Jak zakraplać oczy? Praktyczny poradnik

Zakraplanie oczu jest potrzebne w wielu sytuacjach. Dla niektórych stanowi to nieodłączny element codzienności, który poprawia komfort. Dla innych zakraplanie oczu wiąże się z rekonwalescencją po zabiegach okulistycznych. Czy umiesz prawidłowo zakroplić oczy? Jakich błędów unikać? Oto nasz poradnik.


Zakraplanie oczu – kiedy jest potrzebne?

Zakraplanie oczu jest potrzebne w różnych okolicznościach, bo i krople do oczu mają różne działanie. Osoby, które na co dzień noszą soczewki kontaktowe chętnie korzystają z nawilżających kropli do oczu. Mają one niezwykle szerokie zastosowanie. Dodatkowe wzmocnienie filmu łzowego przydaje się dla tych, którzy przebywają w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach. Stosowanie nawilżających kropli do oczu z pewnością przydaje się też kierowcom, którzy odczuwają skutki zmęczenia oczu.

Zakraplanie oczu to dla niektórych coroczny epizod związany z okresem pylenia roślin. Specjalne krople dla alergików łagodzą skutki uczulenia. Osobną kategorię stanowią krople przepisywane przez lekarza. Lecznicze krople mają działanie przeciwzapalne i pomagają w rekonwalescencji po zabiegach okulistycznych, np. kapsulotomii, po operacji zaćmy lub jaskry.

Jak zakraplać oczy?

Jak wpuszczać krople do oczu?

Wpuszczanie kropli do oczu może wydawać się proste i intuicyjne. Niestety wiele osób nieświadomie popełnia błędy, które mogą przyczynić się do kłopotów. Zastanawiasz się czy i Tobie zdarzają się błędy podczas zakraplania oczu? Sprawdźmy to! Przedstawiamy prawidłową technikę krok po kroku:

1. Czyste ręce

Zanim chwycisz buteleczkę z kroplami do oczu – koniecznie umyj ręce. Ciepła woda i mydło to podstawa by uniknąć zakażenia oka. Mycie rąk poprzedzające kontakt z oczami powinno być nawykiem niepodlegającym dyskusji.

2. Przyjmij dobrą pozycję

Gdy wpuszczamy krople do oczu sami – sprawa nie jest taka prosta. Sprzyjająca pozycja pozwoli uniknąć sytuacji, gdy preparat zamiast do oka, trafi np. na policzek lub skroń. Możesz to zrobić siedząc lub stojąc, ale głowa zawsze powinna być odchylona do tyłu.

Jeśli masz problem z samodzielnym zakropleniem oczu – spróbuj zrobić to na leżąco. W takiej pozycji nie będziesz napinać karku, dzięki czemu wpuszczenie kropli do oczu będzie nieco łatwiejsze. Zawczasu przygotuj sobie w pobliżu stolik lub podstawkę, na który odstawisz buteleczkę z kroplami.

3. Gdzie wpuścić kroplę? Pod dolną powiekę

Nie jest wszystko jedno gdzie trafi kropla. Odchyl delikatnie dolną powiekę, a stworzysz tzw. kieszonkę. Preparat będzie skuteczny wówczas, gdy zaaplikujesz go właśnie między gałkę oczną a dolną powiekę.

Wpuszczanie kropli do oczu

4. Zamknij oko i dociśnij lekko kącik oka

Gdy wpuścisz kroplę pod dolną powiekę – zamknij oko i pozostań tak przez dwie minuty. Nie mrugaj, lecz przyłóż palec do wewnętrznego kącika oka. Ta czynność zapobiegnie ucieczce kropli do kanaliku łzowego. Zatrzymasz w ten sposób preparat na powierzchni gałki ocznej.

5. Odczekaj zanim zakroplisz oczy drugim preparatem

Stosujesz więcej niż jeden produkt? Zachowaj między nimi odstęp przynajmniej 15 minut. Krople do oczu o różnym działaniu nie powinny się mieszać. Jeśli masz zalecone zakraplanie oczu raz dziennie o dowolnej porze – najlepiej rozdziel aplikowanie preparatów: jedne rano, a drugie wieczorem. Jeśli jednak oba rodzaje leku musisz zastosować o konkretnej porze doby – odczekaj kwadrans zanim podasz drugi lek.

Jak zakraplać oczy unikając błędów?

Oko jest narządem bardzo wrażliwym i delikatnym. A jeśli jesteś pacjentem, u którego przeprowadzono procedurę medyczną, jesteś dodatkowo narażony na infekcje i powikłania podczas powrotu do zdrowia.

Jakie błędy popełniamy najczęściej podczas zakraplania oczu?

  • Lekceważenie higieny

Jeżeli ktoś spogląda na swoje dłonie i nie widząc brudu uznaje, że są czyste – popełnia kardynalny błąd! To co zagraża naszym oczom jest – nomen omen – niewidoczne. Nigdy nie lekceważ reżimu higienicznego, a unikniesz nieprzyjemnych infekcji oka.

  • Wpuszczanie kropli do oka i mruganie

Takie postępowanie wynika często z fałszywego przeświadczenia, że zakroplona substancja lepiej się rozprowadzi po oku, gdy będziemy mrugać. W rzeczywistości jest zgoła przeciwnie. Mruganie powoduje, że wprowadzony do oka płyn natychmiast uchodzi przez kanalik łzowy. Zbyt krótki kontakt kropli z powierzchnią gałki ocznej sprawia, że lek jest nieskuteczny.

  • Kontakt rąk z dozownikiem kropli

Pośpiech i niedbałość powodują, że niektóre osoby dotykają podłużnej końcówki buteleczki z kroplami do oczu. Wydaje się to być drobiazgiem, ale może spowodować wprowadzenia do oka drobnoustrojów. Dlatego zwracaj uwagę na każdą czynność podczas zakraplania oczu. Trzymaj opakowanie za dolną część.

Zakraplanie oczu a termin ważności preparatu

Termin ważności kropli do oczu jest z reguły stosunkowo krótki. Warto o tym wiedzieć bez względu na przyczynę używania preparatów i ich rodzaju. Trzeba także rozróżnić zawarte na opakowaniu informacje, ponieważ termin ważności kropli do oczu dotyczy daty przed otwarciem buteleczki.

Zarówno na ulotce, jak i bezpośrednio na opakowaniu znajdziesz informację o czasie przydatności do użycia od momentu otwarcia/ pierwszego zastosowania. Dopóki opakowanie nie zostało otwarte – zawartość jest chroniona. Jeśli krople zostały pierwszy raz użyte – doszło do kontaktu preparatu z tlenem, który może stopniowo powodować utratę właściwości lekarstwa. Może się okazać, że krople są ważne przez 14 dni od otwarcia. Zawsze zwracaj na to uwagę i nie używaj kropli do oczu po terminie ważności.

Zakraplanie oczu przy zaćmie

Seniorzy dość często muszą z powodu zaćmy stosować specjalne krople do oczu. Krople na zaćmę nie wyleczą choroby, ale nieco ją zahamują i poprawią komfort pacjenta. Zakraplanie oczu preparatem na zaćmę wygląda dokładnie tak jak opisaliśmy powyżej. Takie samo postępowanie obowiązuje przy używaniu kropli, które wzmacniają film łzowy przed zabiegiem i w trakcie rekonwalescencji po usunięciu zaćmy.

Zakraplanie oczu przy zaćmie

Zakraplanie oczu do badania wzroku

Zakraplanie oczu przed badaniem wzroku jest potrzebne z kilku względów. Aby móc dokładnie zbadać wzrok – konieczne jest zastosowanie kropli, które powiększają źrenicę. Działanie to polega na czasowym sparaliżowaniu zdolności oka do akomodacji. Skutkiem ubocznym jest pogorszenie ostrości widzenia i zamglenie obrazu. Pacjent powinien być przygotowany na objawy światłowstrętu, dlatego można wziąć ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Działanie takich kropli mija po kilku godzinach i przez ten czas okulary złagodzą nadwrażliwość.
 


Bibliografia:

  1. D. Porter, Antibiotic Eye Drops, American Academy of Ophtomalogy (dostęp: 03.04.2023).
  2. K. Boyd, Lubricating Eye Drops for Dry Eyes, American Academy of Ophtomalogy (dostęp: 03.04.2023).
  3. M. Niżanowska, Prawidłowa technika podawania kropli ocznych [dostęp: 03.04.2023].
  4. J. Kański, A. Kubacka-Trząska, Choroby infekcyjne oczu, Wydawnictwo Medyczne Górnicki, Wrocław 2004.

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię