Ropiejące oczy u dziecka – jak temu zaradzić?

Ropiejące oczy u dziecka budzą uzasadniony niepokój. Taki stan może pojawić się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, z kilku przyczyn. W jaki sposób to ocenić? Czym przemywać ropiejące oczy u dziecka? Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Wszystkie ważne informacje znajdziesz w naszym poradniku.


Ropiejące oczy u dziecka – jak to wygląda?

Ropiejące oczy u dziecka świadczą o stanie zapalnym. Jego skutkiem jest powstawanie w oku wydzieliny, która skleja rzęsy i powieki. Jest to nieprzyjemne, czasami bolesne. Delikatna skóra powiek jest nieco tkliwa.

Najtrudniejszym momentem w takim stanie są poranki, bowiem nagromadzona przez noc ropa potrafi bardzo utrudnić otwarcie oczu. Wysięk miewa różną gęstość i kolor – w zależności od przyczyn. Zasychając tworzy drażniące grudki. Ropiejącym oczom u dziecka często towarzyszą inne objawy.

Ropiejące oczy u dziecka

Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny

Przyczyn ropiejących oczu u dziecka może być kilka. Najczęściej stan zapalny w rejonie spojówek i kanalików łzowych rozwija się z powodu:

  • alergii
  • zakażenia bakteryjnego
  • infekcji wirusowej
  • ciała obcego w oku

Ropiejące oczy u dziecka przy katarze

Jeśli obserwujemy ropiejące oczy u dziecka przy katarze – prawdopodobnie przyczyną może być infekcja wywołana przez adenowirusy. W przeważającej części przypadków oznacza to zapalenie spojówek. Oprócz kataru i ropiejących oczu, możemy zaobserwować objawy typowe dla przeziębienia. Pojawia się też nadmierne łzawienie.

Charakterystyczny przebieg choroby w tym przypadku rozpoczyna się od jednego oka, a po kilku dniach przenosi się na drugie oko. Towarzyszą temu symptomy spadku odporności, takie jak ból głowy, osłabienie, stany podgorączkowe. Często współwystępuje światłowstręt i zaczerwienienie oczu. Oprócz zapalenia spojówek może wystąpić zapalenie rogówki.

Ropiejące oczy u dziecka z powodu alergii to konsekwencja zapalenia spojówek jako reakcji układu immunologicznego. Takie stany mogą się pojawiać w określonych miesiącach (gdy przyczyną są pyłki drzew lub traw). Jeżeli zauważamy u dziecka ropiejące oczy bez związku z porą roku – alergie mogą wywoływać roztocza obecne w kurzu, oraz sierść zwierząt. Katar w przypadku wszelkich alergii także jest częstym objawem. Porównaj to z ropostkiem - objawem groźnej infekcji.

Ropiejące oczy u dziecka – jak rozróżnić przyczynę?

Zakażenie bakteryjne jako przyczyna ropiejących oczu u dziecka, bywa skutkiem rozwoju gronkowców, paciorkowców i bakterii gram-ujemnych. W tym przypadku także występuje podrażnienie oczu. Jeżeli ropiejące oczy u dziecka wywołane są bakteriami – wydzielina jest dość gęsta i żółta, a jeśli przyczyną są bakterie chlamydii – ropa jest biało-żółta i towarzyszy jej śluz.

Gdy ropa w oku dziecka spowodowana jest wirusami – wydzielina jest bardziej wodnista. Podobnie jest w przypadku alergii. Jeśli winne są wirusy – możemy się spodziewać wspomnianych już objawów przeziębienia.

>> Sprawdź też informacje o zaćmie wrodzonej

Ropiejące oczy u dziecka – kiedy do lekarza?

Ropiejące oczy u dziecka wywołane bakteriami to około 1/3 przypadków. Zwykle interwencja lekarza nie jest konieczna, ponieważ objawy ustępują samoistnie w ciągu tygodnia – maksymalnie do 10 dni.

Ropiejące oczy u dziecka - kiedy do lekarza?

Samoograniczający charakter infekcji dotyczy także wirusów. Wizyta u lekarza z powodu ropiejących oczu u dziecka będzie potrzebna, gdy symptomy zakażenia nie mijają lub wręcz się nasilają. Czasami infekcja bakteryjna wymaga zastosowania antybiotyków. Ocena sytuacji zawsze należy do specjalisty.

