Soczewki dla alergików — sezonowe alergie a soczewki kontaktowe

Dziś coraz więcej osób boryka się z sezonowymi alergiami. Wszystko wskazuje na to, że z czasem problem ten będzie jeszcze powszechniejszy. Jeśli należysz do grupy alergików, którzy mają też zdiagnozowaną wadę wzroku, to koniecznie musisz jeszcze bardziej dbać o swoje oczy. Sprawdź, czy w przypadku alergii powinieneś nosić soczewki kontaktowe i jeśli tak, to jakie soczewki dla alergików będą najlepszym rozwiązaniem?


Alergia sezonowa — objawy i czas występowania

Osoby, które mają problem związany z występowaniem u nich alergii sezonowej, nie są w komfortowej sytuacji. Szczególnie okres od wczesnej wiosny aż do jesieni to duże wyzwanie. Wiele zależy od tego, kiedy najintensywniej występuje dany alergen. W tym czasie pojawiają się u nich różne objawy, utrudniające normalne funkcjonowanie. W tym takżne znajdują się alergie oczu. W szczególności mowa tutaj o:

 • częstym kichaniu,
 • wodnistym katarze,
 • przekrwionych oczach,
 • obrzęku śluzówki,
 • łzawieniu i pieczeniu oczu,
 • obrzmiałych spojówkach,
 • swędzeniu oczu.

Oczywiście w jeszcze gorszej sytuacji są osoby cierpiące na alergię całoroczną, gdy alergenami są substancje, które bezustannie nas otaczają, np. kurz czy roztocza.

Zobacz także >> Ropiejące oczy u dziecka - jak temu zaradzić?

Brunetka kichająca z powodu alergii wziewnej

Alergie sezonowe a noszenie soczewek kontaktowych

Jak widać, wiele z objawów dotyczy nosa oraz oczu, więc czy znacząco wpływa to na noszenie soczewek kontaktowych? Niestety w niektórych przypadkach alergeny przenikają do oczu i powodują zapalenie spojówek, co znacznie pogarsza komfort związany z noszeniem soczewek kontaktowych. Oko uznaje, że soczewka to ciało obce, więc noszenie jej przestaje być komfortowe i może występować podrażnienie.

Jednak czy to oznacza, że w trakcie pylenia alergicy sezonowi nie powinni nosić soczewek kontaktowych? Większość okulistów zaleca na ten czas po prostu zmienić swoje nawyki. Najlepiej w okresie pylenia zastosować specjalne środki, które jak najbardziej złagodzą alergie. Dobrym sposobem może być zrezygnowanie na ten czas z soczewek wielorazowego użytku, które na przykład mogą być noszone przez miesiąc, na rzecz modeli jednodniowych.

Co ciekawe wielu specjalistów sądzi, że zakładanie soczewek kontaktowych w trakcie największego pylenia to znakomity pomysł. W ten sposób zapewnia się oczom dodatkową barierę przed alergenami i bakteriami. Przynajmniej w ten sposób mniejsza ich ilość dociera do oka.

Nie brakuje jednak również przeciwników noszenia soczewek w takiej sytuacji. Jednak naszym zdaniem najważniejsze jest skonsultowanie się ze specjalistami, aby dowiedzieć się, czy noszenie soczewek kontaktowych przy alergii sezonowej będzie na pewno dobrym rozwiązaniem. W końcu to sprawa bardzo indywidualna więc wizyta u lekarza na pewno pozwoli podjąć prawidłową decyzję.

Dlaczego soczewki jednodniowe są lepsze w trakcie nasilenia alergii sezonowej?

Na każdych soczewkach gromadzą się zanieczyszczenia i alergeny, które przenikają do oka. Jednak, kiedy będziesz je często zmieniać, to na pewno odczujesz pozytywną różnicą. Oprócz tego w okresie pylenia każde kolejne podrażnienie może być bardziej dokuczliwe dla Twoich oczu. Dlatego mycie soczewek wielorazowych przy pomocy specjalnego preparatu, mogłoby jeszcze dodatkowo podrażniać oczy. Szczególnie gdy zawarte są w nim sztuczne składniki. Zatem najrozsądniejszą opcją wydają się właśnie jednodniowe modele, które po całym dniu noszenia po prostu wyrzucasz do śmieci, a wraz z nimi zgromadzone zanieczyszczenia. Dbasz w ten sposób o wyższy poziom higieny, która zawsze jest ważna, ale w przypadku alergii jest jeszcze istotniejsza.

Zasady związane z noszenie soczewek kontaktowych przez alergików

Podczas nasilenia pylenia koniecznie stosuj się do następujących zasad, jeśli zdecydujesz się nosić soczewki kontaktowe:

 • Dbaj o higienę — myj ręce mydłem, a przed założeniem i ściągnięciem soczewek żelem antybakteryjnym.
 • Zażywaj leki na alergię przepisane przez lekarza.
 • Nie trzyj oczu.
 • Często nawilżaj oczy przy pomocy kropli z kwasem hialuronowym.
 • Zdejmuj soczewki kontaktowe na noc.
 • Chroń oczy przed słońcem.

Wszystko wskazuje na to, że zazwyczaj nie ma przeciwwskazań przed noszeniem soczewek kontaktowych w przypadku występowania alergii sezonowej. Najważniejsza jest obserwacja własnego organizmu i dobranie odpowiedniego rodzaju soczewek. Dodatkowe kontrole u specjalistów — alergologa oraz okulisty na pewno będą również znakomitą opcją.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię