Jak nawilżyć oczy bez kropli?

Suchość oczu to zmora dzisiejszych czasów, jednak krople do oczu jedynie łagodzą objawy tej dolegliwości, bez wpływu na jej przyczynę. Jeśli chcesz cieszyć się optymalnym poziomem nawilżenia oczu każdego dnia, leczenie objawowe nie wystarczy – musisz zdusić suchość w zarodku. W tym artykule pokażemy Ci, jak to zrobić!


Spis treści:

jak nawilżyć oczy bez kropli nawilżających

Jak nawilżyć oczy bez kropli? Dlaczego oczy są suche?

Aby dowiedzieć się, jak nawilżyć oko bez kropli, trzeba najpierw zrozumieć fizjologię, która stoi za jego suchością. Do jej najczęstszych przyczyn należą:

 • Zaburzenie działania gruczołów łzowych, wiążące się z niewystarczającą ilością produkowanych łez. Jeśli ciekawi Cię, skąd się biorą łzy człowieka i jaką pełnią rolę – zapoznaj się z wpisem na naszym blogu.
 • Dysfunkcja gruczołów Meiboma, w przypadku której ilość łez jest wystarczająca, jednak ich skład jest nieprawidłowy, przez co zbyt szybko odparowują z oka.
 • Czynniki zewnętrzne, do których oczy są nieprzystosowane, w wyniku czego dochodzi do ich przesuszenia.

Jeśli suchość oczu jest w Twoim przypadku wyjątkowo dokuczliwa i znacznie utrudnia Ci wykonywanie codziennych czynności, powinieneś udać się do gabinetu okulisty. Specjalista przeprowadzi wywiad lekarski i zbada ogólny stan zdrowia oczu, aby precyzyjnie ustalić przyczynę tego stanu i dopasować odpowiednie leczenie.

Jeśli zaś suchość powoduje u Ciebie jedynie niewielki dyskomfort, lub zmagasz się z nią tylko od czasu do czasu – warto wypróbować domowe sposoby na nawilżenie oczu bez kropli. Dzięki temu w skuteczny i naturalny sposób poprawisz swój komfort widzenia!

Pamiętaj jednak, że krople nawilżające do oczu są Twoim sprzymierzeńcem, a nie przeciwnikiem! Grają niezwykle ważną rolę w walce z suchością, dlatego też nie bój się korzystać z ich dobrodziejstw. Chcesz zrezygnować z kropli, ponieważ miałeś z nimi w przeszłości złe doświadczenia? Wcale nie musisz tego robić.

Wystarczy wybierać te zdrowsze dla oczu – np. EyeLove comfort monodose bez konserwantów. Ich doskonały skład oraz najwyższa higiena użytkowania to gwarancja braku jakichkolwiek negatywnych skutków ubocznych, nawet przy długotrwałym i intensywnym stosowaniu. Jednak również sporadyczne zakraplanie oczu znacznie wspomoże Twoje oczy w walce z suchością!

Jak nawilżyć oczy bez kropli? Kuracja na gruczoły Meiboma

Gruczoły Meiboma znajdują się w powiekach i odpowiadają za produkcję tłustej substancji lipidowej, która jest niezbędnym składnikiem filmu łzowego. Dzięki jej zawartości, łzy nie odparowują tak szybko z oka i są w stanie skuteczniej nawilżać jego powierzchnię. Czasem dochodzi do ich infekcji, w przypadku której mowa o zapaleniu brzegów powiek – zobacz, co to za choroba.

Niezwykle częstym zjawiskiem jest za to dysfunkcja gruczołów Meiboma, która jest jedną z głównych przyczyn zespołu suchego oka. Może być ona skutkiem ubocznym przyjmowanych leków, czy też efektem chorób skórnych. Produkcja łoju przez gruczoły Meiboma obniża się również z wiekiem, dlatego z suchymi oczami często zmagają się również seniorzy.

Jednak dominującą przyczyną dysfunkcji gruczołów Meiboma wciąż pozostają czynniki zewnętrzne. Należą do nich m.in. narażenie oczu na silny wiatr, nadmiar słońca, suche lub zanieczyszczone powietrze, a także długotrwałe wpatrywanie się w świecące ekrany urządzeń elektronicznych.