Konieczne jest obserwowanie przebiegu infekcji, a niezwłoczny kontakt z lekarzem zalecamy gdy:

Konieczna jest konsultacja lekarska jeżeli ropiejące oczy u dziecka wywołane są ciałem obcym. Okulista powinien ocenić czy doszło do uszkodzeń. Zobacz także jak wyglądanie badanie wzroku u dzieci i niemowląt.

Jeśli ropiejące oczy u dziecka są spowodowane alergią – należy umówić się na wizytę u alergologa. Do leczenia wykorzystuje się leki przeciwhistaminowe oraz środki łagodzące. Nieleczona alergia może powodować pogłębianie się stanów zapalnych i rozwój astmy. Dla osób zmagających się z uczuleniami rekomenduje się stosowanie produktów polecanych dla takich osób. Zobacz: soczewki kontaktowe dla alergików.

Czym przemywać ropiejące oczy u dziecka?

Ropiejące oczy u dziecka w większości przypadków nie są groźne i po kilku dniach problem sam znika. Przez ten czas możemy pomóc dziecku domowymi sposobami. Do przemywania ropiejących oczu dziecka możesz zastosować ostudzony napar z rumianku. W przypadku mocno sklejonych powiek możemy zrobić najpierw okłady. Nasącz gazik chłodnym płynem i przyłóż do zamkniętych powiek. Następnie delikatnie pocieraj, wydobywając zaschnięte grudki.

Ropiejące oczy u dziecka można przemywać też przy użyciu roztworu soli fizjologicznej. Efekt oczyszczający jest znakomity. Można łagodzić objawy poprzez używanie kropli nawilżających do oczu. Są bezpieczne i przynoszą ulgę. Krople dla alergików zawierają dodatkowo naturalne składniki roślinne, które przywracają równowagę i przyspieszają regenerację filmu łzowego.

Ropiejące oczy u dziecka - czym przemywać?

Ropiejące oczy u dziecka – higiena to podstawa

Ropiejące oczy u dziecka 3-letniego i młodszego w kontekście higieny jest niewątpliwie problematyczne. Trudno wytłumaczyć maluchowi by nie pocierał powiek. Drobnoustroje przenoszą się u dzieci bardzo łatwo, a zapalenie spojówek jest bardzo zaraźliwe. Gdy przemywasz zaropiałe oczy dziecka – pamiętaj by przed przystąpieniem do tego i po tym umyć i zdezynfekować ręce.

Zobacz także >> czym jest retinopatia wcześnaków

Warto od wczesnego dzieciństwa wdrażać nawyki higieniczne, czyli systematyczne mycie rąk. Dbaj również o częstą wymianę ręczników i pościeli. Jeżeli ropiejące oczy u dziecka są wynikiem alergii niesezonowych – zminimalizuj czynniki ryzyka w domowej przestrzeni (na tyle, na ile to możliwe). Chodzi głównie o możliwość gromadzenia się kurzu. Mieszkanie będzie bardziej higieniczne pod tym względem, jeżeli zrezygnujesz z dywanów, zasłon i firan.

Czasami bardzo przykrą, ale jednak konieczną dla zdrowia dziecka decyzją, będzie rezygnacja ze zwierząt domowych. Lepiej zanim zdecydujemy się na jakiegoś pupila – wykonajmy testy alergiczne, by nie być zmuszonym do trudnych decyzji.

Krople na ropiejące oczy u dziecka bez recepty

Krople na ropiejące oczy u dziecka bez recepty są pomocne w łagodzeniu objawów alergii. Powodują one obkurczanie naczyń krwionośnych i zmniejszenie obrzęku. Sztuczne łzy i sól fizjologiczna także można kupić w aptekach bez recepty.
 

 

Bibliografia

  1. B. Villegas, J. Benitez-Del-Castillo, Current Knowledge in Allergic Conjunctivitis (dostęp: 17.05.2023).
  2. K. Fong, R. Lin, S. Chee, Infections of the eye [w:] Singapore medical journal 1996 Feb.37 (dostęp: 17.05.2023).
  3. S. Tuft, Polymicrobial infection and the eye [w:] The British journal of ophtomalogy 2006 Mar.90 (dostęp: 17.05.2023).
  4. J. Kański, A. Kubicka-Trząska, Choroby infekcyjne oczu, Wydawnictwo Medyczne, Górnicki 2021.
  5. I. Laudańska-Olszewska, M. Wilczyński, Ostre, okresowe, przewlekłe, alergiczne, zakaźne zapalenie spojówek – kiedy potrzebna jest konsultacja okulisty? [w:] Medycyna po Dyplomie nr 04/2017.
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię