O czym informuje nas wygląd źrenic?

Źrenicą nazywamy naturalny otwór w gałce ocznej występujący przed soczewką.  Jej podstawowym zadaniem jest regulowanie ilości światła wpadającego do oka. Im mniej światła w otoczeniu tym źrenica rozszerza się mocniej, aby go więcej wpuścić. Tym samym byśmy lepiej widzieli otaczające nas przedmioty. Natomiast gdy nasze oko wystawione jest na ekspozycję silnych promieni słonecznych np. podczas lata czy w zimie gdy światło odbijane jest przez śnieg, kurczy się by ochronić siatkówkę. Dlatego zalecane jest stosowanie okularów przeciwsłonecznych. Jednak pamiętajmy, okulary bez filtrów UVA i UVB wyrządzą nam więcej szkody niż gdybyśmy ich w ogóle nie zakładali. Przez to, że zacienione szkło przepuszcza mniej światła widzialnego rozszerza się źrenica, przepuszczając więcej szkodliwych promieni UV, które uszkadzają  wrażliwe stryktury oka. Na naszej stronie znajdziecie najnowocześniejsze okulary przeciwsłoneczne, które ochronią wasze oczy w jakże pięknym i modnym stylu. Włoska elegancja od Oliviero Contini, energetyczny Elisio Tessaro w linii Genesis oraz minimalistyczna marka K-Actor. Okulary przeciwsłoneczne przydadzą się w zimę równie mocno jak i w lato. Pamiętajcie :-) W przypadku wad wzroku jak dalekowzroczność źrenice są często zwężone na odwrót jak u krótkowidzów u których są one rozszerzone. Krótkowidz może sobie dodatkowo pomóc w lepszym widzeniu mrużąc oczy dzięki czemu ma lepszą głębie ostrości. Ma to związek z rozciąganiem i skurczeniem mięśni odpowiedzialnych za akomodację soczewki. Dzięki analizie wyglądu źrenic, jesteś w stanie ocenić stan w jakim znajduje się konkretna osoba. Czy jest pod wpływem silnych emocji czy może jest chora, albo jakie leki zażyła.

  • Rozszerzone źrenice mamy, gdy jest małe natężenie światła, przy takich bodźcach jak łaskotanie lub ból. Gdy się mocno wzruszymy lub przestraszymy też następuje rozszerzenie. Gdy patrzymy na coś co nam się podoba, także źrenice się rozszerzają. W takich stanach jak duszność czy nudności mamy większe źrenice. Popularnym lekiem powodującym rozszerzenie źrenic jest atropina - podawana nam u okulisty, by można było łatwiej wykonać badania.
  • Zwężone źrenice mamy w mocnym oświetleniu, podczas snu i akomodacji. Światłowstręt, podrażnienia nerwów oraz morfina pozostawia także taki efekt. Źrenice pełną bardzo ważną role w ocenie stanu pacjentów po urazach w zakresie układu nerwowego. Informując nierzadko jakie uszkodzenia nastąpiły w mózgu.

Oczy mówią nam też wiele o uczuciach i emocjach drugiej osoby. Są przecież  zwierciadłem duszy.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię