Jak często badać wzrok?

Badania narządu wzroku to najskuteczniejszy sposób, aby sprawdzić, w jakiej kondycji są Twoje oczy. Regularna profilaktyka pozwoli odpowiednio szybko rozpocząć leczenie czy po prostu uzyskać zapewnienie, że oczy są wolne od wad czy groźnych chorób. Sprawdź, jak często powinni wykonywać badania wzroku dorośli, a co jaki czas dzieci i kto powinien takie badanie wykonać.


Kiedy powinno udać się na badanie wzroku?

Zaobserwowałeś u siebie pogorszenie ostrości widzenia? A może masz podrażnione i suche oczy? Słuchanie własnego organizmu i wskazówek, które wysyła, jest kluczowe, aby odpowiednio szybko zareagować i udać się na kontrolną wizytę do specjalisty.

jak często badać wzrok

Dlatego najważniejsze jest to, aby:

●    Nie bagatelizować takich objawów jak – gorsze widzenie, mrużenie oczu, szczypanie, łzawienie, światłowstręt, częste zmęczenie oczu, pęknięcia naczynek w gałce ocznej czy ból oczu.
●    Częste uczucie suchych oczu spowodowane pracą przy komputerze także warto skontrolować w trakcie badania. Być może specjalista po prostu zapisze krople nawilżające, ale i tak warto to skontrolować.
●    Ból głowy i częste mruganie to kolejne symptomy, których nie można bagatelizować.
●    Nawracające zapalenia spojówek czy powiek, mogą wskazywać na wadę wzorku czy chorobę narządu wzroku, która wymaga konsultacji ze specjalistą.
●    Dawno nie badałeś wzroku, a jesteś już po 40. roku życia? Nie potrzebujesz zatem żadnych objawów, po prostu regularnie badaj swój wzrok.
●    Tzw. syndrom długich rąk często dotyka osoby, które cierpią na presbiopię. Kiedy zaobserwujesz u siebie, że musisz wyprostować ręce i oddalić produkt, aby np. przeczytać etykietę, to koniecznie udaj się na badanie oczu. Prawdopodobnie będzie potrzebna korekcja narządu wzroku.

Może się też tak zdarzyć, że specjalista po wykonaniu standardowego badania wzroku dostrzeże jakiś problem, który będzie wymagał bardziej szczegółowej diagnostyki, np. wykonania tomografii siatkówki czy nerwu wzrokowego. Dzięki profilaktycznym badaniom w ten sposób szybko rozpoczniesz leczenie, zanim choroba narządu wzroku się rozwinie i negatywnie wpłynie na Twoje codzienne funkcjonowanie. W domu możesz samodzielnie wykonywać test Amslera, który sprawdzi poprawność funkcjonowania plamki żółtej.

badanie wzroku

Kto może wykonać badanie wzroku?

Najczęściej przy pierwszych problemach z jakością widzenia decydujemy się na wizytę u okulisty. W końcu to specjaliści, którzy zajmują się właśnie diagnozowaniem chorób oczu i w razie potrzeby kierują na dalsze leczenie z tego zakresu. Dzięki badaniom wykonywanym przez okulistę możliwe staje się sprawdzenie wielkości wady wzroku, określenie jej rodzaju, czy rozpoczęcie leczenia takich chorób narządu wzroku, jak jaskra, zaćma czy zapalenie spojówki.

Jednak to nie jedyny lekarz, który specjalizuje się w wadach wzroku i może nam pomóc. Do dyspozycji mamy także optometrystę. Jego specjalizacja skupia się wokół korekcji wad wzroku przy pomocy okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych. Jego zadaniem nie jest leczenie tych wad w porównaniu do okulisty. Jednak bardzo często to właśnie optometryści mają nowoczesne sprzęty, które pozwalają najdokładniej dopasować okulary lub soczewki do naszej wady wzroku.

Jak często wykonywać badanie wzroku u osób dorosłych?

Zaleca się, aby wykonywać badanie wzroku u osób powyżej 18. roku życia co 2 lata. Niestety bardzo mało osób trzyma się tych zaleceń, przez co nie kontrolują stanu swoich oczu i udają się do okulisty, dopiero gdy problemy ze wzrokiem bardzo wyraźnie zaburzają ich codzienność.

Profilaktyka jest tak istotna, choćby dlatego, że dzięki temu specjalista może porównywać wyniki badań wzroku i w ten sposób monitorować zachodzące zmiany. Niektóre schorzenia przez długi czas nie wywołują żadnych objawów, jak np. choroba Bensona. Tylko podczas badań możliwe jest zauważenie patologicznych zmian.

jak często badać wzrok

Często można spotkać się z opinią, że dopiero po 40. roku życia niezbędne jest regularne badanie wzroku. Jednak obecny styl życia i bezustanne narażenie oczu na kontakt, np. z niebieskim światłem, sprawia, że już 30-latkowie mają problemy z presbiopią, a krótkowzroczność czy zaćma stają się prawdziwą plagą. Dlatego nowe zalecenia wskazują na regularne badania co 2 lata już od ukończenia 18. roku życia. Z kolei po skończeniu 60 lat, ryzyko rozwoju groźnych chorób narządu wzroku znacząco wzrasta. Właśnie dlatego niezbędne staje się wykonywanie badań właściwie co 12 miesięcy.
Oczywiście nie sugeruj się tymi zaleceniami, jeśli w międzyczasie zaobserwujesz problemy ze wzrokiem i pogorszenie ostrości widzenia. Po prostu udaj się do specjalisty!

Jak często wykonywać badanie wzroku u dzieci?

Jak to wygląda w przypadku dzieci? Badania wzroku u dzieci wykonywane są regularnie, np. podczas badań bilansowych, które mają miejsce, gdy maluch ukończy 1., 2. i 4. rok życia, a także przed rozpoczęciem nauki w szkole ok. 6. roku życia. Uczniowie także regularnie poddawani są badaniom okulistycznym przez zatrudnioną w placówce szkolną pielęgniarkę. Zapewne zasygnalizuje ona, gdy dziecko będzie miało problemy z odczytaniem liter podczas badania. Wtedy konieczne będzie już udanie się do okulisty.

Zobacz na czym polega badanie VEP.

badanie wzroku u dzieci

W późniejszym okresie warto co jakiś czas także udać się z nastolatkiem do okulisty w ramach rutynowego badania. Szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci, których rodzice mają wadę wzroku lub cierpią na jakąś chorobę narządu wzroku.

Wykonanie badania wzroku jest niezbędne u dziecka, gdy zaobserwujesz u swojej pociechy zeza, problemy z czytaniem, zbyt duże nachylenie nad książeczką czy zeszytem, co może oznaczać obniżenie ostrości widzenia, częste bóle głowy czy problemy z koncentracją.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię