Konserwanty w kroplach do oczu – jaką grają rolę?

Konserwanty w kroplach do oczu to składnik, który dla jednych okazuje się niezbędny, a przez innych nie jest w ogóle tolerowany. Ich główną rolą jest zapobieganie rozwojowi drobnoustrojów w płynie, tym samym przedłużając ich datę ważności po otwarciu – krople, które zawierają konserwanty, mogą jednak czasami powodować nieprzyjemne skutki uboczne. To jak to w końcu jest? W jakich sytuacjach lepiej wybrać krople do oczu z konserwantami, a w jakich bez? W tym artykule rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości!


Tego dowiesz się z naszego artykułu:

Konserwanty w kroplach do oczu – jakie jest ich zadanie?

Aby odpowiedzieć na pytanie, do czego służą konserwanty w kroplach, warto najpierw dowiedzieć się, dlaczego krople do oczu mają krótki termin. Jest tak, ponieważ wyrób ten jest bardzo narażony na rozwój szkodliwych bakterii i grzybów – wystarczy przedłużony kontakt z powietrzem czy przypadkowe dotknięcie końcówką buteleczki do powieki, aby roztwór stał się zanieczyszczony. Oczy są zaś bardzo wrażliwe na działanie szkodliwych mikroorganizmów i skorzystanie z takich kropli może skończyć się nawet infekcją.

Głównym zadaniem konserwantów jest zapobiegnięcie takiemu rozwojowi sytuacji. Tak samo jak w przypadku produktów spożywczych czy innych wyrobów medycznych, wpływają one na przedłużenie daty ważności. Substancje konserwujące sprawiają, że krople do oczu stają się nieprzyjaznym środowiskiem do rozwoju dla wszelkich bakterii, wirusów i grzybów, a tym samym użytkowanie kropli jest możliwe przez dłuższy czas od pierwszego otwarcia buteleczki.

Konserwanty w kroplach do oczu – skutki uboczne

Pomimo ważnej roli, jaką konserwanty grają w kroplach do oczu, nie zawsze jednak u wszystkich się sprawdzą. U osób, które mają wrażliwe oczy lub są wrażliwe na którykolwiek ze składników, mogą wywołać skutki uboczne, takie jak:

  • Podrażnienia – środki konserwujące działają poprzez niszczenie błony komórkowej mikroorganizmów, jednak ze względu na to nie pozostają obojętne dla oka. Przy częstym stosowaniu może objawiać się jako nieprzyjemne podrażnienia gałki ocznej.
  • Reakcje alergiczne – niektóre osoby mogą być uczulone na wybrane środki konserwujące dodawane do roztworu nawilżającego. W tych przypadkach każdorazowe zakroplenie oczu może wiązać się z dokuczliwą reakcją alergiczną. U nas znajdziesz soczewki dla alergików, z którymi będziesz w stanie łatwiej zadbać o swoje oczy.
  • Suchość oczu – ironicznie, zbyt częste korzystanie z kropli do oczu z konserwantami może nasilić suchość oczu. Właśnie dlatego tak ważne jest nie samo leczenie objawowe, ale również dążenie do wyeliminowania przyczyn suchości. Tutaj dowiesz się, jak nawilżyć oczy bez kropli.
  • Światłowstręt – u niektórych osób może wystąpić zwiększona nadwrażliwość na światło, jako skutek uboczny środków konserwujących zawartych w kroplach do oczu.
  • Uszkodzenie rogówki – długotrwałe i częste korzystanie z kropli nawilżających z konserwantami, które są źle tolerowane przez oczy, może skutkować nawet bolesnym uszkodzeniem rogówki. Zanim jednak dojdzie do takiej sytuacji, ciało wysyła sygnały ostrzegawcze w formie wyżej wymienionych objawów, które powinny skłonić do zaprzestania używania określonych kropli do oczu.

Najczęściej używane środki konserwujące w kroplach do oczu

Istnieje wiele środków konserwujących powszechnie dodawanych do kropli do oczu. Mogą one widnieć na opakowaniu preparatu pod następującymi nazwami:

  • Nadboran sodu
  • P-hydroksybenzoesan metylu
  • Polyquad
  • Purite
  • Chlorek benzalkoniowy (BAK)
  • Cetrymid
  • Dioctan chlorheksydyn

Krople do oczu z konserwantami – tak czy nie?

Konserwanty w kroplach do oczu są pełne sprzeczności – z jednej strony zapewniają sterylność roztworu i tym samym nawilżanie oczu bez ryzyka infekcji, a z drugiej mogą mieć zły wpływ na zdrowie oczu. Ze względu na to, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej wybrać krople do oczu z konserwantami. Jednak aby zbliżyć się do odpowiedzi, należy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:

Jeśli Twoje oczy wymagają dodatkowego nawilżenia jedynie kilka razy na miesiąc, natężenie konserwantów mających kontakt z okiem nie będzie wystarczająco duże, aby spowodować jakiekolwiek podrażnienia czy mikrouszkodzenia.

Dodatkowo, w przypadku osób wymagającego sporadycznego nawilżenia, istnieje większy nacisk na długą datę ważności po otwarciu, ponieważ nie będą one w stanie zużyć całej buteleczki w krótszym czasie. W tym przypadku warto zdecydować się na krople nawilżające, takie jak Systane GEL DROPS – to specjalistyczne krople w formie żelu o długotrwałym działaniu, idealne do sporadycznego nawilżania oczu.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, w którym np. zmagasz się z zespołem suchego oka i zakraplasz oczy przynajmniej kilka razy w tygodniu, lub nawet codziennie. Wówczas istnieje większe ryzyko, że środki konserwujące w kroplach do oczu wywołają poważne skutki uboczne. Tak więc, jeżeli Twoje oczy wymagają częstego i intensywnego nawilżenia, wybieraj krople z oznaczeniem „bez konserwantów”.

Oczy niektórych osób są bardzo wrażliwe na czynniki drażniące, takie jak konserwanty w kroplach do oczu. Dlatego jeżeli po zaledwie jednym użyciu takiego preparatu zauważasz u siebie zaczerwienienie, pieczenie i podrażnienie, natychmiast z niego zrezygnuj.

W tym przypadku jako alternatywa dla kropli z konserwantami idealnie sprawdzą się krople dedykowane dla oczu wrażliwych, np. Hyal-Drop Multi. Brak substancji konserwujących i wysokie stężenie kwasu hialuronowego pozwoli wrażliwym oczom na optymalne nawilżenie bez podrażnień. Higieniczny aplikator sprawia zaś, że krople możesz używać nawet do 6. miesięcy po otwarciu!

Wybór odpowiednich kropli do oczu opiera się również na tym, czy nosisz soczewki kontaktowe, czy nie. Dlaczego? Niektóre środki konserwujące zawarte w tych preparatach mogą prowadzić do stopniowego mętnienia soczewek, co uniemożliwia ich dalsze komfortowe użytkowanie. Właśnie dlatego użytkownicy szkieł kontaktowych powinni z reguły sięgać po krople bez konserwantów.

Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie konserwanty używane w kroplach do oczu powodują mętnienie soczewek. Właśnie dlatego pewnym wyborem będzie każdy produkt, który jest oznaczony jako odpowiedni do stosowania na soczewki kontaktowe, nawet jeśli zawiera substancje konserwujące – np. krople do oczu Starazolin HydroBalance 3x5ml.

Wolisz krople do oczu bez konserwantów do soczewek, jednak używasz ich tylko raz na jakiś czas? Mamy coś dla Ciebie – to krople EyeLove Comfort monodose 20x0,35ml bez konserwantów. Przybierają one formę wygodnych, jednorazowych ampułek, w których jedna starcza idealnie na obfite zakroplenie obojga oczu. Mając te krople pod ręką, już nigdy więcej nie będziesz musiał martwić się o datę ważności po otwarciu – zamknięta ampułka będzie bowiem przydatna do użycia nawet przez kilka lat!

Wiesz już wszystko, co należy wiedzieć na temat konserwantów w kroplach do oczu. Wybór odpowiedniego preparatu będzie zależał od Twojego trybu życia, ewentualnego noszenia soczewek kontaktowych oraz osobistych preferencji. W naszym sklepie znajdziesz zarówno krople do oczu z konserwantami, jak i bez, tak aby każdy był w stanie wybrać te idealne dla siebie!

Bibliografia:

Yandong Bian, Aaron R. Kaufman, Colleen Halfpenny, Aaron R. Kaufman, Yandong Bian, Neha Shaik, Preservatives in Topical Ophthalmic Medications, 2023

Mihaela Cristina Coroi, Simona Bungau, Mirela Tit, Preservatives from the eye drops and the ocular surface, 2015

Karen Walsh, Lyndon Jones, The use of preservatives in dry eye drops, 2019

Christophe Baudouin, Antoine Labbé, Hong Liang, Aude Pauly, Françoise Brignole-Baudouin, Preservatives in eyedrops: The good, the bad and the ugly, 2010

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię