Zapalenie nerwu wzrokowego - przyczyny, objawy, leczenie

W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam chorobę oczu, która może wydaje się niepozorna, ale może powodować naprawdę poważne zmiany w naszym organizmie i z naszym wzrokiem. Mało kto wie, że wspomniana wyżej choroba doprowadzić może do częściowej bądź nawet całkowitej utraty wzroku, łączy bowiem gałkę oczną z korą wzrokową. Warto poznać przyczyny, objawy oraz co niezwykle ważne – sposób leczenia omawianej przez nas choroby.


.

Zapalenie nerwu wzrokowego - dwa rodzaje

Rozróżnia się dwa rodzaje zapalenia nerwu wzrokowego, a mianowicie: wewnątrzgałkowe (gwałtowny przebieg; najczęściej zdarza się u dzieci w momencie rozpoznania chorób zakaźnych, m.in. świnki, ospy czy odry) oraz pozagałkowe (ostre zapalenie nerwu o trudnych do sprecyzowania przyczynach)..

Przyczyny zapalenia nerwu wzrokowego

Do głównych przyczyn choroby zalicza się: - infekcje, zatrucia związkami chemicznymi (np. alkohol metylowy) - choroby zakaźne (np. kiła) bądź neurologiczne (np. stwardnienie rozsiane) - cukrzycę

Pomocą w przypadku podejrzenia pojawienia się zapalenia, służy lekarz okulista, nierzadko również neurolog. Najczęściej rozpoznawanym rodzajem zapalenia, jest wspomniane wyżej zapalenie pozagałkowe – jest to zazwyczaj jeden z pierwszych objawów stwardnienia rozsianego. .

Objawy zapalenia nerwu wzrokowego

Warto zaznaczyć, że dojść może do częściowego bądź całkowitego zaniku nerwu – za charakterystyczny objaw uznać można znaczne obniżenie ostrości widzenia; zazwyczaj dochodzi również do pogorszenia postrzegania barw bądź do jego całkowitej utraty.

Pozostałe objawy sygnalizujące pojawienie się choroby:

-  znaczne zmiany w polu widzenia,

-  brak reakcji na światło,

ból podczas poruszania gałką oczną bądź podczas jej ucisku

Zazwyczaj choroba ta pojawia się nagle – nasz niepokój powinno wzbudzić gwałtowne osłabienie ostrości widzenia. Należy pamiętać, że nie wolno bagatelizować nawet początkowo błahych objawów – dojść bowiem może do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku, prowadzącego do jego całkowitej utraty. Zobacz jakie są inne neurologiczne zaburzenia widzenia. .

Leczenie zapalenia nerwu wzrokowego

W  diagnozie zapalenia nerwu wzrokowego konieczne jest podstawowe badanie okulistyczne – chociażby pola widzenia czy dna oka. Jednak by w pełni rozpoznać chorobę oraz jej przyczyny, pacjent otrzymuje skierowanie na rezonans magnetyczny, a także badanie elektrofizjologiczne. Warto wspomnieć, ze w przypadku zapalenia wewnątrzgałkowego kwestią priorytetową jest leczenie ognisk zapalnych, które przyczyniły się do pojawienia choroby. Najczęściej stosuje się leki sterydowe. Pamiętajcie o badaniach kontrolnych! Bezokualrow.pl

 

Bibliografia

1. Niżankowska M.H. Podstawy okulistyki. Wydanie II poprawione i uzupełnione. VOLUMED, Wrocław 2000.
2. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/neurookulistykaizez/122379,wewnatrzgalkowe-zapalenie-nerwu-wzrokowego [dostęp: 12.07.2022].
3. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/neurookulistykaizez/82722,zapalenie-pozagalkowe-nerwu-wzrokowego [dostęp: 12.07.2022].

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii