Badanie ciśnienia w gałce ocznej – dlaczego warto je robić?

Nie każdy zdaje sobie sprawę jak ważne jest to badanie. Jeśli ciśnienie okaże się zbyt wysokie skutkować może pojawieniem się wielu poważnych chorób – np. jaskry, dojść może nawet do utraty wzroku.


Gałka oczna

Gałkę oczną wypełnia tzw. płyn śródoczny (wodnista ciecz), który reguluje poziom uwodnienia oraz napięcia rogówki, jak również soczewki. Nie jest to bez znaczenia dla regularności wypukłości gałek oraz ich przejrzystości. Pod ciśnieniem wspomniany wyżej płyn napiera na ścianki oczu – jest to jak najbardziej naturalne zjawisko. Dojść jednak może, że ciśnienie to jest albo zbyt niskie albo zbyt wysokie. Jak to sprawdzić? Nie obędzie się bez omawianego przez nas badania.

.

Tonometria

To nic innego jak pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Prawidłowe ciśnienie wynosi od 10 do 21 milimetrów słupka rtęci (w skrócie mmHG). Co sygnalizować może za niskie/ za wysokie ciśnienie? Pierwsza ewentualność (mniej niż 10 mmHG) sygnalizować może zapalenie naczyniówki; najczęściej pojawia się w przypadku cukrzycy bądź wskutek urazów narządu wzroku. Natomiast zbyt wysokie skutkować może pojawieniem się jaskry, a co za tym idzie do znacznego uszkodzenia bądź całkowitego zniszczenia nerwu wzrokowego, co w przyszłości skutkować może utratą wzroku.

.

Dla kogo takie badanie?

Badanie powinno być wykonywane podczas każdej wizyty u okulisty. Jednak jeśli od jakiegoś czasu odczuwasz bóle gałek ocznych czy głowy – nie zwlekaj. Niepokojącym sygnałem może być również niewyraźne widzenie, jego całkowite zaniki lub dostrzeganie jasnych, świetlnych (tęczowych) punktów.

Na czym polega tonometria?

Badanie można wykonać na 3 różne sposoby. Pierwszy z nich, tzw. bezdotykowy polega na dmuchnięciu przez specjalną maszynę strumienia powietrza w gałkę oczną (air puff)– stopień ugięcia ukazuje informacje o obecnym ciśnieniu w gałce.

Drugą możliwością jest użycie tzw. tonometru aplanacyjnego – w tym przypadku konieczne będzie zastosowanie kropli znieczulających zawierających barwnik, a następnie okulista przykładając do oka specjalną lampę, przeprowadzi pomiar.

Trzeci, ostatni sposób to badanie z użyciem tzw. tonometru impresyjnego  – w tym przypadku okulista również zastosuje krople znieczulające, a za pomocą specjalistycznego przyrządu dokona badania ciśnienia.

Jeśli zauważycie silne zaczerwienienie oka, które utrzymuje się więcej niż dobę bądź ropną wydzielinę w oku – nie zwlekajcie, pora na wizytę u specjalisty.

Zdrowych oczu życzy Bezokualrow.pl – soczewki kontaktowe  

soczewki jednodniowe | soczewki miesięczne soczewki toryczne | soczewki progresywne płyny do soczewek | krople nawilżające do oczu

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię