Zapalenie nerwu wzrokowego - przyczyny, objawy, leczenie
W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam chorobę oczu, która może wydaje się niepozorna, ale może powodować naprawdę poważne zmiany w naszym organizmie i z naszym wzrokiem. Mało kto wie, że wspomniana wyżej choroba doprowadzić może do częściowej bądź nawet całkowitej utraty wzroku, łączy bowiem gałkę oczną z korą wzrokową. Warto poznać przyczyny, objawy oraz co niezwykle ważne – sposób leczenia omawianej przez nas choroby.
.
- Zapalenie nerwu wzrokowego - dwa rodzaje
- Przyczyny zapalenia nerwu wzrokowego
- Objawy zapalenia nerwu wzrokowego
- Leczenie zapalenia nerwu wzrokowego
Zapalenie nerwu wzrokowego - dwa rodzaje
Rozróżnia się dwa rodzaje zapalenia nerwu wzrokowego, a mianowicie: wewnątrzgałkowe (gwałtowny przebieg; najczęściej zdarza się u dzieci w momencie rozpoznania chorób zakaźnych, m.in. świnki, ospy czy odry) oraz pozagałkowe (ostre zapalenie nerwu o trudnych do sprecyzowania przyczynach)..
Przyczyny zapalenia nerwu wzrokowego
Do głównych przyczyn choroby zalicza się: - infekcje, zatrucia związkami chemicznymi (np. alkohol metylowy) - choroby zakaźne (np. kiła) bądź neurologiczne (np. stwardnienie rozsiane) - cukrzycę
Pomocą w przypadku podejrzenia pojawienia się zapalenia, służy lekarz okulista, nierzadko również neurolog. Najczęściej rozpoznawanym rodzajem zapalenia, jest wspomniane wyżej zapalenie pozagałkowe – jest to zazwyczaj jeden z pierwszych objawów stwardnienia rozsianego. .
Objawy zapalenia nerwu wzrokowego
Warto zaznaczyć, że dojść może do częściowego bądź całkowitego zaniku nerwu – za charakterystyczny objaw uznać można znaczne obniżenie ostrości widzenia; zazwyczaj dochodzi również do pogorszenia postrzegania barw bądź do jego całkowitej utraty.
Pozostałe objawy sygnalizujące pojawienie się choroby:
- znaczne zmiany w polu widzenia,
- brak reakcji na światło,
- ból podczas poruszania gałką oczną bądź podczas jej ucisku
Zazwyczaj choroba ta pojawia się nagle – nasz niepokój powinno wzbudzić gwałtowne osłabienie ostrości widzenia. Należy pamiętać, że nie wolno bagatelizować nawet początkowo błahych objawów – dojść bowiem może do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku, prowadzącego do jego całkowitej utraty. Zobacz jakie są inne neurologiczne zaburzenia widzenia. .
Leczenie zapalenia nerwu wzrokowego
W diagnozie zapalenia nerwu wzrokowego konieczne jest podstawowe badanie okulistyczne – chociażby pola widzenia czy dna oka. Jednak by w pełni rozpoznać chorobę oraz jej przyczyny, pacjent otrzymuje skierowanie na rezonans magnetyczny, a także badanie elektrofizjologiczne. Warto wspomnieć, ze w przypadku zapalenia wewnątrzgałkowego kwestią priorytetową jest leczenie ognisk zapalnych, które przyczyniły się do pojawienia choroby. Najczęściej stosuje się leki sterydowe. Pamiętajcie o badaniach kontrolnych! Bezokualrow.pl
Bibliografia
1. Niżankowska M.H. Podstawy okulistyki. Wydanie II poprawione i uzupełnione. VOLUMED, Wrocław 2000.
2. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/neurookulistykaizez/122379,wewnatrzgalkowe-zapalenie-nerwu-wzrokowego [dostęp: 12.07.2022].
3. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/neurookulistykaizez/82722,zapalenie-pozagalkowe-nerwu-wzrokowego [dostęp: 12.07.2022].
Twoja opinia może być pierwsza.