W takim razie jeśli zastanawiasz się, jak nawilżyć oko bez kropli – Twoim głównym celem powinna być poprawa funkcjonowania gruczołów Meiboma. Kluczowe jest więc udrożnienie ich oraz pobudzenie do bardziej intensywnej pracy. Dzięki temu poprawisz jakość filmu łzowego pokrywającego Twoje oczy i uzyskasz długotrwały komfort!

jak nawilżyć oczy bez kropli nawilżających

Oto jak poprawić funkcjonowanie gruczołów Meiboma krok po kroku:

 1. Nałóż na powieki ciepły okład na ok. 15 minut – może posłużyć Ci do tego termofor, butelka z ciepłą wodą czy świeżo ugotowane jajko, które trochę ostygło. To niezwykle ważne, aby temperatura była przyjemnie ciepła, a nie gorąca.

 2. Następnie wykonaj delikatny masaż powiek przez 5 minut – delikatnie naciskaj opuszkami palców na górne i dolne powieki oraz wykonuj okrężne ruchy.

Wykonuj ten zabieg raz lub dwa razy dziennie, oraz powtarzaj go przez 2 tygodnie – po tym czasie poziom nawilżenia oczu powinien znajdować się na optymalnym poziomie. Po kuracji, aby utrzymać jej efekty, stosuj ciepły okład wraz z masażem kilka razy w tygodniu.

W czasie terapii niezwykle ważna jest również odpowiednia higiena powiek, aby uniknąć ponownego zatkania gruczołów Meiboma. Tak więc gdy myjesz twarz, nie zapominaj o dokładnym wyczyszczeniu rzęs i skóry wokół oczu – używaj do tego jednak wyłącznie delikatnego żelu niepodrażniającego oczu. Możesz również oczyszczać brzegi powiek przy użyciu bawełnianego wacika lub patyczka higienicznego zamoczonego w ciepłej, przegotowanej wodzie.

Jak nawilżyć oczy bez kropli? Praktyczne wskazówki

Jeśli zależy Ci na nawilżeniu oczu bez użycia kropli, powinieneś stosować się również do kilku ważnych wskazówek. Dzięki nim nie tylko zwiększysz komfort oczu, ale przede wszystkim unikniesz ich nadmiernego wysuszenia.

 1. Nawadniaj się – to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na nawilżenie oczu osób, które nie piją wystarczająco dużej ilości wody. Odwodnienie organizmu wpływa na każdy zawarty w nim mechanizm – a w tym, na funkcjonowanie oczu. Jeśli zaczniesz pić więcej wody, Twoje ciało będzie w stanie produkować więcej łez. Efekt? Lepsze nawilżenie oczu!

 2. Mrugaj – ta porada może brzmieć banalnie, jednak to wcale nie tak oczywiste! Mruganie to mechanizm, dzięki któremu film łzowy jest stale rozprowadzany na oku, gwarantując jego nawilżenie. Więcej na ten temat dowiesz się w naszym artykule o tym, dlaczego mrugamy oczami.

  Częstotliwość przymykania powiek obniża się jednak w pewnych sytuacjach, takich jak korzystanie z komputera – nawet gdy nie zdajesz sobie z tego sprawy! Dlatego też pamiętaj o tym, aby mrugać więcej. Gdy poczujesz nieprzyjemną suchość, oderwij wzrok od ekranu i mrugaj szybko przez około 20 sekund.

 3. Chroń oczy przed słońcem – nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe ma destrukcyjny wpływ na wzrok, a jednocześnie jest jedną z głównych przyczyn suchości oczu. Dlatego też w słoneczne dni zawsze nakładaj wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV400, które zakupisz w naszym sklepie.

 4. Dbaj o nawilżenie powietrza w swoim domu – suche powietrze może podrażnić oczy i spowodować nadmierne odparowywanie łez z ich powierzchni. To duży problem zwłaszcza w sezonie grzewczym oraz w klimatyzowanych powietrzeniach. 

  Aby temu zapobiec, wyposaż się w praktyczny nawilżacz powietrza, lub zwiększ ilość pary wodnej w naturalny sposób – np. poprzez położenie mokrego ręcznika na ciepłym grzejniku.

Oto domowe sposoby dla każdego, kto zastanawia się, jak nawilżyć oko bez kropli – jednak mimo wszystko warto korzystać z nich w przypadku uczucia piasku pod powieką. Skorzystaj z naszych porad, aby cieszyć się długotrwałym efektem!

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię