie użytkowania. Najczęściej wybierane są:

Istnieją także soczewki, które możemy nosić aż przez trzy miesiące. Ten rodzaj produktów znajdziemy w kategorii soczewek kwartalnych.

Co jest potrzebne do przechowywania soczewek kontaktowych?

O przechowywaniu szkieł kontaktowych mówimy najczęściej w odniesieniu do soczewek noszonych w trybie dziennym. To najbardziej rozpowszechniony sposób korzystania, który polega na tym, że soczewki zakładamy rano, a wieczorem ściągamy, oczyszczamy i umieszczamy na noc w pojemniku.

Do przechowywania soczewek kontaktowych potrzebujemy dwóch rzeczy:

1. Pojemnik na soczewki – to niewielki pudełko z tworzywa sztucznego, które podzielone jest na dwie okrągłe komory. W jednej z nich umieszczamy soczewkę z prawego oka, a w drugiej soczewkę z lewego oka. Wybór jest ogromny, a każdy z pojemników zapewnia właściwą ochronę dla soczewek.

 


Możesz także korzystać z antyseptycznego pojemnika na soczewki. Jego wewnętrzna powierzchnia jest wyposażona w jony srebra, które wykazują działanie przeciwbakteryjne.

2. Płyn do soczewek kontaktowych – to roztwór o właściwościach nawilżających i dezynfekujących. Jest niezbędny do utrzymania prawidłowej higieny, ponieważ podczas noszenia szkieł kontaktowych, na ich powierzchni gromadzą osady. To naturalny proces związany z fizjologią oka i filmu łzowego. Dodatkowo do naszych oczu mogą trafiać różne zanieczyszczenia z powietrza oraz przenoszone na dłoniach.

Płyn do soczewek pełni następujące funkcje:

  • rozpuszcza osady białkowe
  • usuwa tłuste pozostałości
  • zabija wirusy
  • likwiduje bakterie

Dowiedz się także >> jaki jest skład płynu do soczewek?

Po ściągnięciu soczewek, należy je za każdym razem dokładnie przepłukać i oczyścić. Soczewki umieszczone w pojemniku powinny być zanurzone w płynie pielęgnacyjnym. Wszystkie te działania mają na celu zapobieganie infekcjom oka.

Zastanawiasz się ile soczewka może leżeć bez płynu? Zaledwie 15-20 minut. Po tym czasie ulega ona przesuszeniu, przez co traci swoje właściwości. Dla użytkownika oznacza to obniżenie komfort widzenia, a materiał, z którego wykonana jest soczewka może łatwo ulec uszkodzeniu.

Jak przechowywać soczewki kontaktowe?

Przechowywanie soczewek kontaktowych – dlaczego jest tak ważne?

Prawidłowe przechowywanie szkieł kontaktowych wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo i wygodę. Miękkie soczewki są bardzo delikatne i łatwo tracą wilgotność. A to właśnie nawilżenie materiału jest kluczowe. Właściwa pielęgnacja sprawia, że pozostają one elastyczne i dobrze przylegają do powierzchni rogówki.

Noszenie soczewek nieoczyszczonych lub źle zdezynfekowanych, może spowodować namnażanie się na ich powierzchni drobnoustrojów. To z kolei niesie niebezpieczeństwo nieprzyjemnych i groźnych dla wzroku infekcji oka.

O czym trzeba pamiętać przechowując soczewki kontaktowe?

Przechowując soczewki kontaktowe, trzeba pamiętać o terminie przydatności płynu. Zwróć uwagę, że producent zawsze umieszcza na opakowaniu datę oraz informację jak długo płyn zachowuje swoje właściwości po otwarciu. Rzecz w tym, że gdy otworzymy butelkę – płyn ma kontakt z powietrzem. Termin przydatności płynu do soczewek może wynosić od otwarcia butelki średnio 3 miesiące. Jeśli nie zostanie zużyty przez ten czas – należy go wyrzucić. To zbyt duże ryzyko, że nasze soczewki nie zostaną należycie zdezynfekowane.

Jeśli zdarzyło Ci się wyrzucić przeterminowany płyn – być może kupujesz opakowania o zbyt dużej pojemności, jak na Twoje potrzeby. W naszym sklepie znajdziesz wysokiej jakości preparaty renomowanych producentów różnej pojemności. Sprawdź:

Bardzo praktyczne są także zestawy płynów do soczewek  w większym i mniejszym opakowaniu jednocześnie.

Pamiętaj też o tym, że jeśli jesteś użytkownikiem soczewek całodobowych, to również musisz od czasu do czasu je ściągnąć w celu przeczyszczenia i dezynfekcji. Obowiązkowym elementem podczas ściągania i zakładania szkieł kontaktowych, jest też każdorazowe i dokładne mycie rąk.

Co zrobić jak nie ma płynu do soczewek?

Czasem może się zdarzyć, że niespodziewanie zabraknie Ci płynu do soczewek. Jak wówczas postąpić? Czy jest możliwe, by czymś zastąpić płyn do soczewek? Z pewnością nie może to być woda – ani z kranu, ani przegotowana. W awaryjnych sytuacjach możesz posłużyć się solą fizjologiczną.

Jeżeli potrzebujesz znaleźć coś w charakterze zastępczego pojemnika na soczewki – możesz posłużyć się np. szklanką lub małym słoiczkiem ze szkła. Najpierw musisz takie naczynie wyparzyć, wlewając do środka wrzątek. Po osuszeniu, wypełnij je solą fizjologiczną i zanurz w nim soczewki i przykryj (np. małym talerzykiem. To oczywiście rozwiązania tymczasowe i nie powinno być wykorzystywane na co dzień.

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię