Jak kupować soczewki kontaktowe? Niezbędnik użytkownika

Kupowanie soczewek kontaktowych nie jest skomplikowane, jeśli posiadamy wszystkie potrzebne informacje i wskazówki. Skąd je wziąć? Oczywiście od optometrysty lub okulisty. Proste i bezbolesne badanie wykonane przez specjalistę, pozwoli ustalić parametry oka. Czy wiesz, że Twój tryb życia także odgrywa tu pewną znaczącą rolę? Dowiedz się więcej jak kupować soczewki kontaktowe!


W tym artykule sprawdzisz:

Co musisz wiedzieć przed zakupem soczewek kontaktowych?

Kupując soczewki kontaktowe musisz znać przede wszystkim swoją wadę wzroku. Potrzebujesz nosić plusy czy minusy? To podstawa, by wiedzieć czy mamy do czynienia z krótko- czy dalekowzrocznością.
Osobnym problemem ze wzrokiem jest też astygmatyzm, który może stanowić odrębną wadę lub współtowarzyszyć którejś z wyżej wymienionych.

Dla osób krótko- i dalekowzrocznych stworzone są soczewki sferyczne – wykonane z nowoczesnych materiałów o wysokim uwodnieniu. Jeśli zmagamy się z astygmatyzmem, wówczas właściwym rodzajem produktu są soczewki toryczne.

Jak kupić soczewki kontaktowe?

Osoby dotknięte prezbiopią (popularnie nazywaną starczowzrocznością) także mogą korzystać z soczewek kontaktowych. Dla nich stworzono soczewki progresywne.

Czy można kupić soczewki kontaktowe bez wizyty u specjalisty?

Czy mogę kupić szkła kontaktowe, wiedząc, że mam okulary korekcyjne o mocy np. +2? To pytanie często zadają sobie osoby, które znają swoją wadę wzroku z badań wykonanych przy innej okazji. Odpowiedź brzmi: nie. Dzieje się tak dlatego, że ta metoda korekcji wymaga bardzo precyzyjnego dopasowania. Więc gdy kupujesz soczewki kontaktowe, to musisz znać określone parametry.

Natomiast w przypadku mocy sferycznej soczewek sprawa nie jest jednoznaczna. Gdy wada nie przekracza 3,5 dioptrii, moc soczewek może być taka sama w szkieł okularowych. To jednak musi ustalić optometrysta lub okulista.

Kupujesz soczewki? Te parametry musisz znać!

Soczewka kontaktowa przylega bezpośrednio do gałki ocznej. Dobrze dobrany produkt zapewnia doskonały komfort widzenia i jest niewyczuwalny na oku. Żeby zawsze tak było, musisz znać następujące detale:

Soczewki kontaktowe - gdzie kupić?

Kolejną rzeczą, którą powinniśmy wiedzieć przed kupieniem soczewek kontaktowych, jest tryb i czas noszenia, który preferujemy. Biorąc pod uwagę te kryteria, soczewki dzielimy na:

Soczewki jednodniowe – jak nietrudno się domyślić – nosimy przez jeden dzień. Po ściągnięciu z oka nie przechowujemy ich już w żaden sposób, tylko wyrzucamy. W przypadku soczewek o dłuższym czasie użytkowania, mamy do wyboru tryb dzienny lub całodobowy. Ten ostatni pozwala nosić soczewki kontaktowe przez wiele godzin bez przerwy oraz w nich spać. Na tę opcję powinny zwrócić uwagę osoby pracujące zmianowo i odbywające nocne dyżury.

Soczewki kontaktowe przez internet

Soczewki kontaktowe najkorzystniej i najprościej można kupić w internetowych sklepach optycznych. Przede wszystkim dlatego, że w ten sposób możesz sporo zaoszczędzić. Różnorodny asortyment odnajdziesz w prosty sposób poprzez czytelne kategorie produktów. W ten sposób możesz łatwo porównać ceny w odniesieniu do ilości kupowanych sztuk. W Twoim zasięgu jest wielu renomowanych producentów.

Wybierając soczewki kontaktowe przez internet możesz na spokojnie zapoznać się z dokładnym opisem produktu, dowiedzieć się więcej o jego właściwościach oraz – co jest niezwykle pomocne – sprawdzić opinie innych użytkowników.

Zakup soczewek kontaktowych przez internet

Gdy znajdziesz już szkła kontaktowe, które odpowiadają Twoim oczekiwaniom – wybierz moc sferyczną. Jeśli istnieje u Ciebie różnica pomiędzy prawym i lewym okiem – zaznacz tę opcję i dopasuj moce osobno.
Sprawdź czy nie kończy Ci się płyn do soczewek! W zestawie zawsze korzystniej!
 

 


Bibliografia:

  1. J. Egan, How to buy contact lenses online [w:] All about vision, February 27, 2019 (dostęp: 18.03.2024).
  2. Types of Contact Lenses [w:] American Optometric Association (dostęp: 18.03.2024).
  3. W. Seltman, How to Find the Right Contact Lenses [w:] WebMD March 2008 (dostęp: 18.03.2024).

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię