Nawilżajace krople do oczu - tak czy nie?

Krople nawilżające do oczu stanowią dość szeroką ofertę preparatów o różnych dodatkowych właściwościach. Korzystamy z nich coraz częściej, a główne powody to praca przed monitorem oraz stosowanie soczewek kontaktowych. Czy nawilżające krople do oczu to dobry wybór?


Nawilżające krople do oczu – zastosowanie

Nawilżające krople do oczu służą jako środek pomocniczy przywracający komfort i warto z nich korzystać. Z różnych przyczyn nasze oczy mogą mieć niewystarczający film łzowy. Najczęściej ma to związek z wielogodzinną pracą przy komputerze. Skupiając wzrok na ekranie mrugamy rzadziej niż powinniśmy, przez co gałki oczne mają gorszą ochronę. Podobny mechanizm dotyczy koncentracji wzroku podczas prowadzenia samochodu, zwłaszcza w nocy.

Dodatkowe czynniki pogarszające stan nawilżenia oczu to:

- klimatyzacja i ogrzewanie,
- zanieczyszczenia w powietrzu (smog, pyły),
- dym (np. papierosowy).

Nawilżające krople do oczu – łagodzą i przywracają komfort

Nawilżające krople do oczu są niezmiernie pomocne w wielu sytuacjach. Łagodzą zaczerwienienia wywołane przemęczeniem oraz zmniejszają uczucie pieczenia. Dodatkowe nawilżanie oczu za pomocą kropli jest wskazane przy zapaleniu spojówek.

Nawilżające krople do oczu

Krople nawilżające do oczu pomagają także w sytuacji gdy do oka dostanie się ciało obce. Zakroplenie oczu ułatwia oczyszczanie powierzchni oka i stanowi barierę ochronną.

Krople nawilżające do oczu a soczewki

Krople nawilżające do oczu i soczewki to dobrze dobrana para. Jeżeli nosisz soczewki kontaktowe – wspieranie kondycji oczu przy pomocy kropli nawilżających powinno być oczywistością. Nawet perfekcyjnie dopasowane soczewki kontaktowe, wytwarzane z nowoczesnych i przyjaznych materiałów – nie będą dla oka obojętne.

Oko jest niezwykle wrażliwym organem. Dlatego podczas stosowania soczewek kontaktowych mogą występować reakcje w postaci uczucia suchości i podrażnienia. Krople nawilżające do oczu podczas noszenia soczewek to najlepsze rozwiązanie. Łatwe w zastosowaniu, przynoszą natychmiastową ulgę.

Niejednokrotnie pacjenci stosujący krople nawilżające do oczu mówią o współwystępowaniu kilku czynników jednocześnie, czyli noszą soczewki kontaktowe, spędzają dużo czasu przy komputerze, a zarówno mieszkanie, jak i samochód oraz biuro są przestrzeniami klimatyzowanymi/ ogrzewanymi. W efekcie doskwiera im dyskomfort i uczucie zmęczenia oczu.

Krople nawilżające do oczu – z czego się składają?

Krople nawilżające do oczu to roztwór, który zawiera kompozycję kilku składników. W jego skład wchodzą:

- kwas hialuronowy – związek naturalnie występujący w ludzkim organizmie. Wykazuje zdolność wiązania wody, dzięki czemu tworzy ochronną warstwę oka.

- Świetlik – roślinny ekstrakt, który łagodzi podrażnienia.

- Ektoina – działa przeciwzapalnie, wzmacnia naturalny film łzowy.

- Ekstrakt z oczaru wirginijskiego – szybko przynosi ulgę i wspiera regenerację.

- Heparyna – nawilża, działa ochronnie na spojówkę i rogówkę. Ma także działanie zmniejszające podrażnienia.

- Witamina A i B5 – często stosowany dodatek w składzie kropli nawilżających do oczu. Wpływa korzystnie na regenerację i współtworzy warstwę ochronną dla oka.

- Konserwanty – związki zapewniające trwałość kropli do oczu. Przedłużają ich zdatność do użycia i zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów, dzięki czemu podnoszą bezpieczeństwo stosowania preparatu.

Wśród popularnych kropli nawilżających do oczu znajdziemy naturalne wyciągi z roślin i udowodnionym działaniu. Krople z dodatkiem aloesu znakomicie koją zmęczone oczy i gwarantują nawilżenie.

Nawilżające krople do oczu z aloesem

Krople nawilżające do oczu z aloesem EyeLove Aloe drops

Warto również stosować preparaty zawierające wyciąg z rumianku, który słynie ze swych właściwości łagodzących i przeciwzapalnych.

Krople nawilżające do oczu z rumiankiem

EyeLove krople do oczu ze świetlikiem i rumiankiem

Nowością na rynku kropli nawilżających do oczu są preparaty stworzone na bazie czarnej borówki. Antocyjany zawarte w tych wyjątkowych owocach mają niezwykle pozytywny wpływ na wzrok. Wzmacniają naczynia krwionośne w obrębie gałek ocznych i zapobiegają stanom zapalnym.

Nawilżające krople do oczu Herbal Eye Drops

EYE SEE Herbal Eye Drops

Krople nawilżające do oczu – ranking

Nawilżające krople do oczu to szeroki wybór produktów. Każdy z nich posiada szczególne właściwości. Producenci oferują rozmaite kompozycje dodatków przynoszących ulgę. Niektóre z nich będą szczególnie pomocne u osób zmagających się z alergiami sezonowymi.

Użytkownicy soczewek kontaktowych powinni przy wyborze kropli nawilżających do oczu zwrócić uwagę czy krople mogą być używane bezpośrednio na soczewkę, czy też konieczne jest ich ściągnięcie na czas zakraplania. Jeśli chcesz wiedzieć więcej czym różnią się między sobą poszczególne produkty – sprawdź nasz ranking kropli nawilżających do oczu.

Krople nawilżające do oczu bez konserwantów

Krople nawilżające do oczu bez konserwantów są także dostępne na rynku. Warto zaznaczyć, że konserwanty w składzie kropli nawilżających do oczu nie są substancją szkodliwą. Są dobrze przebadane i bezpieczne dla użytkowników. Jednak niektóre osoby wykazują dużą wrażliwość wobec konserwantów.

Krople nawilżające do oczu bez konserwantów są oczywiście mniej trwałe. Dlatego idealnym rozwiązaniem dla użytkowników wrażliwych na zawartość konserwantów, jest stosowanie kropli nawilżających do oczu w jednorazowych ampułkach. Dawki w małych ilościach umożliwiają za każdym razem otwarcie sterylnych kropli. Dzięki temu wykluczamy ryzyko rozwoju bakterii i utratę ich właściwości.

Nawilżające drople do oczu bez konserwantów

Krople EyeLove Comfort monodose bez konserwantów

Krople nawilżające do oczu – jak wybrać?

Wybierając krople nawilżające do oczu należy wziąć pod uwagę kilka warunków. Przedstawiamy najważniejsze kryteria przy wyborze nawilżających kropli do oczu:

1. Korzystanie z soczewek kontaktowych

Warto zadbać o nawilżanie oczu podczas noszenia soczewek kontaktowych. Sprawdź czy interesujące Cię krople nawilżające do oczu mogą być stosowane bezpośrednio na soczewkę. Jeśli nie – to oczywiście nie jest to dyskwalifikujące. Jeśli wybrany preparat dobrze Ci służy i spełnia swoje zadanie – nie rezygnuj z niego. Po prostu pamiętaj by przed zakropleniem oczu ściągnąć soczewki i odczekać chwilę do ich ponownego założenia.

2. Częstotliwość stosowania

Jeżeli używasz nawilżających kropli do oczu codziennie – korzystnym wyborem będą opakowania o większej pojemności. Wychodzi taniej, a przy regularnym stosowaniu zdążysz zużyć krople przed upływem terminu ważności.

Jeśli stosujesz krople tylko od czasu do czasu, np. gdy przygotowujesz się do egzaminu lub gdy zakraplasz oczy gdy prowadzisz samochód – lepiej sprawdzą się jednorazowe ampułki.

3. Skłonność do alergii

Jeżeli zmagasz się z uczuleniami, z pewnością musisz zwracać uwagę na skład produktów. W wielu przypadkach dobrze sprawdzą się krople zawierające aloes. Gdy Twoje oczy źle znoszą obecność konserwantów – wybieraj nawilżające krople do oczu bez konserwantów.

Skorzystaj z naszego poradnika i sprawdź jak zakraplać oczy.

 

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię